Złoto i srebro wioślarzy na MŚ + sześć kwalifikacji Tokio 2020

Polscy wioślarze w dobrych humorach wracają z mistrzostw świata w Austrii. Złoto zdobyli Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski na czwórce bez sternika. Dwa srebrne komplety wywalczyły czwórki podwójne – dominatorki sprzed roku Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann oraz męska osada Fabian Barański, Dominik Czaja, Szymon Pośnik i Wiktor Chabel. Dobre humory poprawiają dodatkowo kwalifikacje olimpijskie zapewnione dla kraju przez sześć osad.

Męska czwórka bez sternika po mistrzowsku rozegrała bieg finałowy. Wydawało się, ze zaczęli na kompletnym luzie jednak stopniowo wypracowali sobie długość łodzi przewagi. Płynęli pewnie i rytmicznie trzymając rywali na dystans. Pełna kontrola! Tak naprawdę walka toczyła się za ich rufą o miejsca na podium. Mimo szaleńczego pościgu Rumunów i Brytyjczyków to Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski zostali mistrzami świata! Na mecie pojawili się z czasem 6:09.86, Rumuni 6:11.41, którzy o trzy dziesiąte wyprzedzili Brytyjczyków (6:11.71).

Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz i Maria Wierzbowskiej, które na takiej samej łodzi (W4-) po niesamowitym pościgu z szóstego miejsca przeskoczyły na czwarte miejsce (6:51.43). Do czwartych Dunek zabrakło im czterech sekund (6:47.84). Wygrały Australijki (6:43.45) przez Holenderkami (6:45.55). Plan minimum jednak Polki wypełniły zapewniając kwalifikację olimpijską.

Nasze czwórki podwójne również nie zawiodły. Obie zdobyły srebrne medale. I chociaż Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann (6:36.59) nie były w stanie nawiązać walki z fenomenalnymi dziś Chinkami ( 6:34.65 – strata dwóch sekund na mecie) i tym samym obronić tytułu sprzed roku, nie dały się wyprzedzić atakującym Holenderkom (6:35.59). Tak jak Azjatki były bezkonkurencyjne, tak u mężczyzn klasę pokazali Holendrzy (5:51.75), którzy  odsadzili Polaków o cztery sekundy (5:55.59). Na trzecim miejscu dopłynęli Włosi (5:56.11).

W wadzie lekkiej na krótkich wiosłach szóste miejsce wywalczył debel Artur Mikołajczewski – Jerzy Kowalski (6:49.86).

W finałach C ścigały się trzy polskie osady. Monika Sobieszek i Anna Wierzbowska (W2-) drugie (7:15.23) i ostatecznie sklasyfikowane zostały na 14. miejscu. Tak samo poszło Bartoszowi Modrzyńskiemu i Łukaszowi Posyłajce na dwójce bez sternika. Drugie miejsce w finale C (6:31.36) i 14. lokata w MŚ. Weronika Deresz i Katarzyna Wełna na deblu wagi lekkiej – 15. miejsce po trzecim miejscu w finale C (7:05.73).

Równolegle ścigali się parawioślarze. Michał Gadowski i Jolanta Majka (PR Mix2x) zajęli szóste miejsce w finale A (9:18.92). Magdalena Maxelon, Patrycja Kapłon, Daniel Bojarek, Robert Niesyczyński i Arkadiusz Skrzypiński (PR3 Mix4+) wygrali finał C ( 7:46.30).