World Relays na Stadionie Śląskim za rok!

World Relays na Stadionie Śląskim za rok!

World Athletics Relays 2021 na Stadionie Śląskim już za rok! Aniołki Matusińskiego lubią to, bo będą tam bronić tytułu zdobytego w Jokohamie 2019. Często te zawody nazywa się nieoficjalnymi mistrzostwami świata sztafet albo festiwalem sztafet. Impreza odbywa się co dwa lata i Polacy są na niej zawsze widoczni!

Pierwsze trzy edycje odbyły się na Bahamach (2014, 2015, 2017), potem była wspomniana Japonia (2019), a teraz czas na Polskę, Chorzów, Stadion Śląski. To będzie wielkie święto lekkiej atletyki w naszym kraju, szczególnie, że możemy liczyć na dobre wyniki. To spektakularne wydarzenie obfituje w widowiskowe biegi rozstawne, a wiadomo, to nasza specjalność. 2021 World Relays mają być kwalifikacją do mistrzostw świata w amerykańskim Eugene w stanie Oregon.

Uwielbiam Stadion Śląski. Posiada świetną bieżnię, kibice zawsze nas dopingują, a ja mam z niego naprawdę doskonałe wspomnienia. Nie mogę się doczekać startu przed własną publicznością w 2021 roku podczas World Athletics Relays. W tym roku ciężko coś przewidzieć, jak będzie wyglądać kalendarz startowy. Tym bardziej patrzę z optymizmem na kolejny sezon. Najpierw halowe mistrzostwa Europy w Toruniu, później właśnie start u siebie na nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet. To wszystko będzie świetnym przetarciem przed igrzyskami – przyznaje liderka naszej sztafety Justyna Święty-Ersetic na stronie pzla.pl. Justyna pochodzi ze Śląska (z Raciborza) i reprezentuje AZS AWF Katowice, nie dziwi więc, że jest zaangażowana osobiście w promowanie największych wydarzeń na Stadionie Śląskim.

Organizatorzy znad Wisły wielokrotnie udowadniali, że stać ich na przygotowanie wydarzeń lekkoatletycznych na najwyższym poziomie. W ubiegłym choćby roku w Bydgoszczy odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy. Kilka tygodni temu w Gdyni miały się odbyć mistrzostwa świata w półmaratonie, jednak termin ten został storpedowany przez pandemię. To ostatnie oczywiście nie zmienia dobrej renomy Polski jako gospodarza. 5. edycja World Relays ma odbyć się w dniach 1-2 maja. Odnowiony Stadion Śląski wspaniale nawiązuje do historycznych wydarzeń pokroju pierwszego kobiecego pchnięcia kulą powyżej 20 m dokonanego przez Nadieżdę Czyżową w 1969 roku. Dziś odbywa się tam regularnie Memoriał Kamili Skolimowskiej przyciągający na trybuny rekordową widownię sięgającą nawet 40 tysięcy osób!

Polki zwyciężyły ubiegłoroczną edycję w Jokohamie, wcześniej zdobyły mistrzostwo Europy, halowe mistrzostwo świata, a na zakończenie ubiegłego roku w porywającym stylu wywalczyły wicemistrzostwo świata w Dosze. W Jokohamie Polki z Justyną Święty-Ersetic na ostatniej zmianie wyprzedziły Amerykanki, na które już nie znalazły sposobu w Dosze. Wierzmy jednak, że to nie był ostatni triumf Polek nad najlepszymi sprinterkami świata. – To było niesamowite uczucie gdy czekając na mecie na Justynę obserwowałyśmy jak wyprzedza na ostatniej prostej Amerykankę. Później był już tylko szał radości – wspominała Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. W tamtej pamiętnej sztafecie pobiegły również Anna Kiełbasińska i Małgorzata Hołub-Kowalik. W składzie zabrakło wówczas Igi Baumgart-Witan, która wróciła z Japonii wcześniej do kraju z powodu kontuzji.

Prezydent World Athletics sir Sebastian Coe głęboko wierzy zdobywającą coraz większą popularność imprezę: – World Relays to nasze najmłodsze globalne wydarzenie, ale w ciągu zaledwie sześciu lat rozwinęło się w nim życie, które nadaje mu wyjątkowy charakter. Skupienie się na wyścigach drużynowych pozwala naszym sportowcom pokazać inną stronę swojego sportu, a ich radość z rywalizacji z kolegami z drużyny po prostu rozświetla naszą dyscyplinę. Podczas każdej edycji World Relays zmaganiom towarzyszyli tłumnie kibice na trybunach i jesteśmy przekonani, że mieszkańcy Śląska zapewnią wspaniałą, gorącą atmosferę. Polska jest jedną z naszych najbardziej aktywnych federacji członkowskich i ma zasłużoną reputację, ponieważ organizuje doskonałe imprezy lekkoatletyczne i przyciąga tłumy, dlatego cieszę się, że Polacy będą organizować kolejną z naszych imprez World Athletics Series.

Podczas festiwalu sztafet rozgrywane są nieoczywiste wyścigi. Biegi rozstawne odbywają się na dystansach oczywistych, ale też takich, których próżno szukać w harmonogramach największych mityngów, mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich: 4×100, 4×200, 4×400, 4×800, 4×1500 m, do tego sztafety płotkarskie, a także w mieszanych składach.

DARIUSZ URBANOWICZ

Fot. Newspix.pl

 


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez