Wojciechowski z minimum na Tokio 2020, Lisek z biletem do Dohy

Wojciechowski z minimum na Tokio 2020, Lisek z biletem do Dohy

Fantastyczne preludium I Memoriału Ireny Szewińskiej! W przeddzień mityngu upamiętniającego największą gwiazdę polskiego sportu odbył się konkurs w skoku o tyczce. Kibice byli świadkami niesamowitej rywalizacji dwóch czołowych polskich tyczkarzy. Pawła Wojciechowskiego, który wynikiem 5,81 m wypełnił minimum na igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Do tego atakował absolutny rekord Polski! Ze świetnej strony pokazał się również Piotr Lisek ze Sportowej Grupy ORLEN, który zapewnił sobie dziś prawo startu w mistrzostwach świata w Dosze.

 

Prawie rok temu dla wielu świat się zatrzymał, skończyła się epoka, zmarła bowiem Pierwsza Dama Polskiego Sportu p. Irena Szewińska. Już jutro, 12 czerwca na stadionie Zawiszy Bydgoszcz odbędzie się I Memoriał Ireny Szewińskiej. Miejmy nadzieję wspaniałe, sportowe uhonorowanie wielkiej sportsmenki. Bydgoszcz wiele zawdzięcza pani Irenie. Nie dość, że biła tutaj rekordy, to walnie przyczyniła się do sprowadzenia na bieżnię stadionu im. Zdzisława Krzyszkowiaka wspaniałych imprez lekkoatletycznych. To jeden z motywów, by właśnie tu zorganizować zawody memoriałowe.

Dziś, w przeddzień Memoriału na Wyspie Młyńskiej odbyło się swoiste preludium – konkurs skoku o tyczce mężczyzn we wspaniałej obsadzie. Na starcie nie zabrakło najlepszych polskich tyczkarzy ostatnich lat, Pawła Wojciechowskiego i Piotra Liska oraz Roberta Sobery. Jedno jest pewne, licznie zebrani kibice przyglądający się rywalizacji skoczków na pewno mieli ręce rozgrzane do czerwoności od owacji. Główną rolę odegrał Paweł Wojciechowski. Mistrz świata sprzed ośmiu lat z Daegu nie tylko wygrał, nie tylko zapewnił sobie przepustkę do Tokio 2020, ale również atakował absolutny rekord Polski! Kiedy dla niego konkurs się skończył na 5,81 m, postanowił wykorzystać okazję do zdetronizowania aktualnego absolutnego rekordzisty Polski i przed własną publicznością spróbować skoczyć 6,01 m. Jednak trzy próby nie wystarczyły. Gdyby przepisy pozwoliły mu skakać dalej… Gdyby Wojciechowski uporał się z tą wysokością, gdyby nie strącił poprzeczki zawieszonej na 6,01 m byłby liderem światowych tabel. Tymczasem przewodzi w nich Armand Duplantis z wynikiem 6,00 m. 5,81 m Pawła to piąty rezultat tego sezonu (ex aequo z Australijczykiem Kurtisem Marschallem). Piotr Lisek cieszył się nie tylko z trzeciego miejsca i z zachowanego rekordu (6,00 m – pobitego pod dachem), ale przede wszystkim z osiągniętego minimum na jesienne mistrzostwa świata w Katarze. Po zakończonym konkursie Paweł Wojciechowski powiedział kilka słów do mikrofonu:

Sześć metrów ciągle czeka. Jestem bardzo zadowolony z tego 5,81 dzisiaj. Dziękuję bardzo za to, że tak licznie dzisiaj tutaj przyszliście. Mam nadzieję, że będzie was jutro jeszcze więcej.

A w środę faktycznie szykują się wielkie emocje. Odbędzie się spektakularny pojedynek dwóch wybitnych 800-metrowców Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego. W sprincie pokaże się mistrzyni Europy z hali Ewa Swoboda z rywalkami z USA i Jamajki. Pobiegną Aniołki Matusińskiego z Justyną Święty-Ersetic na czele. Przedwcześnie z festiwalu sztafet w Jokohamie wróciła Iga Baumgart-Witan, która przez tamten uraz idzie innym nieco trybem przygotowań, ale jutro na pewno będzie chciała się pokazać przed własną widownią. Pojedynków na szczycie nie zabraknie również w rzutach. Szef mityngu Krzysztof Wolsztyński określił listę startową w rzucie młotem jako “małe mistrzostwa świata”. Czy to Paweł Fajdek z Grupy Sportowej ORLEN wygra? Na rzutni do pchnięcia kulą zmierzą się Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki. Kibice na stadionie obejrzą rywalizację w dwunastu konkurencjach – na 100, 400, 800 i 100 metrów przez płotki oraz w skoku w dal kobiet, a także na 100, 400, 800 metrów, 110 metrów przez płotki, 3000 metrów z przeszkodami, w pchnięciu kulą i rzucie młotem mężczyzn.

 

Memoriał Ireny Szewińskiej to nie tylko sprawdzian dla zawodników, ale także dla organizatorów. Na tym samym obiekcie 9-11 sierpnia odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy.

 

 

PKN ORLEN jest sponsorem generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz wielu najważniejszych mityngów w kraju.

Fot. newspix.pl


Aktualności

Kalendarz imprez