Wioślarze zainaugurowali sezon

Wioślarze zainaugurowali sezon

Po wielu tygodniach ciężkich przygotowań m.in. na zgrupowaniach w Lago Azul i Wałczu wreszcie przyszedł czas na sportową rywalizację w wioślarstwie. W Poznaniu, na torze regatowym „Malta” odbyły się Centralne Regaty Otwarcia Sezonu. W zawodach wzięli udział reprezentanci Polski, którzy już niebawem wystartują w Pucharze Świata, mistrzostwach Europy i nieco później docelowej imprezie tego sezonu – mistrzostwach świata w austriackim Linzu.

 

Poznański sprawdzian formy był dla polskich wioślarzy kwalifikacjami do zawodów międzynarodowych. Już za dwa tygodnie w Płowdiw odbędzie się inauguracja tegorocznego Pucharu Świata. W tej części sezonu ważniejsze będą jednak mistrzostwa Europy. Juniorzy o tytuł mistrza Starego Kontynentu powalczą w niemieckim Essen w dniach 18-19 maja, a seniorzy w szwajcarskiej Lucernie na przełomie maja i czerwca (31 maja – 2 czerwca). Poznań będzie także gospodarzem drugich zawodów z cyklu Pucharu Świata, które odbędą się już po mistrzostwach Europy, w dniach 21-23 czerwca.

 

Tytułu w Essen będzie bronić polska czwórka podwójna kobiet. Aktualne mistrzynie świata i Europy Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Agnieszka Kobus-Zawojska w poznańskim otwarciu sezonu rywalizowały w kategorii jedynek. Dwukrotnie triumfowała Marta Wieliczko, reprezentująca Wisłę Grudziądz, odpowiednio z czasami 7:53.28 i 7:46.83. W porannym wyścigu Wieliczko wyprzedziła koleżankę z osady Katarzynę Zillmann o zaledwie osiem setnych sekundy. Agnieszka Kobus-Zawojska była w tym wyścigu piąta, a Maria Springwald siódma. Pamiętające smak medalu olimpijskiego z Rio de Janeiro Kobus-Zawojska i Springwald poprawiły się w rywalizacji popołudniowej. W niej ponownie najlepsza okazała się Marta Wieliczko, która przypłynęła przed Krystyną Lemańczyk-Dobrzelak i właśnie Kobus-Zawojską. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Katarzyna Zillmann i Maria Springwald.

 

Polska czwórka podwójna kobiet nie weźmie udziału w inauguracji Pucharu Świata w Płowdiw. Osada prowadzona przez Jakuba Urbana po zawodach w Poznaniu będzie kontynuować przygotowania do mistrzostw Europy. Szczyt formy ma jednak przyjść dopiero w sierpniu na mistrzostwach świata. Oprócz obrony złotego medalu sprzed roku, celem Polek będzie przede wszystkim zakwalifikowanie się do igrzysk olimpijskich.

 

Dziewczyny pokazując poziom z 2017 i 2018 roku nie powinny mieć większego problemu z olimpijską kwalifikacją. W tej konkurencji kwalifikuje się bowiem aż osiem osad z mistrzostw świata. Celem jest udział w tej imprezie i pokazanie się z jak najlepszej strony. Nigdy nie obiecujemy medali przed wyjazdem

– mówi trener czwórki podwójnej Jakub Urban, cytowany przez serwis cos.pl.

 

W zawodach w Poznaniu ciekawie przebiegała również rywalizacja jedynek mężczyzn. Po jednym zwycięstwie odnieśli zawodnicy AZS AWF Warszawa Natan Węgrzycki-Szymczyk i Dominik Czaja. W obu wyścigach na najniższym stopniu podium uplasował się Mateusz Biskup, reprezentujący Lotto Bydgostię. W kategorii lekkiej wśród mężczyzn dwukrotnie triumfował Artur Mikołajczewski z Gopła Kruszwica, a wśród kobiet także dwa razy najlepsza okazała się Joanna Dorociak z WTW Warszawa.

 

Niedzielna rywalizacja na torze regatowym „Malta” przebiegła pod znakiem wyścigów dwójek i czwórek. W dwójkach podwójnych dwukrotnie wygrała Katarzyna Zillmann, raz w parze z Martą Wieliczko (7:00.94) i raz w duecie z Marią Springwald (7:04.96). Wśród mężczyzn w tej kategorii dominował Mirosław Ziętarski, który popłynął odpowiednio z Fabianem Barańskim i Mateuszem Biskupem. W pierwszym wyścigu zwycięzcy uzyskali czas 6:16.97, a w drugim 6:19.26. W dwójce kobiet wagi lekkiej oba wyścigi wygrał duet Katarzyna Wełna i Joanna Dorociak, które wobec kontuzji Weroniki Deresz będą reprezentować Polskę w zbliżających się zawodach międzynarodowych.

 

W Poznaniu rozegrano również inne konkurencje m.in. dwójki i czwórki bez sterniczek. Trenerzy próbowali różnych konfiguracji, szukając optymalnych zestawień na zawody międzynarodowe. Inauguracja Pucharu Świata w Płowdiw odbędzie się już za dwa tygodnie, a mistrzostwa Europy za miesiąc.

 

Pełne wyniki Centralnych Regat Otwarcia Sezonu – Poznań 27-28 kwietnia

 

 

 

 

FOT. NEWSPIX.PL

 


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez