Udany Puchar Świata w Poznaniu

Udany Puchar Świata w Poznaniu

Czterodniowy Puchar Świata w kajakarstwie na poznańskiej Malcie to idealne otwarcie sezonu. Mimo że przedłużająca się “zima” i niesprzyjająca aura utrudniały odpowiednie wejście na najwyższe obroty treningowe, Polacy dziesięciokrotnie stawali na podium, również na najwyższym jego stopniu za sprawą Arsena Śliwowskiego i Michała Łubniewskiego (C2 M 200 m).

 

Na starcie pojawiła się ścisła czołówka, zabrakło jedynie reprezentacji Węgier. Nasi “bratankowie” odbywali w tym czsaie wewnętrzne kwalifikacje. Trzeba też dodać, że w niedzielę odbyły się wyścigi na nieolimpijskich dystansach 5000 m i tam również Polacy pokazali siłę dwukrotnie wdrapując się na podium (zatem w sumie medali zdobyliśmy 12). Pogoda nie ułatwiała zadania i dopychający wiatr powodował wypiętrzenie się sporych fal przed metą. Jednak wszyscy mieli takie same szanse pod tym względem, więc nie był to czynnik przesądzający, choć wiadomo, że są zawodnicy preferujący pływanie w określonych warunkach nautycznych. Jednym fala odpowiada, inni zaś wolą płaską wodę.

Na najgłośniejszy aplauz i słowa uznania zasłużyli kanadyjkarze Arsen Śliwowski i Michał Łubniewski, którzy zwyciężyli w wyścigu na 200 m. To jedyne polskie złoto wywalczone w Poznaniu, lecz niejedyny powód do satysfakcji trenera Tomasza Kryka. Ale od początku.

Podczas finałów rozegranych w sobotę, na szyjach polskich zawodników trzykrotnie pojawiały się medale. Srebro pary Śliwiński – Łubniewski (C2 M 500 m) oraz dwa brązy Marty Walczykiewicz (K1 K 200 m) i Tomasza Kaczora (C1 M 1000 m). W niedzielę polski dorobek znacznie się powiększył. Srebrne medale wywalczyli Mateusz Kamiński i Michał Kudła, którym zabrakło trochę opływania i w eliminacjach zostali skazani na dodatkowy wyścig półfinałowy. Siódmy wynik uzyskali Wiktor Głazunow i Marcin Grzybowski. Również panie na 200 m kajakami sprostały wyzwaniu i wywalczyły drugie (Dominika Włodarczyk z Katarzyną Kołodziejczyk) i trzecie miejsce (Helena Wiśniewska z Martą Walczykiewicz). Medalistka olimpijska po raz drugi znalazła się w TOP3, co cieszy, bo od jakiegoś czasu Marta boryka się z kontuzją barku. To nie koniec dobrych wieści z poznańskiej Malty, bo chwilę później ze srebra cieszyły się kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska na 200 m. Czwarte finiszowały Magda Stanny i Julia Walczak.

 

Oto komentarz Arsena Śliwińskiego.

To bardzo ważny sukces dla mnie i Michała, bo startowaliśmy we własnym kraju, przed własną publicznością. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Pogoda bardzo utrudniła nam zadanie, bo na ostatnich pięćdziesięciu metrach fala była bardzo duża. Jednak uporaliśmy się z tym problemem i osiągnęliśmy zamierzenia.

Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski w C2 200m zdobywając wyczekiwane złoto wyprzedzili Białorusinów i Kazachów. Dobry weekend dla nich, bo przecież wcześniej byli już drudzy na 500 m. Medaliści olimpijscy Brazylijczyk Isaquias Queiroz Dos Santos i srebrny Czech Martin Fuksa wyprzedzili Tomasza Kaczora na 500 m. Dwa brązy w Poznaniu napawają optymizmem przed dalszym ciągiem sezonu i kwalifikacjami olimpijskimi. W konkurencji, która zagości na igrzyskach w Tokio 2020, czyli czwórce pań na dystansie 500 m, trzecie miejsce zdobyły Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska i Helena Wiśniewska. Na siódmej pozycji w tym wyścigu dopłynęły Martyna Klatt, Małgorzata Puławska, Klaudia Cyrulewska i Julia Olszewska. Ostatnimi medalami zdobytymi przez Polaków były srebro kanadyjkarzy na 5000 metrów Wiktora Głazunowa srebrny oraz brązowy przez Mateusza Kamińskiego.

Reprezentacja Polski podczas Pucharu Świata w Poznaniu wywalczyła 1 złoty medal, 5 srebrnych i 6 brązowych medali.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez