Trybunał zdecydował: Rosja zawieszona, ale trochę krócej

Trybunał zdecydował: Rosja zawieszona, ale trochę krócej

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu zabrał głos w sporze Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) z Rosją. W czwartek ogłoszono, że pierwotnie nałożona kara wykluczenia na cztery lata została skrócona o połowę. W praktyce oznacza więc, że sportowcy z tego kraju nie wystąpią pod narodową flagą podczas najbliższych letnich i zimowych igrzysk olimpijskich oraz zawodów rangi mistrzowskiej.

Wyrok w pewnym sensie nie dotyka bezpośrednio rosyjskich sportowców. Wciąż będą mogli brać udział we wszystkich najważniejszych zawodach, ale muszą spełnić odpowiednie kryteria – także te dotyczące współpracy w zakresie badań antydopingowych. Jeśli dostaną pozwolenie na start, to zostaną skategoryzowani jako “neutralni” zawodnicy. Ich stroje nie mogą zawierać elementów rosyjskiej flagi, ale… mogą zawierać te same barwy. Zwycięzcy nie usłyszą rosyjskiego hymnu.

Kara będzie się ciągnąć przez dwa lata – do 16 grudnia 2022 roku. Trzyosobowy panel decyzję podjął jednomyślnie. Sprawa jest ciekawa również w kontekście piłkarskim. Reprezentacja Rosji będzie mogła wziąć udział w EURO 2021, bo ta impreza nie jest postrzegana w kategoriach najważniejszych zawodów. Co innego z mistrzostwami świata – w przypadku awansu, Rosjanie prawdopodobnie będą musieli wystąpić w neutralnych barwach.

“Panel narzucił konsekwencje, które mają odzwierciedlać naturę i powagę zarzutów o brak współpracy z WADA. To wszystko po to, by walczyć o uczciwość sportu w obliczu dopingowej plagi. Orzeczenie wzięło pod uwagę zasadę proporcjonalności i potrzebę zmiany kulturalnej, która musi stać się faktem, by kolejne pokolenia rosyjskich sportowców brały udział w czystym sporcie” – tłumaczy w oficjalnym komunikacie CAS.

Werdykt jest konsekwencją ciągnącego się od lat konfliktu. W grudniu 2019 roku WADA ogłosiła czteroletni zakaz startów dla Rosjan za manipulowanie dostarczonymi danymi dotyczącymi dopingu. Druga strona odwołała się od tej decyzji, a sprawę kończy dzisiejsze orzeczenie Trybunału. Rosyjskich strojów i hymnów zabraknie między innymi podczas igrzysk, paraigrzysk i mistrzostw świata. Sami Rosjanie w tym okresie nie będą się mogli ubiegać o organizację wielkich imprez.

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez