Track & Field News: Irena Szewińska numerem 1 wszech czasów

Track & Field News: Irena Szewińska numerem 1 wszech czasów

Miesięcznik Track & Field nazywany jest Biblią Sportu, choć w zasadzie sam sobie takie motto nadał. Wydawany jest od 1948 roku i uchodzi za jedno z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych źródeł informacji dotyczących (głównie amerykańskiej) lekkiej atletyki. Statystyk wydawnictwa Jim Rorick podliczył roczne zestawienia lekkoatletek począwszy od 1956 roku do dziś, a dokładnie do końca poprzedniego sezonu (2019). I kto zajął najwyższe miejsce? Otóż królowa może być tylko jedna – Irena Szewińska, która punktowała w sześciu konkurencjach!

Irenissima punktowała w biegach na 100, 200, 400 m, 400 m przez płotki, w skoku w dal i siedmioboju. Mimo że lata nieubłaganie płyną, Pani Ireny nie ma już wśród nas, lecz w poszczególnych konkurencjach wciąż w wielu zestawieniach plasuje się bardzo wysoko. Wg Roricka na 100 m jest piąta jeśli chodzi o dorobek punktowy oraz pod względem liczby rankingów, w których została uwzględniona. Na 200 m ustępuje tylko genialnej Jamajce (a potem przefarbowanej na Słowenkę) Merlene Ottey jeśli chodzi o punktację, a pod kątem liczby zwycięstw również plasuje się na piątej lokacie. W zestawieniu liczby zwycięstw Szewińska wygrała ex aequo z Allyson Felix. Również na 400 m wybitna Polka została ujęta na piątym miejscu pod względem tego, ile razy stawała na najwyższym stopniu podium. W punktacji skoku w dal jest siódma, a w liczbie zwycięstw na czwartej pozycji remisuje z Jackie Joyner-Kersee i Tatjaną Szczełkanową.

W poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych znalazło się kilka Polek. Anita Włodarczyk z Grupy Sportowej ORLEN wygrała zestawienie wszech czasów w rzucie młotem ex aequo z Betty Heidler. Punktowała w czterech rankingach i nie miała sobie równych pod względem liczby rankingowych zwycięstw. Sześciokrotnie w poszczególnych latach była najlepszą młociarką poszczególnych sezonów. Zdziwić się można patrząc na zestawienie tyczkarek, bo na piątym miejscu uplasowała się Monika Pyrek, natomiast medalistka olimpijska i mistrzyni świata Anna Rogowska jest dopiero dziesiąta. W siedmioboju czwarta pod względem liczby rankingów widnieje Urszula Włodarczyk.

Najważniejszą dla nas klasyfikacją jest ta ogólna, pod względem największej liczby punktów i konkurencji. Jim Rorick zebrawszy doroczne rankingi przyznał punkty 10, 9, 8, 7, 6, 5… za poszczególne miejsca. I tutaj okazuje się, że wynik mógł być tylko jeden. Irena Szewińska z dorobkiem 347 punktów to absolutny numer 1. Marlen Ottey ma punktów 287, a Heike Drechsler 237.

DARCZO

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez