Torowe MP 2020: Mateusz Rudyk królem polowania

Rozpoczęły się ORLEN Mistrzostwa Polski Elity w kolarstwie torowym. Do Areny Pruszków zjechały się najlepsze polskie kluby oraz grupy. O medale rywalizują najlepsi zawodnicy. Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia galerii Szymona Gruchalskiego.

Przywykli do kibicowania naszym torowcom głównie podczas imprez największej rangi, w pierwszej chwili przeżywamy delikatny dysonans. Zawodnicy zazwyczaj jeżdżący w strojach narodowych – biało-czerwonych – podczas krajowego czempionatu zakładają na siebie uniformy klubowe. Po chwili przyzwyczajenia jednak już wszystko jasne i można się zorientować kto jest kto.

Dziś na pruszkowskim welodromie rozegrane zostały konkurencje sprinterskie – 250 m ze startu zatrzymanego, sprint drużynowy oraz wyścig drużynowy. To jedna z flagowych konkurencji reprezentacji Polski. Zarówno panie jak i panowie ścigający się na najkrótszych odcinkach mają już przepustki olimpijskie na przyszłoroczne igrzyska, więc mimo że w tym sezonie mieli niewiele startów, a ranga mistrzostw Polski jest niepodważalna, to stanowią one tylko sprawdzian na drodze do Tokio.

Na 250 m ze startu zatrzymanego wygrali faworyci, czyli Urszula Łoś i Mateusz Rudyk. Oboje reprezentują ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz oraz należą do Grupy Sportowej PKN ORLEN. W rywalizacji kobiet zwycięstwo Uli Łoś to praktycznie formalność. Jest zdecydowanie najmocniejsza, co potwierdziła dziś w najkrótszym z wyścigów. Uzyskała czas 18.925 s, a drugą w klasyfikacji Marlenę Karwacką (LKK BCM Nowatex Ziemia Darłowska) pokonała o 0.69 s (18.994). Należy przypomnieć, że obie jeżdżą w reprezentacyjnym duecie w konkurencji sprintu i to one na mistrzostwach świata w Berlinie zapewniły Polsce kwalifikację olimpijską. Brąz zdobyła klubowa koleżanka Marleny, Nikola Seremak (19.898).

U mężczyzn różnice nie były tak duże. To tylko dowód na to, jak wysoki poziom reprezentują i jak zacięcie rywalizują, bo w kadrze sprinterskiej jest więcej chętnych niż miejsc na igrzyska. Wygrał faktycznie główny pretendent do złota, ale drugi Rafał Sarnecki (również Stal Grudziądz) wcale nie sprzedał tanio skóry i przegrał zaledwie o 0.04 s. Podium uzupełnił Patryk Rajkowski (UKS TFP Jedynka Kórnik). Ich czasy kolejno to 17.510, 17.550 i 17.620.

W kwalifikacjach sprintu drużynowego kobiet wystartowało pięć zespołów. Najszybciej pojechały zawodniczki Ziemi Darłowskiej – 49.545, przed Stalą Grudziądz 51.105 i Społem Łódź 52.802. Do rozgrywki finałowej, walki o miejsca 3-4 zakwalifikowały się również kolarki z drugiego składu Stali. Brązowymi medalistkami zostały Natalia Wężyk, Paulina Petri i Julia Marciniak (Społem Łódź), które pewnie zwyciężyły uzyskując czas 52.495. W wyścigu o złoto tym razem zespół Urszuli Łoś (jechała z Mają Tracką i Natalią Głowacką) musiał uznać wyższość Marleny Karwackiej, Nikoli Sibiak i Nikoli Seremak. Zwyciężczynie uzyskały czas 49.329. Czas wicemistrzyń Polski to 52.440.

Stal Grudziądz zdominowała rywalizację drużynową sprinterów. Zawodnicy tego klubu zajęli dwa stopnie podium! Wygrał pierwszy skład (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz 1) złożony z trzech reprezentantów Polski – Krzysztofa Maksla, Mateusza Rudyka, Rafała Sarneckiego – i Cezarego Łączkowskiego. Maksel, Sarnecki i Rudyk pojechali w eliminacjach. W finale zaś medalistę mistrzostw świata z Pruszkowa 2019 zastąpił Łączkowski, ale i tak w wyścigu o złoto jego koledzy wygrali o ponad dwie sekundy (44.213). Wicemistrzowie kraju to Maciej Bielecki, Konrad Burawski i Jakub Kozicki (GK Piast Szczecin) 46.620. W wyścigu o brąz Gracjan Dąbrowski, Radosław Laskowski i Michał Rząca (ALKS Stal Intremax Huge Grudziądz 3) uzyskali 47.718 i ledwie o 0.011 s wygrali z drugim składem Stali, w którym jechał utytułowany średniodystansowiec Adrian Tekliński (m.in. mistrz świata w Scratchu z Hongkongu 2017) oraz Marek Skórski i Tomasz Dobrzyński.

W wyścigach drużynowych tytuły mistrzowskie wywalczyły zawodniczki TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team (Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Karolina Kumięga, Paulina Pastuszek, Natalia Krześlak), które w finale pokonały UKS TFP Jedynkę Kórnik (Nikol Płosaj, Karolina Lipiejko, Tamara Szalińska, Wiktoria Polak). U mężczyzn w finałowym wyścigu o złote medale lepsi okazali się kolarze grupy Mazowsze Serce Polski (Daniel Staniszewski, Alan Banaszek, Norbert Banaszek, Tobiasz Pawlak), którzy w pokonali CCC Development Team (Damian Papierski, Karol Wawrzyniak, Stanisław Aniołkowski, Szymon Krawczyk).

Wyniki I dnia ORLEN MP Elity w kolarstwie torowym 2020

Mistrzostwa potrwają do piątku, a w środę oprócz indywidualnych wyścigów sprinterów na welodrom wyjadą również uczestnicy wyścigów średniodystansowych, którzy będą rywalizować na 3000 i 4000 m oraz w scratchu. W popołudniowej sesji rozpoczną się również zmagania w omnium.