Tokio 2020 – igrzyska z kibicami, ale w ciszy?

Tokio 2020 – igrzyska z kibicami, ale w ciszy?

Dziś na oficjalnej stronie igrzysk olimpijskich Tokio 2020 pojawił się komunikat informujący, że organizatorzy przewidują rozegranie imprezy z udziałem kibiców. Dla nas – śledzących turniej w telewizji czy też przez Internet – to dobra informacja. Odbiór wydarzenia sportowego jest znacznie przyjemniejszy, kiedy po trybunach nie hula wyłącznie wiatr. Ale udział kibiców niekoniecznie oznacza, że podczas igrzysk usłyszymy żywiołowy doping wydzielający się z setek rozemocjonowanych gardeł.

W spotkaniu uczestniczyło pięć stron: MKOL, Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, Komitet Organizacyjny Tokio 2020, władze samego miasta oraz przedstawiciele rządu Japonii. Co konkretnie ustalono? Kibice mieszkający w Kraju Kwitnącej Wiśni będą mieli możliwość zobaczenia igrzysk na arenach sportowych w limicie do pięćdziesięciu procent zapełnienia obiektu lub dziesięciu tysięcy osób.

Takie sformułowanie ma na celu uniknięcie skupienia za dużej liczby osób na głównej arenie igrzysk – stadionie narodowym, mogącym pomieścić nawet osiemdziesiąt tysięcy kibiców. Jak łatwo policzyć, połowa jego pojemności wynosi czterdzieści tysięcy. Zatem gdyby pięćdziesięcioprocentowy limit obowiązywał również na stadionie, ktoś mógłby podnieść całkiem słuszny argument dotyczący bezsensowności ustalonych reguł.

Jednak warto zauważyć, że organizatorzy pozostawili sobie pewną furtkę na wypadek zmiany przepisów w kraju – takich jak na przykład wprowadzenie stanu wyjątkowego. Przepisy mogą zostać zmienione na bieżąco – i niestety, należy zakładać że będą to zmiany wprowadzające większe restrykcje, niż luzujące limity osób. Z dalszych ustaleń wynika, że w celu zmniejszenia przepływu ludności Japończycy planują do minimum ograniczyć spotkania publiczne związane z igrzyskami.

Kibice nie mogą krzyczeć

Ogłoszone zostały również wytyczne dla kibiców: obowiązek noszenia maseczek, unikanie zatorów przy wejściach do obiektów sportowych, opuszczanie tychże obiektów mniejszymi grupami czy też podróże bezpośrednio z domu na miejsce widowiska i z powrotem. Jednak zastanawia nas jeden punkt. Mianowicie organizatorzy poinformowali, że podnoszenie głosu czy krzyki z trybun – czyli po prostu doping fanów – będą zabronione. Wynika to stąd, że według badań więcej kropelek wirusa przedostaje się do powietrza właśnie w wyniku głośnego mówienia. Domyślamy się, że istnieje jeszcze powód pozanaukowy.

Sytuacja związana z koronawirusem jest w Japonii bardzo napięta. Przez to same igrzyska – delikatnie rzecz ujmując – nie cieszą się wielkim poparciem społeczeństwa. W momencie, kiedy wielu ludzi wciąż walczy z chorobą – i nie wszyscy wychodzą z tej walki zwycięsko – emanowanie radością z powodu udanego występu swoich ulubionych sportowców byłoby nie na miejscu. A przynajmniej taki przekaz płynie z podjętej decyzji.

Ale jak Japończycy chcą wprowadzić i egzekwować ten zakaz? Przecież istotą sportu jest tworzenie emocji, a te prowadzą do spontanicznych reakcji. Zatem czy kibice krzyczący w trakcie danych zawodów będą w jakikolwiek sposób karani za swoje zachowanie? Posypią się mandaty, będą wypraszani z obiektu? Trudno nam to sobie wyobrazić. Poza tym, w tych trudnych czasach udział w zawodach sportowych jest dobrą odskocznią psychiczną od otaczających problemów. A trudno emocjonować się widowiskiem kiedy z tyłu głowy kołacze myśl, że za każde nieumyślne podniesienie głosu zostaną wyciągnięte konsekwencje. Daleko nam do zakładania foliowych czapek na głowy, ale mamy wrażenie, że Japończycy w swoich obostrzeniach nieco się zagalopowali.

Ponadto obradujące strony potwierdziły harmonogram samej imprezy, co cieszy – zarówno kibice jak i zawodnicy wiedzą już na czym stoją. Oczywiście, zapowiedziano że sytuacja związana z pandemią będzie na bieżąco monitorowana, a same przepisy będą dostosowywane w razie konieczności zmian. Jeżeli chodzi o zasady dotyczące przeprowadzenia igrzysk paraolimpijskich, zostaną one ustalone do 16 lipca.

Fot. Newspix


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez