To już dziesięć lat bez Kamili

To już dziesięć lat bez Kamili

Jej śmierć wstrząsnęła nie tylko światem sportu. Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska odeszła za wcześnie. Nagle. Kamila Skolimowska zmarła dziesięć lat temu. Zmarła pozostawiając po sobie pustkę. Mimo że od wygrania konkursu rzutu młotem w Sydney minęło osiem lat z okładem, jej potencjał wciąż kipiał. Ambitna, skromna, uśmiechnięta i bardzo skoncentrowana na realizacji celów.

Kiedy zasłabła podczas treningu w portugalskim, historia zaczęła nagle przyspieszać. Pędzić w złą stronę. Po czasie okazało się, że lekarz wcześniej zignorował ból łydki. Fizjoterapeuta masażami uruchomił zakrzep, który zaczął wędrować po organizmie, w końcu zablokował tętnicę płucną. W końcu… jak to brzmi. W karetce Kamila straciła przytomność, godzinna reanimacja nie uratowała Jej życia.

Zdobywając złoto w Sydney tego samego dnia słyszała Mazurek Dąbrowskiego grany dla Roberta Korzeniowskiego i Polaków. Idealna motywacja! Mimo że już od kilku lat była liczącą się zawodniczką w kategoriach młodzieżowych. Mając zaledwie 14 lat wygrała I ligę pucharu Europy w Pradze. Zaczynała w warszawskiej Legii, za przykładem starszego brata Roberta. Pchał kulę pod okiem trenera Zygmunta Jałoszyńskiego. Nie odnalazła się w rzucie oszczepem, ani kuli. Do podjęcia próby rzutu młotem nakłonił Kamilę Zbigniew Pałyszko, od lat związany z Legią trener, a wcześniej zawodnik (m.in. dwukrotny mistrz Polski). Obaj trenerzy byli słynnymi entuzjastami sportu, zarażali nim, co udzieliło się również Kamili. Mimo że z Legii trafiła do Warszawianki, a potem Gwardii została przy swojej ukochanej lekkoatletyce. Mimo że po Sydney 2000 nie wzniosła się już na ten poziom, była w stanie wywindować rekord kraju do odległości 76,83 m.

 

Pamięć o Kamili Skolimowskiej cały czas żyje. Memoriał Jej Imienia rozgrzewa kibiców lekkoatletyki od 2009 roku (z roczną przerwą w 2010), a na bieżniach, skoczniach i rzutniach rywalizowały w nim największe światowe nazwiska dyscypliny.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez