Taekwondo: Walka o cztery miejsca w Tokio

Taekwondo: Walka o cztery miejsca w Tokio

Maksymalnie czworo reprezentantów w taekwondo może wysłać Polska na igrzyska w 2020 roku. Oczywiście pod warunkiem uzyskania kwalifikacji olimpijskiej. A zasady kwalifikacji w tej dyscyplinie są niezwykle wyśrubowane. W środowisku taekwondo można spotkać się z opinią, że łatwiej jest na igrzyskach dojść do strefy medalowej niż zakwalifikować się na samą imprezę.

 

Na igrzyskach olimpijskich będzie do rozdania osiem kompletów medali, po cztery męskie i kobiece. Jest to zatem o połowę mniej konkurencji niż w przypadku mistrzostw świata czy mistrzostw Europy. Tam kategorie są następujące: wśród mężczyzn (do 54 kg, do 58 kg, do 63 kg, do 68 kg, do 74 kg, do 80 kg, do 87kg i powyżej 87kg), a wśród kobiet (do 46 kg, do 49 kg, do 53 kg, do 57 kg, do 62 kg, do 67 kg, do 73 kg i powyżej 73 kg). Na igrzyskach dojdzie do połączenia dwóch kategorii wagowych w jedną. I tak wśród mężczyzn będą to kategorie do 58 kg, 68 kg, 80 kg i powyżej 80 kg, a wśród kobiet do 49 kg, 57 kg, 67 kg i powyżej 67 kg. W każdej wystartuje tylko po 16 najlepszych zawodników, dlatego sam fakt zakwalifikowania się na igrzyska oznacza przynależność do ścisłej, światowej czołówki.

 

W tej czołówce od dłuższego czasu znajduje się Aleksandra Kowalczuk, trenująca na co dzień w AZS Poznań. Kowalczuk ma duże szanse na kwalifikację olimpijską z rankingu światowego. Pozostali Polacy prawdopodobnie będą musieli walczyć o paszport do Tokio w europejskim turnieju kwalifikacyjnym. Ranking światowy jest tworzony na podstawie punktów zbieranych w zawodach Pucharu Świata, mistrzostw świata i poszczególnych kontynentów. W każdej kategorii zakwalifikuje się pierwszych pięć osób z rankingu. Dodatkowo, jedno miejsce ma zagwarantowane zwycięzca prestiżowego cyklu Grand Slam. Ranking do Tokio zostanie zamknięty na początku grudnia i wtedy też poznamy pierwszych olimpijczyków w taekwondo.

 

Pozostałe miejsca będą do wywalczenia w kontynentalnych turniejach kwalifikacyjnych. Turniej europejski odbędzie się dopiero pod koniec kwietnia 2020 roku, zatem na zaledwie trzy miesiące przed rozpoczęciem igrzysk. Najlepsi europejscy taekwondocy o przepustkę olimpijską będą rywalizować w Mediolanie, dokładnie w dniach 24-25 kwietnia. Dla porównania turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Rio odbył się już w styczniu 2016 roku. Do Mediolanu na kwalifikacje olimpijskie, każdy kraj będzie mógł wysłać tylko czworo zawodników (dwójkę w kategoriach kobiecych i dwóch w kategoriach męskich). Jednocześnie, gdyby któryś z reprezentantów Polski zakwalifikował się na igrzyska bezpośrednio z rankingu, liczba Polaków startujących w Mediolanie zostanie ograniczona o jedną osobę.

 

W tym momencie największą szansę na załapanie się do pierwszej piątki rankingu w swojej kategorii ma wspomniana Aleksandra Kowalczuk, plasująca się obecnie na czwartym miejscu. Pomiędzy trzecią w rankingu Serbką Milicą Mandic, czwartą Kowalczuk i piątą Turczynką Nafią Kus różnica jest jednak niewielka. Co prawda kolejne zawodniczki w rankingu mają już dużo większą stratę, to Polka i tak, chcąc utrzymać swoją pozycję musi regularnie punktować. Spośród innych reprezentantów Polski najwyżej plasują się: Patrycja Adamkiewicz (15. miejsce – do 57 kg), Anika Godel-Chełmecka (25. do 67 kg) i olimpijczyk z Rio Karol Robak (39. do 68 kg; na zdjęciu).

 

W tym roku zawodników taekwondo czeka kilka ważnych startów. Najbliższy to mistrzostwa świata w Manchesterze w dniach 15-19 maja. Oprócz oczywistego prestiżu można tam również zdobyć sporo punktów do rankingu olimpijskiego. Później odbędzie się jeszcze kilka edycji Pucharu Świata i na koniec wspominany już wyżej finał prestiżowego Grand Slam w Chinach. Polscy zawodnicy do mistrzostw świata przygotowywać się będą na trzech zgrupowaniach. Już w poniedziałek wyjadą na obóz do Zakopanego, następnie polecą do Chorwacji i na koniec ćwiczyć będą w Wałczu. Do Manchesteru na mistrzostwa świata poleci dziewięcioosobowa reprezentacja Polski.

 

FOT. NEWSPIX.PL


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez