Szpadziści atakują! Zamachowska wygrała, Knapik i Zawrotniak trzeci

Doskonały weekend w wykonaniu polskich szpadzistów. Pierwsze turnieje w roku olimpijskim zaczęły się fenomenalnie! Aleksandra Zamachowska zwyciężyła Puchar Świata w Hawanie. Renata Knapik-Miazga była tam trzecia. Dzień wcześniej na podium w niemieckim Heidenheimie stanął Radosław Zawrotniak!

Niedawno Leszek “Eldo” Kaźmierczak odwiedził zgrupowanie szpadzistów w Spale. Spotkał się tam ze wspomnianym Radkiem Zawrotniakiem i czołową szpadzistką Polski, liderką naszej drużyny i aktualną brązową medalistką mistrzostw Europy Ewą Trzebińską. Filmik do obejrzenia poniżej.

Przy okazji nagrania odcinka cyklu wideo “Eldo jedzie do Tokio” raper i dziennikarz Weszło FM został poproszony o złożenie autografów na koszach, w które zostały wyposażone szpady dla Oli Zamachowskiej. Jak widać, kosze spisują się doskonale! Przyniosły szczęście Oli, która doszła do finału turnieju i pokonała w nim bardzo doświadczoną i utytułowaną Rumunkę Anę-Marię Branzą (z domu Popescu).

Popescu to drużynowa mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro 2016 i wicemistrzyni olimpijska z Pekinu 2008, mistrzyni Europy 2013. Wraz z drużyną dwukrotnie zdobywała mistrzostwo świata i sześć tytułów najlepszego zespołu Starego Kontynentu. Legenda tej broni. Samo zwycięstwo z tak wielkim nazwiskiem kobiecej szpady to wielka sprawa, a pokonanie Rumunki w finale i w takim wymiarze… bez ogródek można mówić o szoku. To czterdzieste podium PŚ i GP w karierze Rumunki.

Jednak nie wszystkie pojedynki kończyła z taką przewagą. Najpierw była bowiem walka z Amerykanką Anną van Brumen punkt za punkt i skończyła się 15:14. Potem wyeliminowała Niemkę Alexandrę Ndolo 15:13. Odprawiła również z kwitkiem Francuzkę Coraline Vitalis i Rumunkę Amalię Tataran. To nie koniec dobrych wieści, które napłynęły ze stolicy Kuby. W tych samych zawodach trzecie miejsce wywalczyła Renata Knapik-Miazga! Do siostrzanego boju doszło w półfinale, który przesądził o trzecim miejscu dla Knapik i finale dla Zamachowskiej. Na indywidualne zwycięstwo Polki w PŚ czekaliśmy od 2012 roku.

Aleksandra Zamachowska

A teraz porcja ciekawostek. Aleksandra Zamachowska ma 24 lata. Reprezentuje barwy sekcji szermierczej AZS AWF Kraków. Jej klubowym trenerem jest wspomniany w tym tekście wicemistrz olimpijski w drużynie (Pekin 2008) Radosław Zawrotniak. Renata Knapik-Miazga również trenuje w tym samym klubie, ale prowadzi ją trener Piotr Hammer, który również prowadzi Radka Zawrotniaka. Mocna ekipa!

W Hawanie odbędzie się również turniej drużynowy. Polki plasują się na pierwszym miejscu w światowym rankingu. Polki zaczną od meczu w 1/8 finału z Kanadyjkami lub Brazylijkami.