Szermierze w walce o igrzyska

Szermierze w walce o igrzyska

Dokładnie rok potrwają kwalifikacje olimpijskie w szermierce. Specjaliści w tej dyscyplinie sportu rywalizować będą o punkty do rankingu w zawodach Pucharu Świata, mistrzostwach świata i mistrzostwach kontynentów. Ranking zostanie zamknięty na początku kwietnia 2020 roku.

 

Na igrzyskach w Tokio po raz pierwszy od 20 lat zostaną rozegrane wszystkie konkurencje szermiercze, zarówno drużynowo jak i indywidualnie. Taką decyzję Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął w czerwcu 2017 roku. Oznacza to, że w stolicy Japonii do rozdania będzie dwanaście kompletów medali – w sześciu konkurencjach drużynowych i sześciu indywidualnych. Prawo startu w Tokio otrzymają cztery najlepsze drużyny z rankingu (istnieje osobny ranking dla każdej z trzech broni) oraz po jednej najlepszej z każdego kontynentu (spoza wspomnianej czwórki). Łącznie w turnieju olimpijskim rywalizować będzie zatem zatem drużyn. Gdyby w którejś z trzech broni kwalifikacji nie wywalczyli Japończycy, z racji bycia gospodarzem i tak będą mogli wystawić reprezentację. W takim przypadku liczba drużyn wzrośnie do dziewięciu.

 

Wszystkim drużynom zakwalifikowanym na igrzyska przysługuje prawo wystawienia zawodników w turniejach indywidualnych. Indywidualnie będzie można wystartować także w przypadku braku kwalifikacji drużyny narodowej. Część zawodników zostanie wyłoniona na podstawie rankingu (po odrzuceniu przedstawicieli państw z krajów mających olimpijskie przepustki), a część na turniejach kwalifikacyjnych. Najwięcej punktów do rankingu będzie do zdobycia na mistrzostwach świata. Zostaną one rozegrane w dniach 15-23 lipca w Budapeszcie. Miesiąc wcześniej w Düsseldorfie odbędą się z kolei również wysoko punktowane mistrzostwa Europy (17-22 czerwca). Oprócz czempionatów szermierze będą zbierać punkty do rankingu w zawodach Pucharu Świata.

 

Patrząc na obecne rankingi w kontekście szans Polaków, widać wyraźnie, że najbliżej olimpijskiej przepustki są polskie szpadzistki. Zajmują one w tym momencie wysoką trzecią lokatę w klasyfikacji. W pierwszej dziesiątce rankingu plasują się również floreciści i florecistki, odpowiednio na siódmej i dziewiątej pozycji. Wciąż realną szansę na paszporty olimpijskie zachowują jeszcze szablistki, zajmujące jedenaste miejsce. Praktycznie nierealny jest natomiast występ polskich drużyn w męskiej szpadzie i szabli. Szpadziści są aktualnie na 19. miejscu, a szabliści dopiero na 23. pozycji. Podczas dwóch ostatnich igrzysk, w Londynie i Rio de Janeiro Polska nie wywalczyła żadnego medalu w szermierce. Po ostatni olimpijski krążek w tej dyscyplinie sięgnęła drużyna szpadzistów w Pekinie w 2008 roku, zdobywając wówczas srebrny medal.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez