Swoboda i Bukowiecki mistrzami Europy (U23)! Siciarz ze srebrem i minimum na Tokio 2020

Co za dzień polskiej lekkoatletyki! Spektakularne sukcesy na młodzieżowych mistrzostwach Europy i Uniwersjadzie, a na deser rekord Polski Piotra Liska na Diamentowej Lidze.

O jego wyczynie napisaliśmy oddzielnie:

Piotr Lisek nie spuszcza z tonu! Nowy rekord Polski!

Konrad Bukowiecki, podobnie jak Lisek zresztą z Grupy Sportowej ORLEN, w pięknym stylu zwyciężył konkurs pchnięcia kulą podczas mistrzostw Europy do lat 23 w szwedzkim Gävle. Obronę mistrzostwa Starego Kontynentu zapewnił mu wynik 21,51 m uzyskany w czwartej próbie. Kolejny rzut również doleciał za 21. metr (21,38 m). Konkurs nie zaczął się po myśli późniejszego zwycięzcy. W początkowych seriach pchał daleko od ideału. Nerwy ustąpiły w czwartej serii, kiedy dystansował rywali, drugiego w klasyfikacji o ponad metr! Polacy w młodzieżowej kategorii to światowa potęga. Od 2013 roku polscy kulomioci zawsze stają na podium. Wtedy mistrzem został Jakub Szyszkowski, drugi był Dominik Witczak, a trzeci w 2015 r. Andrzej Regin. W Gävle Szymon Mazur z wynikiem 18,16 nie załapał się do finału i został sklasyfikowany na 11. miejscu.

Świetnie przygotowała się do mistrzostw Klaudia Siciarz, która po półfinałowym biegu na 100 m ppł na 13.00 potrafiła w finale jeszcze przyspieszyć. Nie dość, że pobiegła szybciej, to ustanowią nowy rekord życiowy! 12.82 s. dało jej drugie miejsce i srebrny medal. Wartość tego wyniku podnosi fakt, że wypełniła tym samym minimum na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie. Do złota zabrakło jej 0,12 s. Wygrała Białorusinka Elwira Herman (12.70). Klaudia Wojtunik zajęła siódme miejsce (13.49). Wicemistrzem Europy na 110 m ppł również został Michał Sierocki. Po świetnym finiszu wpadł drugi na metę z rezultat 13.63 osiągając życiówkę. Szósty dobiegł Dawid Żebrowski (13.90). Jason Joseph ze Szwajcarii do zwycięstwa potrzebował 13.34 s. 66,87 m to nowy rekord życiowy Aleksandry Śmiech w rzucie młotem. Zawodniczce Agrosu Zamość do podium zabrakło półtora metra.