Sukcesy polskich zapaśników na mistrzostwach Europy. Jest 5 medali, może być więcej

W historii polskiego sportu mało jest dyscyplin, które przyniosły nam równie wielu medalistów olimpijskich co zapasy. Ten sport jeszcze w latach 90. uchodził za nasze dobre narodowe. Jeśli jednak popatrzymy na sam XXI wiek – cóż, miejsc na podium nie było aż tak wiele. Medale igrzysk zdobyli Agnieszka Wieszczek, Monika Michalik, a także Damian Janikowski, który już dawno przerzucił się na MMA. Czy na igrzyskach w Tokio zapaśnicy z Polski nawiążą do sukcesów z dawnych lat? Trwające właśnie mistrzostwa Europy dają pewien powód do optymizmu.

Zawody, które w tym roku odbywają się w Warszawie, rozpoczęły się w poniedziałek. I choć potrwają do końca tygodnia, w puli polskiej reprezentacji znajduje się już… pięć medali.

Dzisiaj po srebro sięgnęła Roksana Zasina (kategoria do 55 kilogramów), dla której dobre wyniki na czempionacie Starego Kontynentu nie są niczym nowym. W 2013 roku stanęła nawet na najwyższym stopniu podium. Tym razem tak dobrze nie było, ale powody do zadowolenia i tak są. Polka wywalczyła już kwalifikację olimpijską (i to w 2019 roku), zatem może w spokoju przygotowywać się do imprezy docelowej, na której nie będzie można jej odmówić szans na dobry wynik.

Poza Zasiną udany występ w czwartek zaliczyła Anna Łukasiak. Zawodniczka, startująca w kategorii do 50 kilogramów, sięgnęła po brązowy medal. To jeden z jej największych sukcesów w karierze – w przeszłości wielokrotnie była bliska podium, ale dopiero teraz dopięła swego.

Pozostałe krążki, które trafiły do polskiej puli podczas tegorocznych mistrzostw Europy, były już autorstwa panów. Podczas 1. dnia finałów wicemistrzem Europy został Krzysztof Bieńkowski (65 kg), a trzeci był Radosław Baran (95 kg). Dla obu to pierwsze medale imprezy tej rangi w karierze. Ze świetnej strony pokazał się też Eduard Grigoriew, który zdobył brąz. Co ciekawe, to zapaśnik, który… urodził się na Syberii i jeszcze do niedawna reprezentował barwy Rosji. Obecnie jednak walczy dla Polski – i to nie z przypadku, bo jego dziadek urodził się w naszym kraju.

W najbliższych dniach polscy zapaśnicy powalczą o kolejne medale. Do finału w kategorii 57 kilogramów zakwalifikowała się już Angelina Łysak, a szansę na trzecie miejscem mają Aleksandra Wólczyńska oraz Katarzyna Mądrowska. Będziemy trzymać kciuki!