Patrycja Wyciczkiewicz (Lekkoatletyka)

Aktualności

Patrycja Wyciczkiewicz (Lekkoatletyka)

Patrycja Wyciczkiewicz (Lekkoatletyka)

Klub
OŚ AZS Poznań, Grupa Sportowa Orlen
Trener
Tomasz Lewandowski
Poprzedni Trenerzy
Edward Motyl, Ireneusz Smolarek, Zbigniew Okoniewski
Poprzednie Kluby
Olimpia Poznań
Znaki szczególne

Juniorka wszech czasów


Życiowe rekordy
  • 400 m – 51.31
  • 400 m (hala) – 52.51
  • 600 m – 1:27.34 (rekord Polski juniorek)

Patrycja Wyciszkiewicz na  pierwsze mistrzostwa Polski młodzików wyjechała z Wielkopolskiego Śremu do dalekiego Zamościa w roku 2009. Wyjazd okazał się być udany, ponieważ piętnastolatka od razu zdobyła medal – brązowy z wynikiem 1:38.24 na 600 m. Rok później Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży zorganizowano w Zielonej Górze. Reprezentująca TS Olimpię Poznań Wyciszkiewicz odwiedziła Lubuskie mistrzostwa Polski nastolatków i… pozamiatała. Złoto i dwie sekundy przewagi na drugą zawodniczką. W roku 2012 podczas MP Juniorów Wyciszkiewicz ponownie zdeklasowała konkurencję finiszując z przewagą dwóch sekund i nową życiówką – o jedynie 6 setnych słabszą od rekordu polski juniorów (52.82). Rekord należący do Anety Lemiesz poprawiła miesiąc później, podczas mistrzostw świata U20 w Barcelonie (52.76). Jako osiemnastolatka sprinterka otrzymała powołanie na igrzyska olimpijskie w Londynie (2012), gdzie zasiliła naszą sztafetę 4×400 m.

W kolejnym sezonie zorganizowano juniorskie Mistrzostwa Europy we włoskim Rieti (2013). Na południe kontynentu Wyciszkiewicz dotarła w życiowej formie. Najpierw poprawiła własny rekord kraju juniorów o pół sekundy (51.56), a następnie wraz z koleżankami rozprawiła się z rekordem polski juniorów w sztafecie 4×400 m – zgarniając w jednym i drugim biegu złoty medal. W całym sezonie 2013 zaledwie 19-letnia sprinterka ze Śremu była „numerem 1” na polskich listach jeśli chodzi o dystans jednego okrążenia. W roku 2015 podczas mistrzostw świata w Pekinie dotarła do półfinału, ustanawiając w eliminacjach aktualny rekord życiowy – 51.31.

Od kilku lat Patrycja Wyciszkiewicz jest podporą sztafety 4×400 m. Razem z koleżankami wywalczyła awans do finału w Rio de Janeiro 2016, następnie zdobyła złoto halowych ME w Belgradzie (2017) oraz dołożyła cegiełkę do brązu MŚ w Londynie (2017) zasilając sztafetę w biegu eliminacyjnym. W sezonie 2018 natomiast sztafeta z Wyciszkiewicz w składzie sięgnęła po srebro HMŚ w Birmingham i złoto ME w Berlinie. Wraz z drużyną zawodniczka OŚ AZS Poznań radzi sobie doskonale, od kilku lat wyhamowała jednak indywidualna kariera sprinterki. Od roku 2015 nie udało się bowiem pobiec jednego okrążenia szybciej niż życiowe – 51.31. Nie bez znaczenia są problemy zdrowotne ze stawami skokowymi, z którymi Wyciszkiewicz zmaga się od lat. Atutem naszej reprezentantki jest jednak wciąż bardzo młody wiek – w Tokio 2020 będzie miała okazję uczestniczyć już w trzecich igrzyskach mając zaledwie 26 lat.

Przez osiem lat Patrycja Wyciszkiewicz była podopieczną legendarnego trenera Edwarda Motyla. Szkoleniowiec w czasach kariery zawodniczej należał do Wunderteamu i wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami. Jako trener natomiast specjalizował się głównie w prowadzeniu długodystansowców (w tym dwóch olimpijek – Grażyny Syrek i Małgorzaty Sobańskiej). Pod koniec 2018 roku drogi Wyciszkiewicz i trenera się rozeszły. Zawodniczka podjęła współpracę z Tomaszem Lewandowskim. Brat Marcina Lewandowskiego słynie z prowadzenia średniodystansowców, ale być może uda się nawiązać owocną współpracę także ze sprinterką, w końcu Wyciszkiewicz jest aktualną rekordzistką Polski juniorek również na dystansie 600 m (1:27.34).

George Bernard Shaw na pytanie: Co jest ważniejsze dla osiągnięcia sukcesu – talent, czy pracowitość? Odpowiedział: A co jest ważniejsze w rowerze – przednie, czy tylne koło? Patrycji Wyciszkiewicz od najmłodszych lat nie brakowało talentu. A jak bardzo pracowitą osobą jest nasza mistrzyni czterystu metrów, niech zaświadczy fakt, że poza treningami i obozami, znajduje również czasy, aby prowadzić zajęcia z „Podstaw Ekonomii” w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie jest doktorantką.

FOT. 400MM.PL