Maja Włoszczowska

Aktualności

Maja Włoszczowska

Maja Włoszczowska

Wzrost
170
Waga
54
Klub
Kross Racing Team
Poprzedni Trenerzy
Zdzisław Schmidt, Andrzej Piątek, Marek Galiński
Poprzednie Kluby
Śnieżka Karpacz, PTS CCC Piechowice, MTB Halls Team, CCC Polkowice, Giant Pro XC
Największe sukcesy

Igrzyska olimpijskie
Srebro – Pekin 2008
Srebro – Rio de Janeiro 2016

Igrzyska Europejskie
Brąz – Baku 2015

Mistrzostwa świata
Złoto – Mt-Sainte-Anne 2010
Złoto – Lugano 2003 (maraton)
Srebro – Les Gets 2004
Srebro – Livigno 2005
Srebro – Fort William 2007 (sztafeta)
Srebro – Champery 2011
Srebro – Pietermaritzburg 2013
Brąz – Les Gets 2004 (sztafeta)
Brąz – Rotorua 2006 (sztafeta)
Srebro – Sierra Nevada 2000 (juniorki)
Srebro – Vail 2001 (juniorki)

Mistrzostwa Europy
Złoto – Zoetermeer 2009
Złoto – St. Wendel 2001 (juniorki)
Srebro – Wałbrzych 2004
Srebro – Kluisbergen 2005
Srebro – Tartu 2009 (maraton)
Srebro – Haifa 2010
Srebro – Dohnany 2011
Brąz – Berno 2013


Znaki szczególne

Umysł ścisły!


Maja Włoszczowska od lat budzi powszechny szacunek. Nie tylko jako sportowiec, ale jako człowiek niezwykle ambitny, kobieta z jasno określonym celem nie ograniczająca się do swojej ukochanej dyscypliny sportu – kolarstwa górskiego. Wielkie wrażenie robi wykształcenie dwukrotnej wicemistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata, złotej medalistki czempionatów europejskich, stającej na podiach imprez najwyższej rangi. Maja bowiem jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej, wydziału Podstawowych Problemów Techniki na kierunku Matematyka Finansowa i Ubezpieczeniowa.

Mimo że urodziła się w Warszawie, jest wspaniałą ambasadorką okolic, w których od lat mieszka. Jelenia Góra, Karkonosze i okolice to jej ukochane miejsce na świecie, tam trenuje latem na rowerze i zimą na jakuszyckich trasach biegówkowych. Coraz głośniej robi się o zawodach, które współorganizuje – Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska Race, najwyżej klasyfikowanych zawodów XCO w Europie środkowo-wschodniej. Ranga HC (Horse Class) ustępuje tylko Pucharowi Świata – naprawdę poważne ściganie połączone z festiwalem MTB dla amatorów.

Sama zaczynała od startów w rodzinnych zawodach Family Cup, by chwilę później (1997) treningi w klubie Śnieżka Karpacz. Dwa lata czekała na pierwszy juniorski złoty medal mistrzostw Polski. Od 2000 roku objęta została szkoleniem kadrowym, trafiła pod skrzydła trenera Andrzeja Piątka. Podczas igrzysk w Atenach jednak nie zdołała wjechać do strefy medalowej i musiała zadowolić się szóstym miejscem, które i tak było poczytane jako wielki sukces. Cztery lata później już stała na drugim stopniu podium. W Londynie 2012 na starcie nie stanęła przez kontuzję. Powetowała to sobie na kolejnych igrzyskach w Rio de Janeiro, gdzie ponownie wywalczyła srebrny medal.

Maja jest zawodniczką polskiego Kross Racing Teamu. Ten sezon rozpoczęła z przytupem – od startu w niezwykle prestiżowym etapowym wyścigu Absa Cape Epic w RPA. W ubiegłym sezonie w zespole jeździła z nią mistrzyni świata Jolanda Neff. W tym sezonie u boku naszej mistrzyni ściga się Ariane Luethi, z którą przejechała wspominany Cape Epic.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.