Skład na lekkoatletyczne mistrzostwa świata

Skład na lekkoatletyczne mistrzostwa świata

Dziś na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki pojawił się skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Dausze. Znakomita większość naszej kadry zanim uda się do stolicy Kataru, ostatni okres przygotowawczy spędzi na obozie w Turcji.

Wielką nieobecną mistrzostw świata będzie Anita Włodarczyk. Najlepsza młociarka świata wychodzi z kontuzji kolana, na przełomie czerwca i lipca przeszła operację. Podczas sobotniego Mityngu Kamili Skolimowskiej o kontuzji przekreślającej pomysł wyjazdu do Dauhy opowiedziała Sofia Ennaoui. Pisaliśmy o tym tutaj:

Piękny mityng ku pamięci Kamili Skolimowskiej

Największe nadzieje medalowe wiążemy ze startem sztafet (Aniołki Matusińskiego oraz mieszana na dystansie 4×400 m) oraz z konkurencjami technicznymi. Rzecz jasna wszelkie niespodzianki mile widziane! Indywidualnie na 400 m powalczą Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska oraz Justyna Święty-Ersetic. Te zawodniczki również będą głównymi kandydatkami do sztafet, tę żeńską uzupełni ktoś z tria Aleksandra Gaworska – Małgorzata Hołub-Kowalik – Patrycja Wyciszkiewicz.

Wielkie oczekiwania mamy wobec miotaczy i kulomiotów. Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek jeśli przegrywali to tylko ze sobą nawzajem (raz tylko Nowicki zajął trzecie miejsce). Wśród pań ostatnimi czasy zwyżkowała forma zarówno Malwiny Kopron, jak i Joanny Fiodorow. Jeśli chodzi o pchnięcie kulą, w tym sezonie poziom poszybował gdzieś wysoko w przestworza. Tylu rzutów powyżej 21 metrów, ba, powyżej 22 metrów nie pamiętają najstarsi górale, bo takiego sezonu jak ten po prostu nie było. W tę niebotyczną jakość wpisują się zarówno Michał Haratyk (ustanowiony i wyrównany rekord Polski – 22,32 m) oraz Konrad Bukowiecki (rekord Europy U23 – 22,25 m). W sobotę zadowolona ze stabilizacji formy była mistrzyni Europy Paulina Guba, która wyrównała podczas Memoriału Kamili najlepszy wynik sezonu (18,65 m). W tyczce kobiet od czasów Anny Rogowskiej i Moniki Pyrek trwa smuta, lecz na wysokości zadania stają prężnie Piotr Lisek i Piotr Wojciechowski, którym wtóruje Robert Sobera. W trakcie sezonu na otwartym sezonie najlepiej spisywał się Lisek, który ustanowił i poprawiał rekord Polski, do tego konsekwentnie skakał na poziomie >5,80 m stając regularnie na podiach. Konkurencje techniczne, skoki, rzuty mają to do siebie, że nie zawsze wygrywa się z rekordami krajowymi, a nawet życiowymi. Wiele zależy od dyspozycji (być może przede wszystkim odporności nerwowej) rywali. Dlatego z optymizmem patrzymy na coraz pewniejsze skoki wzwyż Kamili Lićwinko. Również bardzo doświadczony Piotr Małachowski potrafi posłać dysk na poziomie ponad 65 metrów, co budzi zrozumiałe nadzieje na medal. Niby za plecami, a jednak bardzo groźni wydają się być sparingpartner “Machałka” Robert Urbanek oraz sensacyjny mistrz Polski Bartłomiej Stój. Niesamowity spokój, wręcz pewność biła od Marcina Krukowskiego, który będzie reprezentował Polskę w rzucie oszczepem. Na liście brakuje  Z zmiennym szczęściem rzucała Maria Andrejczyk, lecz z pojedynczych startów mogła być naprawdę zadowolona. Możemy sobie ostrzyć zęby na rywalizację Adama Kszczota (800 m) i Marcina Lewandowskiego (1500 m).

Jeszcze dwa tygodnie na złapanie świeżości i przygotowanie mentalne. Sport niesie za sobą wielkie emocje. Będziemy się cieszyć i pluć w brodę żałując niepowodzeń naszych zawodników. Oby tych ostatnich oczywiście jak najmniej, lecz porażki również wpisane są sport i musimy brać to pod uwagę. Mistrzostwa świata potrwają dziesięć dni. Rozpoczną się 27 września, a skończą 6 października 2019 r.

REPREZENTACJA POLSKI NA MŚ DOHA 2019
(Sponsorem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jest PKN ORLEN)

Kobiety
100 m:
Ewa Swoboda,
400 m: Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic,
800 m: Anna Sabat,
100 m płotki: Karolina Kołeczek,
400 m płotki: Joanna Linkiewicz,
3000 m przeszkody: Alicja Konieczek,
skok wzwyż: Kamila Lićwinko,
pchnięcie kulą: Paulina Guba, Klaudia Kardasz,
rzut dyskiem: Daria Zabawska,
rzut młotem: Joanna Fiodorow, Malwina Kopron,
rzut oszczepem: Maria Andrejczyk,
chód – 20 km: Katarzyna Zdziebło,
sztafety 4×400 m i mieszana 4×400 m: Iga Baumgart-Witan, Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Partycja Wyciszkiewicz.

Mężczyźni
800 m:
Adam Kszczot,
1500 m: Marcin Lewandowski,
3000 m przeszkody: Krystian Zalewski,
110 m płotki: Damian Czykier,
400 m płotki: Patryk Dobek,
dziesięciobój: Paweł Wiesiołek,
skok o tyczce: Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Robert Sobera,
pchnięcie kulą: Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski,
rzut dyskiem: Piotr Małachowski, Robert Urbanek, Bartłomiej Stój,
rzut młotem: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki,
rzut oszczepem: Marcin Krukowski,
chód – 20 km: Dawid Tomala,
chód – 50 km: Rafał Augustyn, Artur Brzozowski, Rafał Sikora,
sztefeta mieszana 4×400 m: Łukasz Krawczuk, Rafał Omelko, Wiktor Suwara.

 

fot. Newpix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez