Sayonara! Oficjalnie: igrzyska w Tokio nie odbędą się w 2020 roku

Sayonara! Oficjalnie: igrzyska w Tokio nie odbędą się w 2020 roku

Ta decyzja musiała zapaść wcześniej czy później. Raczej wcześniej. Wczoraj Międzynarodowy Komitet Olimpijski próbował jeszcze zyskać na czasie, twierdząc, że decyzję odnośnie igrzysk olimpijskich w Tokio zapadną w ciągu czterech tygodni. Dziś prezes MKOl oraz premier Japonii wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowali, że największa impreza sportowa 2020 roku nie odbędzie się w planowanym terminie. Nowy nie został jeszcze precyzyjnie ustalony, w oświadczeniu padło tylko stwierdzenie „nie później niż latem 2021 roku”.

O tym, że igrzyska olimpijskie w Tokio niemal na pewno nie odbędą się zgodnie z planem, wiedzieli wszyscy od pewnego czasu. Kiedy pandemia koronawirusa rozlała się po całym świecie, skutecznie torpedując normalne życie, siłą rzeczy oberwał także sport. Kolejno odwoływano wszystkie imprezy sportowe, rozgrywki zawiesiły wszystkie poważne rozgrywki na świecie. Tydzień temu UEFA podjęła decyzję, że planowane na przełom czerwca i lipca piłkarskie mistrzostwa Europy zostaną jednak rozegrane rok później. Międzynarodowy Komitet Olimpijski jeszcze łudził się, że największą imprezę czterolecia uda się jednak zorganizować zgodnie z planem. Swoje nadzieje szefowie MKOl oraz komitetu organizacyjnego opierali na tym, że mają półtora miesiąca więcej niż UEFA. Zawody w Tokio miały ruszyć 24 lipca i potrwać do 9 sierpnia.

Sam termin to jedno, ale przecież do igrzysk trzeba się jeszcze zakwalifikować i przygotować. A tymczasem sportowcy siedzą zamknięci w domach, w większości przypadków nie mają jak trenować, nie mówiąc o szlifowaniu formy na najważniejsze zawody.

Dziś Thomas Bach zorganizował telefoniczną konferencję z premierem Japonii Abe Shinzo. W rozmowie wzięli udział także Mori Yoshiro (szef komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio), a także burmistrz Tokio i kilku oficjeli z MKOl.

Prezydent Bach oraz premier Abe wyrazili swoje wspólne zaniepokojenie rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19 i tym, w jaki sposób wpływa na życie ludzi oraz globalne przygotowania sportowców do igrzysk olimpijskich” – zaczyna się wspólne oświadczenie obu panów. Dalej jest trochę banałów, kilka liczb i wreszcie – decyzja. „W tych okolicznościach, bazując na uzyskanych dziś od Światowej Organizacji Zdrowia informacjach, prezydent MKOl oraz premier Japonii zdecydowali, że XXXII igrzyska olimpijskie w Tokio muszą zostać przełożone na datę po 2020 roku, ale nie później niż na lato 2021 roku”.

Co ciekawe, w dzisiejszym oświadczeniu padło zapewnienie, że choć igrzyska odbędą się w przyszłym roku, to wciąż będzie obowiązywać nazwa „Tokio 2020”.

Dotychczas igrzyska przegrały tylko z wojnami. Trwały nawet w Monachium, po zamachach. To pokazuje skalę problemu. Miejmy nadzieję, że w 2021 roku zaraza ustąpi i będzie można wrócić do normalności – komentuje na gorąco były lekkoatleta Marek Plawgo na antenie Weszło FM. – Spodziewałem się i dalej się spodziewam, że to będą najlepsze igrzyska, absolutny pokaz technologii i potęgi gospodarczej Japonii.

Z mojej perspektywy to bardzo dobra decyzja, mogę spokojnie zmieniać przygotowania. Cieszę się, że ta decyzja nie była odwlekana o kolejne cztery tygodnie, jak to wcześniej zapowiadał MKOl – dodaje biegaczka Sofia Ennaoui.

Prezes Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka także jest przekonany, że decyzja o przesunięciu igrzysk w Tokio jest trafna. – Sport ma taką specyfikę, że szykuje się szczyt formy na konkretny moment. Ciężko przesunąć go o 2-3 miesiące, dlatego przesunięcie igrzysk o tyle czasu nie miało sensu. 2021 rok to rozsądna data – mówił w Weszło FM.

– Żyjemy w brutalnych czasach, w których wszystkim rządzi pieniądz. Oficjalnie właścicielem igrzysk jest MKOl, ale tak naprawdę prawa ma do nich telewizja NBC. Ona stawia warunki. Jeśli dziś w USA wszyscy sportowcy mówią, że nie pojadą w pierwotnym terminie, NBC powie to samo. Oczywiście – debata miała miejsca, ale tak naprawdę liczyło się co innego: “Kasa, misiu, kasa” – dodaje Andrzej Person, były rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Fot.: newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez