Rozmys ze złotem Uniwersjady! ME młodzieży ruszyły z przytupem!

W szwedzkiej miejscowości Gävle rozpoczęły się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy U23. Prosto z Neapolu udał się tam mistrz i rekordzista Uniwersjady Konrad Bukowiecki z Grupy Sportowej ORLEN i bez problemu wszedł do finałów. Do wąskiego grona mistrzów Uniwersjady dołączył wczoraj Michał Rozmys, który świetnie finiszował na 1500 m z czasem 3:53.67 oraz Patryk Dobek, który dobiegł trzeci do mety na 400 m (48.99) ze swoim najlepszym wynikiem w tym sezonie. Brązowe medale zdobyły Alicja Konieczek na 3000 m i Klaudia Kardasz w kuli.

Wcześniej tylko dwóch Polaków zdobywało akademickie medale na tym dystansie. W 1965 roku brąz wywalczył Zbigniew Wójcik, a równo 20 lat temu wicemistrzem Uniwersjady został Leszek Zblewski. Jedynym złotym medalistą na 400 m był Paweł Januszewski 1999 roku. Pierwszy w historii Uniwersjady medal dla Polski w wyścigu na 3 km pań zdobyła Alicja Konieczek. Była bliska życiówki, ale nieco zabrakło. Dziś uzyskała czas 9:41.46. Dwa lata temu miała srebro, ale teraz musi cieszyć się z brązu – Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą. Wynik 17,65 m uzyskała w czwartek próbie.

Program ME U23 na pierwszy dzień bez finałów z Polakami. Medale jedynie zostaną rozdane na 10 000 m. W eliminacjach startowała Ewa Swoboda, która z czasem 11.48 bezproblemowo przeszła do półfinałów. Do tej fazy również z marszu wszedł Tymoteusz Zimny, który na 400 metrów uzyskał wynik 47.16. Z ostatnim czasem z eliminacji wyszedł Łukasz Żak na 100 m (10.83). W dobrym stylu do finału w skoku w dal przeszedł Mateusz Różański. Odległość 7,46 m to jego życiówka, jednak nie może być uznana ze względu na sprzyjający, zbyt silny wiatr, ale finał jest najważniejszy. Na setkę przez płotki eliminacje przebrnęły Klaudia Siciarz (13,58) i Zuzanna Hulisz (13.87), Klaudia Wojtunik (13,88). Bez większych problemów w finale znalazł się Konrad Bukowiecki, który pchnął 20,44 m (jako jedyny przekroczył 20 m). Z dziesiątej pozycji zakwalifikował się Szymon Mazur (18,32). Już pierwszy rzut dał Cyprianowi Mrzygłódowi finał wśród oszczepników (76.35).

Angelika Sarna po dyskwalifikacji Rumunki została przesunięta na drugie miejsce w swojej serii i pobiegnie w finale na 800 m (2:06.93). Płotkarze, których obejrzymy w finale na 110 m to Michał Sierocki 14.13, Dawid Żebrowski (14.20), a na 1500 m Patryk Kozłowski (3:47.69). Na 3000 m Patrycja Kapała osiągnęła 10:09.35 i też będzie walczyć o medale.

W siedmioboju walczyła Adrianna Sułek i trzeba przyznać, że możemy być naprawdę zadowoleni i dumni z podopiecznej trenera Wojciecha Czapiewskiego. Mistrzyni Polski na 100 m ppł pobiegła pod silny wiatr 14.07. Bez rewelacji, ale przeciwne podmuchy utrudniały zadanie wszystkim wieloboistkom. Humor poprawiła sobie na pewno na skoczni, bo wzwyż poszybowała na wysokość 182 cm (zaliczone w drugiej próbie, wcześniej w trzeciej pokonała 179 cm). Po dwóch konkurencjach była czwarta, jednak po pchnięciu kuli wylądowała na szóstym miejscu – 12,06 m – dawno tak słabo nie rzucała. Adriana Sułek pobiegła 24.29 na 200 m. Po pierwszym dniu Sułkówna z dorobkiem 3589 punktów plasuje się na drugim miejscu za Niemką Sophie Weißenberg (3675).

W półfinale Ewa Swoboda przyspieszyła względem eliminacji i pewnie weszła do finału z czasem 11.41.