Róża Kozakowska nowym członkiem drużyny PKN ORLEN

Róża Kozakowska nowym członkiem drużyny PKN ORLEN

Róża Kozakowska była jedną z największych gwiazd polskiej reprezentacji na niedawno zakończonych paraigrzyskach. Lekkoatletka zaczęła swoją przygodę w Tokio od zdobycia złotego medalu w rzucie maczugą, a następnie dołożyła jeszcze srebro w pchnięciu kulą. Opinię publiczną poruszyła też jej wstrząsającą historia – Polka była katowana przez ojczyma, żyła w biedzie, trenowała mimo choroby, która w końcu całkowicie odebrała jej władze w nogach. To wszystko nie przeszkodziło polskiej zawodniczce w odniesieniu wielkiego, sportowego sukcesu. Teraz Kozakowską wesprze PKN ORLEN.

O życiu Polki już teraz można byłoby napisać film, ale zaznaczmy: to – przynajmniej do pewnego momentu – nie byłby przyjemny seans. Mówimy o dziewczynie, która naprawdę przeżyła piekło. Nawet kiedy już wychodziła na prostą, wszystko wokół niej znowu się sypało. Jej ojczym gonił ją z siekierą, potrafił bić jej głową o ścianę. Potem trafił do więzienia, ale Róża dalej przebywała w fatalnych warunkach mieszkaniowych, które zresztą w ubiegłym roku przybliżono w programie “Alarm” na antenie TVP.

W karierze sportowej Polki znajdziemy wzloty i upadki. Na mistrzostwach świata osób z niepełnosprawnościami zajęła czwarte miejsce… w skoku w dal. Ale niedługo później nasiliły się objawy jej choroby, czyli neuroboreliozy. I nie była już w stanie chodzić. W tej sytuacji kwalifikacja na paraigrzyska, którą wywalczyła, stała się bezużyteczna. Kozakowska musiała znaleźć sobie inną konkurencję lekkoatletyczną. I dokładnie to zrobiła, ba, znalazła nawet dwie. Teraz jest w nich medalistką paraolimpijską. No i też rekordzistką świata – bo nikt nie rzucił tak daleko maczugą jak ona.

Choroba wciąż jednak zagraża życiu Polki. Nie mamy stuprocentowej pewności, czy – przykładowo – za dwa lata będzie w stanie dalej rywalizować na lekkoatletycznej scenie. Wiemy jednak, że spore wsparcie finansowe powinno jej pomóc. Możemy się zatem tylko cieszyć, że Kozakowska dołączyła do grona stypendystów Fundacji ORLEN.

Przypomnijmy, że Polka jest już kolejnym sportowcem, który w ostatnich tygodniach otrzymał wsparcie ORLENU. W sierpniu pisaliśmy w końcu o nawiązaniu współpracy polskiej firmy z  Janem-Krzysztofem Dudą.

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Tymel
Tymel
17 dni temu

Brawo Orlen!

Dorota
Dorota
16 dni temu

Super Róża, bardzo się cieszę razem z Tobą. Wiem jak trudno jest egzystować będąc we wszystkich prawie czynnościach zależna od osób drugich i kiedy musisz wybierać. Tak ja teraz muszę wybrać czy dalej grać imigracja z ogniem na tym wózku czy zrezygnować.
Jednak to nie o mnie. Teraz to jest Twój czas, super , że PKN ORLEN dostrzegł Ciebie i Tobie pomoże, a pomoc finansowa na pewno się Tobie przyda, to też znam z autopsji, ja jeśli będziesz chciała pogadać, z kimś z trochę podobnymi problemami uderzaj, bo. Tokio nawet nie miałyśmy okazji się widzieć!

Aktualności

Kalendarz imprez