Rośnie grono lekkoatletów z minimami

Rośnie grono lekkoatletów z minimami

Zwycięstwo Pawła Fajdka i drugie miejsce Piotra Małachowskiego (obaj z grupy sportowej Orlen) połączone z minimum na jesienne mistrzostwa świata w Dausze, a także świetne wyniki Darii Zabawskiej i Michał Haratyka w Gliwicach to najważniejsze, z polskiego punktu widzenia, lekkoatletyczne wydarzenia weekendu. W Gliwicach minima na najważniejsze zawody sezonu uzyskały też Joanna Linkiewicz na 400 m ppł oraz Klaudia Kardasz w kuli. Łącznie, do 2 czerwca normę na mistrzostwa świata wypełniło już 22 lekkoatletów oraz dwie sztafety!

 

Halle

Meeting w Halle, w Saksonii-Anhalt ma już dość dużą i ustabilizowaną renomę wśród specjalistów konkurencji rzutowych, bo w jego ramach tylko takie są rozgrywane. Paweł Fajdek (na zdjęciu), który minimum na jesienne MŚ wypełnił w poprzednią niedzielę w Forbach, tym razem nie osiągnął granicy 80 m. Polak prowadził od I serii, a w kolejnej uzyskał najlepszy wynik – 79,04 m. O blisko cztery metry wyprzedził Greka Mihalisa Anastasakisa (75,16 m); trzeci był Amerykanin Shauna Donnelly’ego (74,88 m).

Piotr Małachowski startował w Halle już po raz siódmy w ostatniej dekadzie. To stąd pochodzi jeden z jego najlepszych rezultatów w karierze – 69,28 m z 2014 r.

W tegorocznych zawodach nasz mistrz świata z Pekinu prowadził po I serii – 64,12 m. W drugiej ponad 65 m rzucili jednak Niemcy Martin Wierig i David Wrobel oraz Martin Kupper z Estonii, który wynikiem 65,30 m objął prowadzenie. Trzecia seria nie przyniosła zmian, ale w IV do walki włączył się Jamajczyk Frederick Dacres, który wynikiem 68,64 m objął zdecydowane prowadzenie. Małachowski miał w tej kolejce drugi z rzędu nieważny rzut. Drugi Polak w tym konkursie, Robert Urbanek dostał się do „wąskiego finału”, ale najlepsza odległość uzyskana w pierwszej próbie (63,49 m) dawała mu szóste miejsce.

Ostatnie dwie próby dostarczyły nie lada emocji – przede wszystkim Małachowski uzyskał najlepszy wynik w konkursie – 65,87 m, który dał mu awans na drugą pozycję. Dacres kolejny raz rzucił natomiast ponad 66 metrów (66,26 m). W ostatniej serii z niespodziewanie dobrej strony pokazali się Ola Stunes Isene z Norwegii – 65,77 m i awans na trzecie miejsce oraz Rumun Alin Firfirica – 65,30 m i szósta lokata. Obaj przegrywali z Robertem Urbankiem więc te rzuty zepchnęły Polaka na ósmą pozycję.

Pozostali Polacy startujący w Halle nie byli tak skuteczni. W kuli Jakub Szyszkowski, który już wcześniej wypełnił normę na MŚ, spalił trzy próby i nie był klasyfikowany. W rywalizacji dyskoboli do lat 23 Oskar Stachnik zajął trzecie miejsce z wynikiem 60,06 m. Polak już wcześniej uzyskał minimum na lipcowe mistrzostwa Europy w Gavle w Szwecji.

Gliwice

Na wysokim poziomie stał też niedzielny mityng w Gliwicach, podczas którego, szczególnie w rywalizacji kobiet padło wiele cennych wyników. Ten najważniejszy to rekord życiowy i zarazem norma na MŚ w Dausze Darii Zabawskiej w dysku. Córka czołowej do niedawna polskiej kulomiotki, Krystyny Zabawskiej, uzyskała w ostatniej serii konkursu wynik 62,36 m. Tym samym o 2,13 m  poprawiła pochodzący z 2015 r. rekord życiowy. To zarazem pierwszy od blisko trzech lat ponad 60-metrowy wynik którejkolwiek polskiej dyskobolki.

Kulę kobiet wygrała Klaudia Kardasz (18,34 m), który także daje przepustkę do startu w jesiennych MŚ. Już wcześniej normę na występ w stolicy Kataru wypełnił zwycięzca konkursu kulomiotów w Gliwicach, Michał Haratyk. Jego wynik z miasta piłkarskiego mistrza Polski, 21,79 m to tylko o 5 cm mniej od lidera list europejskich, Chorwata Filipa Mihaljevicia. Minimum na jesienne MŚ wypełniła też Joanna Linkiewicz – druga w biegu na 400 m ppł z czasem 55.57. Po maju i dwóch dniach czerwca lista polskich lekkoatletów, którzy osiągnęli już normę na MŚ w Dausze wygląda bardzo okazale.

KOBIETY:

maraton – Katarzyna Nadolska (nie zamierza wystartować w Dausze)

400 m ppł – Joanna Linkiewicz

kula – Paulina Guba, Klaudia Kardasz

dysk – Daria Zabawska

młot – Joanna Fiodorow, Malwina Kopron, Anita Włodarczyk

ponadto sztafeta 4×400 m

 

MĘŻCZYŹNI:

800 m – Adam Kszczot

400 m ppł – Patryk Dobek

kula – Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski

dysk – Piotr Małachowski

młot – Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki

oszczep – Marcin Krukowski

chód 20 km – Artur Brzozowski, Dawid Tomala

chód 50 km – Rafał Augustyn, Artur Brzozowski, Rafał Fedaczyński

 

MIXED:

sztafeta 4×400 m

 

Czerwiec zapowiada się bardzo ciekawie i emocjonująco.

 

 

FOT.400MM.PL


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez