Ranking ESC, wystrzałowo, ale względnie

Ranking ESC, wystrzałowo, ale względnie

Ukazał się najnowszy ranking European Shooting Confederation, czyli Europejskiej Federacji Strzeleckiej i mamy powody do zadowolenia. Mistrz świata Tomasz Bartnik przewodzi w punktacji strzelania w trzech pozycjach. Świeżo upieczona mistrzyni Europy Klaudia Breś plasuje się na drugim miejscu w pistolecie pneumatycznym. Wspomniane zadowolenie jednak, jest i powinno być bardzo względne.

Dlaczego? A dlatego, że ranking europejski ma znaczenie raz na cztery lata – w roku igrzysk europejskich. Tak się składa, że w czerwcu odbędą się one w białoruskim Mińsku. Zatem w tym roku możemy być zadowoleni. Jednak w kontekście Tokio 2020 klasyfikacja strzelców ze Starego Kontynentu nie na wiele się zdaje – pozostają głównie względy prestiżowe. Jeśli chodzi o igrzyska olimpijskie, prócz kwalifikacji wywalczonych w poszczególnych startach (vide mistrzostwo świata Tomasza Bartnika), paszport olimpijski może zapewnić odpowiednio wysokie miejsce w światowym rankingu.

Tomasz Bartnik zdobywając mistrzostwo świata w strzelaniu w trzech pozycjach zapewnił polskiemu zawodnikowi miejsce w Tokio. Jednak czy tym zawodnikiem będzie mistrz świata? Ostateczną decyzję podejmuje Polski Związek Strzelecki. Co czeka Tomasza w najbliższych miesiącach?

Jak ostatnio wyliczyłem, w kwietniu w domu spędzę trzy dni. W zasadzie będę jeździł z zawodów na zawody. Zacznę we Wrocławiu od Pucharu Wiosny – to zawody międzynarodowe, potem czeka mnie inauguracja Pucharu Polski w Jaworze. Pierwszy start zagraniczny to Berlin. Jednak ważne starty czekają mnie dopiero w maju. Najpierw Grand Prix w Pilznie, potem Puchar Świata w Monachium i Igrzyska Europejskie w Mińsku

– mówi najlepszy strzelec globu.

Wśród pistoleciarek druga w europejskim rankingu jest Breś, która została włączona do programu stypendialnego KGHM Polska Miedź i z rąk ministra sportu i turystyki Witolda Bańki otrzymała 50-tysięczne stypendium. W gronie stypendystów znaleźli się również Tomasz Bartnik i wicemistrz świata (300 m) Daniel Romańczyk.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez