Puchar Księżniczki Zofii bez podium Polaków

W Pucharze Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca siódemka polskich żeglarzy została sklasyfikowana w czołowej dziesiątce. Najlepiej wypadli Piotr Kula (Finn), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) oraz Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470).

Puchar Księżniczki Zofii został rozegrany po raz 50. Choć na starcie zabrakło naszych deskarzy, którzy przyzwyczaili nas już do zajmowania czołowych miejsc na imprezach najwyższej rangi, w innych klasach olimpijskich również osiągnęliśmy zadowalające rezultaty. Oczywiście najbardziej cieszą zwycięstwa, jednak miejsca w czołowej dziesiątce również dają ogromną satysfakcję i świadomość dobrze rozpoczętego sezonu. Ostatniego dnia rywalizacji u wybrzeży Palmy podmuchy wiatru przekraczały 20 węzłów. Z silnym wiatrem najczęściej wiąże się również pokaźna fala i takie warunki uniemożliwiły przystąpienie do wyścigów medalowych zawodnikom klas 49er, 49erFX oraz Nacra 17. W tych dwóch pierwszych specjalizacjach w czołowych dziesiątkach uprzywilejowanych do startu w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym znalazły się dwie załogi Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX). Obie trenowanych przez niegdyś świetnych zawodników, a dziś szkoleniowców Łukasza Kacprowskiego i Tomasza Stańczyka. W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX, młode Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zajęły dziesiątą pozycję, co w tak mocnej stawce trzeba docenić. Zwyciężyły mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro Martine Grael i Kahena Kunze (Brazylia – zbieżność nazwiska sternicziki nie jest przypadkowe, jej ojciec Torben to jeden z najbardziej utytułowanych żeglarzy świata) przed Alexandrą Maloney i Molly Meech (Nowa Zelandia) oraz Charlotte Dobson i Saskią Tidey (Wielka Brytania). Siostry Madeleine oraz Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) uplasowały się na Majorce na 56. miejscu. W klasie 49er możliwości poprawienia pozycji nie miała czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu, Przybytek – Kołodziński, którzy pozostali na ósmej pozycji. Jedenastą lokatę zajęli wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy dopiero w piątek wypadli z pierwszej dziesiątki, a we wcześniejszych dniach znajdowali się w okolicach nawet trzeciego miejsca. Czterdziestą siódmą pozycję zajęli natomiast Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), a na dziewięćdziesiątej zatrzymali się Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń). Wygrali Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell (Wielka Brytania), którzy już dzień wcześniej byli pewni zwycięstwa, ponieważ nad drugą załogą mieli aż dwadzieścia cztery punkty przewagi. Kolejne dwie pozycje zajęli mistrzowie Europy Diego Botin i Iago Lopez Marra (Hiszpania) oraz Yago Lange i Klaus Lange (Argentyna).

W świetnie obsadzonej klasie Finn dobrze spisał się Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Ósme miejsce w wyścigu medalowym spowodowało spadek z szóstej na siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej. Na czterdziestym drugim miejscu swój występ ukończył Krzysztof Stromski (YC Rewa), osiemdziesiąty pierwszy ostatecznie był Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), a dwie kolejne lokaty zajęli kolejno Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice) i Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa). Zwyciężył Andrew Maloney z Nowej Zelandii, drugie miejsce zajął mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Giles Scott z Wielkiej Brytanii, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny Nowozelandczyk, Josh Junior. Wysokie miejsca Maloneya i Juniora wywołały entuzjazm nowozelandzkiego teamu Pucharu Ameryki.

Po świetnym początku regat Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), w dalszym ciągu pływały z mniejszą regularnością, jednak zdołały zmieścić się do dziesięciozałogowego składu wyścigu medalowego. W sobotę linię mety minęły ósme, co dało im dziesiąte miejsce w ogólnej klasyfikacji. Wygraniem sobotniego wyścigu, końcowe zwycięstwo przypieczętowały Hannah Mills i Eilidh McIntyre (Wielka Brytania), a za nimi znalazły się Camile Lecointre i Aloise Retornaz (Francja) oraz Tina Mrak i Veronika Macarol (Słowenia).

Wśród mężczyzn pięćdziesiątą szóstą pozycję zajęli Marcin Urbański i Maciej Krusiec, a na 67. ukończyli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (wszyscy OKŻ Olsztyn). Oba polskie duety to członkowie Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Zwyciężyli aktualni mistrzowie Europy Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom (Szwecja). Pierwszą trójkę uzupełnili Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez (Hiszpania) oraz Luke Patience i Chris Grube (W. Brytania).

Tylko jednej pozycji do wyścigu medalowego w klasie Laser Radial zabrakło Agacie Barwińskiej (MOS SSW Iława), która do końca walczyła o udział w wyścigu medalowym i zatrzymała się na jedenastej lokacie. Natomiast Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła u wybrzeży Hiszpanii miejsce trzydzieste ósme. Od początku zawodów na prowadzeniu znajdowała się brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Dunka Anne-Marie Rindom, która w sobotę przypłynęła trzecia i nie pozwoliła odebrać sobie końcowej wygranej. Drugą pozycję zajęła aktualna wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy, Holenderka Marit Bouwmeester, a trzecia była Erika Reineke ze Stanów Zjednoczonych.

W męskim Laserze Standardzie najlepiej z siedmiu Polaków zaprezentował się Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który ostatecznie był… 74. Prowadzenie utrzymał Christopher Barnard ze Stanów Zjednoczonych, a na podium stanęło także dwóch reprezentantów Wielkiej Brytanii, Elliot Hanson i Nick Thompson.

Na 36. pozycji w klasie Nacra 17 (dwuosobowy katamaran – załoga mieszana) znaleźli się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, 42. lokatę zajęli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (wszyscy UKS Navigo Sopot). Ze zwycięstwa cieszyli się Jason Waterhouse i Lisa Darmanin (Nowa Zelandia), a za nimi uplasowali się aktualni mistrzowie świata oraz Europy Ruggero Tita i Caterina Banti (Włochy) oraz John Gimson i Anna Burnet (W. Brytania).

W regatach wzięło udział 1224 żeglarzy z 67 krajów, którzy ścigali się w 10 klasach.

Na starcie zabrakło naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do rozpoczynających się tuż po Pucharze Księżniczki

Zofii mistrzostw Europy, które od wtorku rozpoczną się w tym samym miejscu. Polacy rozpoczną tam walkę o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy (Zofia Klepacka i Paweł Tarnowski) zdobyli podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus.