Puchar Księżczniczki Zofii, bez Zofii i polskich deskarzy

Puchar Księżczniczki Zofii, bez Zofii i polskich deskarzy

Regaty o Puchar Księżniczki Zofii stanowiły umowne otwarcie sezonu klas olimpijskich w Europie. Część zawodników rywalizowała już w styczniu w Miami, jednak to regaty na Majorce przyciągała od zawsze ogromne zainteresowanie. Być może za sprawą, że regaty te wchodziły do cyklu Pucharu Świata, którego oficjalnie nie było. Dziś jest w randze Pucharu Europy, ale i tak obsada szykuje się imponująco. Polskę reprezentować będzie 36 zawodników. W grupie tej na próżno jednak szukać naszej kadry windsurfingu olimpijskiego. Zawodnicy klasy RS:X, którzy skupiają się bowiem głównie na przygotowaniach do mistrzostw Europy, które odbędą się u wybrzeży Majorki już w następnym tygodniu (7-13 kwietnia). Przypomnijmy, że zarówno wśród pań, jak i panów Polacy zapewnili sobie prawo startu w regatach olimpijskich w Tokio 2020 podczas światowego czempionatu w Aarhus w ubiegłym roku. Walka o paszporty olimpijskie jednak wciąż trwa, a w zasadzie rozpocznie się właśnie mistrzostwami Europy. Miejsce dla kraju wywalczyli Zofia Klepacka i Paweł Tarnowski, lecz chętnych na ściganie w Enoshimie jest więcej i nasi czołowi deskarze będą musieli udowodnić swoją wyższość.

Na starcie regat rozgrywanych w Palma de Mallorca stanie 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigać się będą w 10 klasach. Warunki do
ścigania są tam zazwyczaj znakomite, duża zatoka, ciepłe powietrze o tej porze roku i często dobre warunki wietrzne. Regaty potrwają do soboty 6 kwietnia. Na starcie staną aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZSAWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), a także dwa młode duety – MikołajStaniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia) oraz Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń). W klasie 49erFX powalczą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), a także siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn). W klasie 470 kobiet wystartują mistrzynie świata (choć w innych załogach) Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Z kolei wśród mężczyzn do rywalizacji przystąpią Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn) oraz Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). W klasie Finn z rozrzewnieniem wspominane są czasy Mateusza Kusznierewicza, który seryjnie wygrywał regaty najwyższej rangi. Finn najpewniej po Tokio pożegna się z programem olimpijskim, więc tym bardziej warto powalczyć w Tokio. Tymczasem w Palmie Polskę reprezentować będą ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), Krzysztof Stromski (YC Rewa), Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice), Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice) oraz Bartosz Szydłowski (Spójnia Warszawa). Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) wystartują w klasie Laser Radial. W męskim Laserze Standardzie ścigać się będzie aż siedmiu Polaków: Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz, Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin), Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa), Jakub Marciniak (JKW Poznań), Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) i Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik). Załogi Tymoteusz Bendyk – Anna Świtajska oraz Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (wszyscy UKS Navigo Sopot) ścigać się będą na katamaranach klasy Nacra 17.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez