PŚ w Płowdiw: dobre eliminacje Polaków!

Ruszył wioślarski Puchar Świata. Można to potraktować jako pewną ulgę, że zimowe przygotowania się skończyły, ale też początek okresu sprawdzianów przed najważniejszymi wydarzeniami sezonu.

Elita wioślarska spotkała się w bułgarskim Płowdiw, miejscu ubiegłorocznych mistrzostw świata. Pierwszy dzień przebiegł po myśli naszych zawodników, ich trenerów i… kibiców. W przeddzień wylotu naszej reprezentacji do Bułgarii odbyła w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Ryszard Stadniuk ogłosił przedłużenie umowy ze sponsorem generalnym związku firmą Enea. Obecni na niej dziennikarze mogli porozmawiać z dwójką zawodników – Joanną Dorociak i Maciejem Zawojskim. Oboje w Płowdiw startują w nowych osadach. Dla Dorociak nowa dziobowa – Katarzyna Wełna, która przed rokiem jeszcze startowała na skiffie wagi lekkiej, zapewne będzie to docelowe zestawienie, bo jej dotychczasowej partnerce Weronice Deresz przedłuża się w nieskończoność kontuzja kolana. Zawojski nominalnie startujący w czwórce podwójnej natomiast tym razem startuje w Szymonem Pośnikiem…

Wróćmy jednak do chronologii wydarzeń z pierwszego dnia PŚ. Anna Wierzbowska i Monika Sobieszek będą musiały ścigać się w repesażu w sobotę, bo przedbiegach zajęły dopiero piąte miejsce (7:24.21). Zwyciężyły Amerykanki (7:12.53). Tylko dwie pierwsze osady z eliminacji dwójki bez sternika awansowały do finału A, byli to Bułgarzy (6:39.18) i Chorwaci (6:32.89). Dariusz Radosz i Piotr Juszczak zajęli trzecie miejsce w przedbiegu (6:51.20) i czeka ich repasaż. Miłosz Jankowski był drugi (7:12.73) w wyścigu jedynek wagi lekkiej. Finał skiffistów z udziałem Polaka w sobotę (o godz. 11:11). Przedbieg wygrał Węgier Peter Galambos (7:06.43). Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak i Martyna Radosz wygrały bieg eliminacyjny (7:11.89) i popłyną w niedzielnym finale A.. Wyprzedziły Japonki (7:17.91) i Węgierki (7:23.36). Do półfinału awansowały obie osady w dwójce podwójnej mężczyzn. Maciej Zawojski i Szymon Pośnik wygrali swój przedbieg (6:19.75), a Dominik Czaja i Adam Wicenciak byli drudzy (06:21.08) w trzeciej serii. Dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet Katarzyna Wełna i Joanna Dorociak zdystansowały rywalki aż miło. Wygrały wyścig eliminacyjny (7:02.46) i bezpośrednio weszły do niedzielnego finału A. Rumunki (7:11.31), Japonki (7:12.11). Również dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn, Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski (6:15.48), wyprzedzili Portugalczyków (6:17.06) i Chińczyków (6:21.24) i weszli bez repesaży do finału A.

Męska czwórka bez sternika – Mikołaj Burda, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski w swoim biegu wyprzedzili Hiszpanów (6:00.53) i Rumunów (6:05.62). Ich czas to 5:50.92. W drugim biegu Austriacy wygrali z wynikiem 5:54.91.