Polacy szybcy, ale i niefrasobliwi

Polacy szybcy, ale i niefrasobliwi

W japońskiej Jokohamie odbyły się biegi eliminacyjne we wszystkich olimpijskich konkurencjach sztafet, podczas pierwszego dnia 4. IAAF World Relays. Dzisiejsze zmagania były kluczowe w kontekście kwalifikacji do mistrzostw świata w Dausze. W Jokohamie rozdano równie dwa komplety medali w konkurencjach nieolimpijskich. Polscy sprinterzy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, biegnący na 4×100 metrów zgubili pałeczkę.

 

To zdecydowanie nie był dzień polskich sztafet krótkich. Obie reprezentacje nie ukończyły biegów, gubiąc pałeczkę na ostatniej zmianie. W drużynie kobiet nieskutecznie przekazywały ją Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda, a wśród mężczyzn Karol Kwiatkowski i Dominik Kopeć. Polskie sztafety 4×100 metrów nie pobiegną zatem ani w finale A, ani w finale B, więc do mistrzostw świata na pewno nie zakwalifikują się z tych zawodów. Aby wystąpić na przełomie września i października w Dausze muszą znaleźć się wśród sześciu najlepszych reprezentacji w rankingu czasów (jest to ranking drużyn, które nie zakwalifikują się z IAAF World Relays). W dzisiejszych biegach eliminacyjnych najlepsze wyniki uzyskali Brytyjczycy (38.11) i Amerykanki (42.51).

 

Najmniejszego problemu z awansem do jutrzejszego finału nie miała za to nasza eksportowa sztafeta 4×400 metrów kobiet. Polki pobiegły w składzie: Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic i prowadziły po każdej ze zmian. O zwycięstwo do ostatnich metrów podopieczne trenera Matusińskiego walczyły z Brytyjkami. Kończąca w polskim zespole Justyna Święty-Ersetic dała się wyprzedzić Emily Diamond, ale na ostatnich metrach potwierdziła klasę, z łatwością wyprzedzając rywalkę. Czas Polek z eliminacji to 3:28.05, a finale pobiegną jeszcze Amerykanki, Ukrainki, Kanadyjki, Jamajki, Włoszki, Szwajcarki i wspominane Brytyjki.

 

Do finału głównego nie udało się natomiast awansować męskiej sztafecie 4×400 metrów. Już po pierwszej zmianie na której pobiegł Dariusz Kowaluk, Polacy mieli dość wyraźną stratę do prowadzących sztafet Trynidadu i Tobago oraz RPA. Dystansu nie udało się zmniejszyć Karolowi Zalewskiemu, a biegnącego na trzeciej zmianie Przemysława Waścińskiego wyprzedzili jeszcze brązowy medalista mistrzostw Europy z Amsterdamu – Holender Liemarvin Bonevacia oraz Chińczyk Lei Yang. Na ostatniej zmianie pobiegł najmłodszy w polskim zespole 21-letni Tymoteusz Zimny, który do ostatnich metrów walczył z reprezentacją Chin. Polacy skończyli jednak na piątym miejscu i zakwalifikowali się jedynie do finału B. Aby wywalczyć kwalifikację do mistrzostw świata muszą jutro przybiec na jednej z dwóch pierwszych pozycji.

 

Ostatnią konkurencją olimpijską w której walczono dzisiaj o awans do mistrzostw świata była sztafeta mieszana 4×400 metrów. W polskim zespole po raz drugi tego dnia wystartowali Patrycja Wyciszkiewicz, Justyna Święty-Ersetic i Karol Zalewski, a także po raz pierwszy Kajetan Duszyński. Polacy po świetnym biegu wygrali serię, wyprzedzając Amerykanów i Włochów. Do finału awansowali z pierwszym czasem, potwierdzając, że będą jutro walczyć o złote medale IAAF World Relays. Czas polskiej sztafety z eliminacji – 3:15.46 – to najlepszy w tym roku wynik na świecie i jednocześnie nowy rekord Europy!

 

W Jokohamie pierwszego dnia rozegrano również dwa finały. Polacy wystartowali w jednym z nich – sztafecie 2x2x400 metrów. Anna Dobek i Patryk Dobek do mety przybiegli na piątym miejscu w czasie 3:42.14, ale po dyskwalifikacji Kenijczyków przesunęli się o jedną pozycję. Do brązowego medalu zabrakło jednak sporo, bo prawie czterech sekund. Wygrali Amerykanie, przed Australijczykami i Japończykami. Ostatnią konkurencją sobotnich zmagań była sztafeta mieszana 4×110 metrów przez płotki, bez udziału Polaków. Triumfowali Amerykanie, a srebrny medal zdobyli waleczni Japończycy. Po dyskwalifikacji za falstart Australijczyków i nie stawieniu się na starcie Jamajczyków brązowego medalu w tej konkurencji nie przyznano.

 

Jutro w Jokohamie kolejne emocje! W finale A pobiegną dwie polskie sztafety: drużyna kobiet na 4×400 metrów i sztafeta mieszana na tym samym dystansie. Polscy czterystumetrowcy o awans do mistrzostw świata powalczą z kolei w finale B. W niedziele zabraknie natomiast zdyskwalifikowanych polskich sztafet krótkich.

 

Pełne wyniki pierwszego dnia 4. IAAF World Relays 2019

 

 

 

FOT. NEWSPIX.PL

 


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez