Otwarcie kolejnych COS-ów. Rusza Cetniewo, Zakopane i Szczyrk

Otwarcie kolejnych COS-ów. Rusza Cetniewo, Zakopane i Szczyrk

Z początkiem maja ruszyły Centralne Ośrodki Sportu w Spale i Wałczu. Zarówno procedury wstępne, z badaniami lekarskimi i izolacją, a potem płynne przejście do treningu dały nadzieję, że system sprawdził się i, po drobnych modyfikacjach, w piątek w trzech kolejnych COS-ach pojawi się blisko trzystu zawodników. Wkrótce ma zostać uruchomione również Giżycko.

Szefowie otwieranych ośrodków zapewniają, że obiekty są w pełni gotowe na przyjazd zawodników. Największe grupy trenować będą w Cetniewie i Zakopanem. Liczyć będą po ok. 130 osób.

Czas na otwarcie kolejnych ośrodków po Spale i Wałczu. Pracujemy nad szczegółami, by wszystko było bezpieczne i zgodne z przyjętymi zasadami. Już w piątek pierwsi zawodnicy pojawią się w Zakopanem, w poniedziałek w Cetniewie, a kilka dni później także w Szczyrku – powiedział dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Mateusz Grzybowski, który w tych dniach wizytuje poszczególne bazy.

– Spała i Wałcz już pracują, a my jesteśmy bardzo stęsknieni za sportowcami. Jesteśmy przygotowani i cieszymy się, że lada moment zawodnicy przekroczą progi naszego ośrodka – mówi dyrektor COS w Cetniewie Michał Kowalski.

Razem z nami są lekarze z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej. Procedury mamy opracowane i one już zadziałały. W Spale i Wałczu wszystko przebiega sprawnie, więc jesteśmy na dobrej drodze, by ośrodki zaczęły już przyjmować nie tylko sportowców z kadry narodowej, ale również wojewódzkiej czy z klubów sportowych –  dodał dyrektor Grzybowski.

Uruchomienie Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu było ogromnym wyzwaniem. To praca wielu ludzi, którzy każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem przebywających tam sportowców. Otwarcie COS w Zakopanem, Cetniewie i Szczyrku jest kolejnym etapem i dowodem na to, że powoli i z dużą ostrożnością wracamy do normalności – stwierdziła minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

8 maja zostały podniesione szlabany w Spale i Wałczu. Zawodnicy działają tam na specjalnych zasadach, nie mogą wychodzić „do ludzi”, poza obręb ośrodka. To będzie miało szczególny wydźwięk w Zakopanem i Cetniewie, gdzie Tatry i Bałtyk sportowcy obejrzą najwyżej przez szyby swoich pokojów. Pomiędzy obiektami przechadzają się w maseczkach, a trenują i jedzą w podziale na kilkuosobowe grupy.

– Podczas przemieszczania się po ośrodku obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Posiłki spożywamy w podgrupach treningowych. Wioślarze mają siłownię tylko dla siebie, więc się wymieniamy. Jak krótkie wiosła mają siłownię, to grupa kobieca ma ergometr, a długie wiosła są np. na wodzie, więc się nie spotykamy. Sale są dezynfekowane i wietrzone po każdej grupie – zastrzega trener grupy wioseł krótkich, a niegdyś genialny wioślarz, podwójny mistrz olimpijski Robert Sycz.

– W wiosłach krótkich pływamy w jedynkach i dwójkach w różnych konfiguracjach. Czwórki dopiero od następnego zgrupowania. Forma jest dobra. W sobotę rywalizowaliśmy na jedynkach. Czasy, jak na panujące warunki, były zadowalające. Więc dyspozycja, mimo kwarantanny i braku treningu na wodzie, napawa optymizmem. Oczywiście można to potwierdzić tylko w warunkach bojowych. Trenujemy więc z myślą o mistrzostwach Europy – mówi trener Sycz. Wspomniany przez niego czempionat Starego Kontynentu ma się odbyć w dniach 9-11 października na torze Malta w Poznaniu.

– Mieliśmy trochę stresu związanego z wynikami testów w Wałczu, ze względu na opóźnienia, ale wszyscy byli po pierwsze cierpliwi, a po drugie zdrowi – przyznał dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej dr Hubert Krysztofiak. – Wszyscy mamy poczucie, że jest bezpieczniej. Troszkę zmieniliśmy sposób podejścia, a na poszczególne zgrupowania będziemy przyjmować większe grupy. Dzięki temu przyjadą już z wynikiem i od razu będą mogli rozpocząć treningi – wyjaśnia szef COMS.

W końcu zostają odmrożone sporty drużynowe. W Cetniewie pojawi się m.in. reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet. Za to siatkarze 1 czerwca przybędą do Spały, a 4 czerwca w Szczyrku rozpocznie się zgrupowanie reprezentacji Polski siatkarek. W nowo otwartych COS-ach zmieni się nieco procedura wejścia do ośrodka, bo zawodnicy będą przechodzić testy nie w dniu przyjazdu na zgrupowanie, a tuż przed wyjazdem z domu. Poniżej zamieszczamy składy reprezentacji piłkarek ręcznych, siatkarek i siatkarzy. Sporo kontrowersji wiąże się z listą zawodniczek powołanych na zgrupowania przez trenera Jacka Nawrockiego. Brakuje największych gwiazd kadry, ale tłumaczone to zostało próbą poszukania „perełek” z młodszych, aspirujących kandydatek do pierwszego składu.

Sponsorem polskiej siatkówki jest PKN ORLEN

SIATKÓWKA

KOBIETY (Szczyrk):

Przyjmujące: Oliwia Bałuk, Monika Fedusio, Zuzanna Górecka, Magdalena Stysiak, Martyna Świrad, Julia Twardowska;
Środkowe: Weronika Centka, Aleksandra Gryka, Maria Stenzel, Marta Ziółkowska;
Atakujące: Paulina Damaske, Martyna Łukasik;
Rozgrywające: Alicja Grabka, Aleksandra Rasińska;
Libero: Monika Jagła oraz Karolina Drużkowska jako zawodniczka uniwersalna.

MĘŻCZYŹNI (Spała):

Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Michał Kubiak, Bartosz Kwolek, Wilfredo Leon, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka;
Środkowi: Mateusz Bieniek, Tomasz Kłos, Marcin Komenda, Piotr Nowakowski;
Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz;
Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Maciej Muzaj;
Libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

PIŁKA RĘCZNA

KOBIETY (Cetniewo): Magda Balsam, Joanna Drabik, Weronika Gawlik, Marta Gęga, Adrianna Górna, Kinga Grzyb, Monika Kobylińska, Karolina Kochaniak, Karolina Kudłacz-Gloc, Aneta Łabuda, Julia Niewiadomska, Dagmara Nocuń, Patrycja Noga, Adrianna Płaczek, Aleksandra Rosiak, Joanna Szarawaga, Patrycja Świerżewska, Daria Zawistowska, Barbara Zima, Aleksandra Zych.
Zawodniczki rezerwowe: Katarzyna Janiszewska, Sylwia Lisewska, Sylwia Matuszczyk, Małgorzata Mączka, Natalia Nosek, Lucyna Sobecka, Paulina Uścinowicz, Mariola Wiertelak, Dominika Więckowska,  Magda Więckowska, Joanna Wołoszyk, Aleksandra Zimny, Martyna Żukowska.

Fot. Newspix.pl


Aktualności

Kalendarz imprez