Ostatni dzień mistrzostw i znowu medal – sztafeta 4×100 metrów z brązowymi krążkami

Ostatni dzień mistrzostw i znowu medal – sztafeta 4×100 metrów z brązowymi krążkami

Polscy lekkoatleci w ostatnim czasie nieco nas rozpieszczają. Seniorzy podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zaprezentowali się wręcz fenomenalnie, a na dziś zakończonych Mistrzostwach Świata Juniorów w Nairobi ich młodsi koledzy oraz następcy udowodnili, że w przyszłości mogą godnie zastąpić obecnych mistrzów. Ze stolicy Kenii wracają z pięcioma medalami, a ostatniego dnia nasza sztafeta 4×100 metrów mężczyzn zajęła trzecie miejsce, bijąc przy okazji rekord Europy.

Jeżeli mielibyśmy wybrać największy pozytyw zakończonych mistrzostw, to byłaby właśnie postawa naszych reprezentantów w biegach krótkich. Po igrzyskach olimpijskich w Tokio padało pytanie, czy obecnie możemy mówić o drugiej wersji polskiego lekkoatletycznego wunderteamu. Optymiści kiwali z uznaniem głowami i wskazywali na dorobek medalowy Polaków. Pesymiści mówili, że do takiego określenia potrzeba większej wszechstronności w poszczególnych konkurencjach. A we wspomnianych sprintach przez długi czas nie mieliśmy nic do powiedzenia przy biegaczach ze Stanów Zjednoczonych czy Karaibów.

Mistrzostwa w Nairobi pokazują, że może jednak jest jakieś światełko w tunelu. Już wcześniej coś drgnęło w płotkach, gdzie mamy Pię Skrzyszowską, ale do niej dochodzą kolejni zawodnicy. Wczoraj świetnie zaprezentował się Jakub Szymański, który wywalczył brązowy medal. Blisko krążka była również Weronika Barcz, którą szansy medalowej pozbawiła Ditaji Kambundji. Szwajcarka na jednym z płotków wywróciła się tak niefortunnie, że wpadła prosto na naszą zawodniczkę.

Tym razem medal dołożyli nasi juniorzy w sztafecie 4×100 metrów. Chłopaki w składzie Dominik Łuczyński, Patryk Krupa, Jakub Pietrusa i Oliwer Wdowik bardzo dobrze sobie poradzili (chociaż może pierwsza zmiana mogła pójść nieco lepiej) w biegu finałowym. Dodajmy, że biegu bardzo szybkim – pierwsi reprezentanci RPA pobili rekord świata juniorów, drudzy Jamajczycy ustanowili nowy rekord Ameryki Północnej. Ale i nasi biegacze mogą się pochwalić podobnym osiągnięciem – czas 38.90 od dziś jest nowym rekordem Europy. Oczywiście, mowa niezmiennie o kategorii juniorskiej.

Jak Polska wypadła na mistrzostwach?

Polscy sprinterzy nie byli jedynymi, którzy reprezentowali nasz kraj podczas ostatniego dnia mistrzostw. Niestety, reszcie naszych juniorów nie poszło tak dobrze. Trochę szkoda żeńskiej sztafety 4×100 metrów, której nowy rekord kraju (44.31) dał czwarte miejsce, ale powiedzmy sobie szczerze, że strata do trzecich Nigeryjek była znacząca. Z kolei sztafeta 4×400 metrów zajęła szóste miejsce w finale, podobnie jak Alicja Kaczmarek w biegu na 400 metrów przez płotki. Nasi sportowcy w ogóle dziś polubili tę pozycję, gdyż na takim samym miejscu Kacper Lewalski ukończył bieg na 800 metrów. W finale skoku w dal Anna Matuszewicz i Roksana Jędraszak zajęły odpowiednio dziewiąte i dziesiąte miejsce.

Odpowiedzmy zatem na pytanie, ile znaczą wyniki osiągane przez młodych polskich lekkoatletów i czy mamy powody do optymizmu. Czyniąc długą historię krótką – jest naprawdę dobrze. Być może dziewiętnaste miejsce w klasyfikacji medalowej nie robi na nikim wrażenia, ale liczba medali już tak. Tych zdobyliśmy aż pięć, co daje nam siódmą pozycję pod tym względem. Tak dobrze w XXI wieku nasi lekkoatleci zaprezentowali się tylko raz, w 2002 roku w Kingston. A przecież mogło być nawet jeszcze lepiej. W ostatnim momencie z powodu kontuzji ze startu wycofał się Krzysztof Różnicki, uważany za jeden z naszych największych talentów biegowych.

Cieszy przede wszystkim fakt, że fenomenalny rezultat naszych lekkoatletów w Tokio wydaje się nie być tylko jednorazowym wystrzałem. Przeciwnie, następcy naszych obecnych mistrzów powoli zaczynają rozpychać się łokciami w walce o miejsce w dorosłej kadrze – jak chociażby Kornelia Lesiewicz w sztafecie 4×400 metrów kobiet. Nie pozostaje zatem nic innego, jak trzymać kciuki za ich dalszy rozwój oraz płynne przejście do rywalizacji z seniorami. Potencjał jest spory, trzeba go tylko wykorzystać.

Fot. Newspix


Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Waffen77
Waffen77
11 miesięcy temu

A ile krajów mocnych w lekkiej nie startowało w tych mistrzostwach?

Mikołaj
Mikołaj
11 miesięcy temu
Odpowiedz  Waffen77

Dużo, m.in. USA, Wlk. Brytania, bądź Niemcy

Aktualności

Kalendarz imprez