ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego 

ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego 

Sprinterka Justyna Święty-Ersetic i młociarz Wojciech Nowicki zostali uhonorowani prestiżowym wyróżnieniem – “Złotymi Kolcami” Tym samym zostali uznani Lekkoatletami Roku 2020 w Polsce.

Niestety ze względów pandemii nie można było zorganizować zwyczajowej dorocznej gali Złotych Kolców. W tym roku zatem te prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce wręczono podczas programu na żywo emitowanego  w TVP Sport.

Mimo że sezon został wykastrowany z najważniejszych imprez – halowych mistrzostw świata i mistrzostw Europy, a przede wszystkim igrzysk olimpijskich, wielu polskim sportowcom udało się utrzymać światowy poziom. Za świetny przykład właściwego podejścia mogą posłużyć lekkoatleci, którzy nieraz popisali się wybitnymi wynikami.

Justyna Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 m, zwyciężyła też w całym cyklu World Athletics Indoor Tour. Uzyskała również drugi czas na świecie w tej konkretnej konkurencji. Latem podopieczna trenera Aleksandra Matusińskiego także imponowała szybkością na bieżni. Sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz – pierwszy raz w karierze – sięgnęła po Złote Kolce.

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie w tym trudnym okresie. Bardzo cieszę się, że wygrałam, ale mam nadzieję na kolejne sukcesy. Za chwilę sezon halowy i już w nim chciałbym zaprezentować się z jak najlepszej strony – podkreśliła biegaczka Grupy Sportowej ORLEN.

Podium ORLEN Złotych Kolców 2020 u kobiet uzupełniły biegaczka Sofia Ennaoui, która uzyskała czas poniżej czterech minut na 1500 metrów oraz oszczepniczka Maria Andrejczyk (obie z Grupy Sportowej ORLEN), która po latach zmagań z kontuzjami wróciła do rzucania na światowym poziomie. Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej osiągnęła ponad 65 m.

Miła informacja w ten szarobury dzień! Zajęłam drugie miejsce w corocznym rankingu „Złote Kolce” na najbardziej utytułowaną lekkoatletkę sezonu 2020. To moje najwyższe miejsce od 2015 roku, kiedy byłam nominowana do tego rankingu po raz pierwszy. Uplasować się na podium wśród tylu gwiazd to duża rzecz! Bardzo się cieszę i będę nieskromna, ale dodam, że to pokazuje po prostu jak dobrze byłam przygotowana do tego sezonu i jaką formę zbudowałam przez wiele miesięcy ciężkiej pracy w spokoju i bez błysku kamer. Gratulacje dla wyróżnionych, a w szczególności dla zwycięzców: Justyny i Wojtka – skomentowała Zosia Ennaoui.

Brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro 2016 Wojciech Nowicki został w 2020 roku mistrzem Polski i z wynikiem 80,28 m był liderem europejskich tabel. Po „ORLEN Złote Kolce” młociarz z Białegostoku sięgnął drugi raz w karierze. W 2018 roku wyróżniono go po zdobyciu tytułu mistrza Europy.

– To zwycięstwo to utwierdzenie w przekonaniu, że nie ma straconych sezonów. W każdym z nich warto się starać i dążyć do swoich celów. Nadal trenować i rozwijać się. Ta nagroda to ukoronowanie pracy w tym sezonie – zaznaczył mistrz Polski z tego roku i wyraził życzenie, aby w Tokio dwóch Polaków stanęło na podium.

Drugie miejsce w tegorocznych Złotych Kolcach wśród mężczyzn zajął tyczkarz Piotr Lisek, trzeci zaś był kulomiot Michał Haratyk. Nie bez znaczenia jest fakt, że z racji na ograniczoną liczbę imprez mistrzowskich w tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów „Złotych Kolców” wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, “Przeglądu Sportowego” oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Sezon był nietypowy. Zawodnicy nie mieli możliwości pokazania się w imprezach międzynarodowych, bo te zostały odwołane. Nie odbyło się wiele mityngów. Dlatego postanowiono, że w drodze wyjątku zrezygnujemy z tradycyjnego sposobu liczenia  i dziesiątki najlepszych wskaże kapituła – tłumaczy statystyk PZLA i komentator Eurosportu Janusz Rozum, który od lat odpowiada za liczenie rankingowych punktów.

Złote Kolce, powstałe w 1970 roku z inicjatywy Andrzeja Gowarzewskiego, naówczas redaktora katowickiego Sportu, świętują w tym roku 50-lecie. Z tej okazji wyłoniono najlepszych w historii rankingu. Wyróżnieni zostali Anita Włodarczyk i Robert Korzeniowski.

– Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem, szczególnie że numerycznie jest związane z moim ulubionym dystansem, czyli 50 kilometrami. Ranking Złote Kolce zawsze był dla mnie ważny. Pierwszy raz wygrałem go w 1990 roku, jako młody zawodnik. Byłem wtedy czwarty w mistrzostwach Europy, ale później poprawiłem nieoficjalny rekord świata na 5 kilometrów i to wywindowało mnie na pierwsze miejsce – przyznał czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie.

Odkryciem sezonu 2020 uznano Krzysztofa Różnickiego. W tym przypadku nie mogło być wątpliwości. W tym roku 17-letni średniodystansowiec z Kaszub zdobył między innymi mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 m pokonawszy we Włocławku, po fenomenalnym finiszu, Michała Rozmysa. Tutaj można byłoby pewnie zrobić też subkategorię „przełamanie roku”, a nagroda ta spokojnie mogłaby trafić w ręce Katarzyny Furmanek, która rzucała w tym sezonie z niesamowitą regularnością, wielokrotnie poprawiając rekordy życiowe w rzucie młotem.

Niezwykłym wydarzeniem było wręczenie wyróżnienia Faustynie Kotłowskiej, która zwyciężyła w kategorii paralekkoatletycznej. Zawodniczka uraczyła widzów poruszającym przemówieniem.  Specjalne wyróżnienie „łowca talentów” powędrowało do rąk Stanisława Anioła. Ten uznany szkoleniowiec ze Stalowej Woli wychował dziesiątki zawodników. W ostatnich latach odkrył dla polskiej lekkoatletyki między innymi talent Joanny Jóźwik.

Przedstawicielka PKN ORLEN dyrektorka Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów Agata Pniewska odebrała podziękowania za wsparcie polskiej lekkoatletyki: – Dla PKN ORLEN to bardzo ważne, że możemy wspierać polską lekkoatletykę, tak Związek jak i indywidualnych sportowców – mówiła Pniewska. Okolicznościową statuetkę wręczono prezesowi firmy TAMEX Robertowi Burzyckiemu, która jest fundatorem nagród finansowych dla najlepszych zawodników rankingu.

04.12.2020 Warszawa Gala ORLEN Zlote Kolce nz laureaci foto Tomasz Kasjaniuk / PZLA

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związku Lekkiej Atletyki i “Przegląd Sportowy”. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.

ORLEN Złote Kolce 2020 – klasyfikacja końcowa

Kobiety

 1. Justyna Święty-Ersetic
 2. Sofia Ennaoui
 3. Maria Andrejczyk
 4. Malwina Kopron
 5. Katarzyna Furmanek
 6. Małgorzata Pazda-Pozorska
 7. Dominika Stelmach
 8. Ewa Swoboda
 9. Karolina Kołeczek
 10. Kamila Lićwinko

Mężczyźni  

 1. Wojciech Nowicki
 2. Piotr Lisek
 3. Michał Haratyk
 4. Marcin Krukowski
 5. Marcin Lewandowski
 6. Paweł Fajdek
 7. Rafał Augustyn
 8. Konrad Bukowiecki
 9. Robert Urbanek
 10. Karol Zalewski.

Fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA


Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Jan
Jan
1 rok temu

nareszcie !

Aktualności

Kalendarz imprez