ORLEN Wyścig Narodów – Polacy piąci w czasówce

ORLEN Wyścig Narodów – Polacy piąci w czasówce

Holendrzy zwyciężyli pierwszy etap – drużynową jazdę na czas – wyścigu ORLEN Nations Cup w Rzeszowie. Polacy uzyskali piąty czas. W niedzielę drugi dzień rywalizacji – wyścig ze startu wspólnego. Start w samo południe.

Reprezentacja Polski startowała w składzie: Filip Maciejuk, Adam Kuś, Bartosz Rudyk i Damian Bieniek. W zawodach bierze udział również klubowa drużyna Tarnovii (Mateusz Kostański, Wojciech Bystrzycki, Dawid Wiśniewski, Szymon Potasznik). Tarnowianie dojechali do mety na ostatnim, trzynastym miejscu (wyniki poniżej). Polskie ekipy startują w czteroosobowych składach, inne w znakomitej większości po sześć osób, co z pewnością mogło mieć znaczenie w przypadku drużynowej czasówki. Liderem po pierwszym dniu ORLEN Nations Cup został Daan Hoole.

Trasa mierzyła 26,7 km. Mniej więcej w połowie odcinka rozpoczynał się podjazd pod ulicę Matysówka. Na odcinku około trzech kilometrów zespoły musiały wspiąć się około 130 metrów w górę. Potem następował stromy zjazd. Kolarze potrafili rozpędzić się momentami nawet do 90 km/h. Zwycięzcy osiągnęli średnią przekraczającą 50 km/h.  Podczas niedzielnego wyścigu ze startu wspólnego peleton pokona tę pętlę pięciokrotnie.

Bez wsparcia PKN ORLEN ten Wyścig Narodów, to patriotyczne uniesienie, by kibicować Polsce i promować nasz kraj nie byłoby możliwe. Dziękujemy za pasję i wsparcie! #PKNORLEN #ONGP19 #OWN19

Posted by ORLEN Nations Grand Prix on Saturday, June 1, 2019

– Cieszę się, że razem z gospodarzami Rzeszowa i całym komitetem organizacyjnym możemy przygotować ten wyścig. Mamy wyścig cyklu World Tour, czyli Tour de Pologne, w którym ścigają się najlepsze ekipy, ale brakowało nam takiej imprezy, która dawałby szansę młodym, utalentowanym kolarzom. Do Rzeszowa przyjadą reprezentacje krajów z młodymi kolarzami – opowiadał wicemistrz olimpijski z Moskwy, dyrektor stojącego za organizacją m.in. Tour de Pologne Lang Teamu, Czesław Lang. – Wracamy do korzeni. Grupy zawodowe podczas wyścigu mają wciąż radiowy kontakt z szefami, wiedzą wszystko. Chcemy tego uniknąć. Pamiętam kolarstwo z moich czasów i było bardziej spontaniczne. Trzeba było samemu ustawić taktykę, znać kolarzy i ich możliwości. Człowiek był sam ze sobą, musiał decydować – dodał Lang.

Puchar Narodów to cykl wyścigów dla kategorii wiekowej orlik, czyli do 23 lat. To ogromna szansa dla młodzieży, która aspiruje do zawodowego peletonu i które zależy, by pokazywać się właśnie w tego typu rywalizacji. Albowiem to właśnie tego typu wyścigi stanowią „giełdę”, na której można objawić talent. Dyrektor Lang zwrócił uwagę na aspekt braku radiowego kontaktu kolarzy z dyrektorami sportowymi. To całkowicie wyróżnia zmagania podczas Nations Cup i przywraca wspomnienie pięknego, spontanicznego ścigania, w którym przede wszystkim liczyły się możliwości i umiejętności poszczególnych zawodników.

ORLEN Nations Cup to jedyne zawody z całego cyklu, które udało się doprowadzić do skutku. Organizatorzy pozostałych przegrali niestety z pandemią…

DARCZO

ORLEN Nation Cup – I dzień (indywidualna jazda na czas): 1. Holandia 33:03.80; 2. Szwajcaria 32:16.71; 3. Niemcy 32:22.38; 4. Estonia 32:52.96; 5. Polska 33:12.24… 13. KK Tarnovia 34:52.70.

 

 

Fot. ORLEN Wyścig Narodów/Michał Kapusta


Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
ZOZISŁAW Z KONINA
ZOZISŁAW Z KONINA
1 miesiąc temu

JA POZDRAWIE PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO KOLARSTWA MOICH ZNAJOMYCH MATEUSZA KOSTAŃDKIEGO O WOJTKA BYSTRZYCKIEGO, NIECH ROZWIJA SIĘ WASZA FORMA I OSIĄGA SUKCESY

Aktualności

Kalendarz imprez