Nic nie może wiecznie trwać. Beata Mikołajczyk-Rosolska zakończyła karierę

Trzy kampanie olimpijskie w jej wykonaniu kończyły się medalami olimpijskimi. Czwarta niestety została zakończona przedwcześnie. Właśnie się dowiedzieliśmy, że Beata Mikołajczyk-Rosolska postanowiła poświęcić się rodzinie. Przerwała tym samym nie tylko przygotowania do igrzysk w Tokio, ale profesjonalny trening w ogóle.

Startowała w Pekinie 2008, Londynie 2012 i Rio de Janeiro 2016. Z pierwszych igrzysk przywiozła srebrny medal, który wywalczyła w parze z utytułowaną Anetą Konieczną. Awansowały wtedy z drugiego miejsca w kwalifikacjach do finału, w którym wywalczyły wicemistrzostwo olimpijskie. W drugiej konkurencji, w której ścigała się w swoich debiutanckich igrzyskach – czwórce – Polki nie zmieściły się na podium. Zabrakło… 0.048 sekundy. 48 tysięcznych! Tyle co nic. W takich chwilach naprawdę można się przekonać, że czwarte miejsce jest dla sportowca najgorsze. Współdzieliła je wtedy z Anetą Konieczną, Edytą Dzieniszewską i Dorotą Kuczkowską.

Czwarte miejsce w K4 na 500 m wywalczyła również cztery lata później w Londynie. Na pocieszenie wraz z Karoliną Nają zdobyły brąz w dwójce na 500 m, choć po półfinale można było sobie obiecywać więcej w tym wyścigu o medale. Polki bowiem popłynęły tak szybko, że ustanowiły rekord olimpijski. Finał jednak nie poszedł im już tak dobrze, ale i tak na podium znalazło się dla nich miejsce. Trzecia kampania olimpijska, podobnie jak ta londyńska, odbywała się pod okiem trenera Tomasza Kryka. Tam również Beata Mikołajczyk wywalczyła brązowy medal. Znów tworzyła zgraną parę z Karoliną Nają. Stała się tym samym pierwszą kajakarką z Polski, która wywalczyła medale na trzech kolejnych igrzyskach.

W swoim imponującym dorobku ma też mistrzostwo świata i kolejnych pięć medali przywiezionych z imprez tej rangi (dwa srebrne i trzy brązowe). Do tego pięć razy słyszała Mazurka Dąbrowskiego na regatach o mistrzostwo Europy. Czempionaty Starego Kontynentu kończyła również dziesięciokrotnie ze srebrnymi medalami i cztery razy z brązowymi. Na Pucharach Świata zdobyła 42 medale, 60 kolejnych na mistrzostwach Polski. Może też pochwalić się krążkiem Igrzysk Europejskich w Baku 2015, mnóstwem sukcesów międzynarodowych i krajowych w różnych kategoriach wiekowych.

Imponująca kariera dziś formalnie została przerwana i choć szkoda wielka przejmuje, trudno dyskutować z poniższą argumentacją: