Najciekawsze w Tokio #14 (6 sierpnia)

Najciekawsze w Tokio #14 (6 sierpnia)

Im bliżej do końca igrzysk, tym więcej finałów. Widać to zwłaszcza w lekkiej atletyce, która w ostatnich dniach dostarczy nam wielu emocji. 6 sierpnia będzie wśród nich nasza jedna szansa medalowa. Kolejne mogą trafić się w innych sportach, a co najmniej dwie inne rozpoczną swoje zmagania, które będą mogły zakończyć na podium, ale dopiero następnego dnia. Innymi słowy – nadal będzie się działo.

Lekkoatletyka dostarczy

Łącznie sześć finałów (bez chodu mężczyzn na 50 kilometrów, który już trwa, gdy dodajemy ten tekst) przyniesie nam królowa sportu trzeciego od końca dnia igrzysk. Rywalizować o medale będą mężczyźni w biegu na 5000 metrów (Joshua Cheptegei!) i sztafecie 4×100 metrów oraz kobiety, które konkurencji będą miały nieco więcej – tę samą sztafetę, biegi na 400 i 1500 metrów oraz rzut oszczepem. Wyróżniamy ten ostatni, bo interesuje nas szczególnie. W nim bowiem faworytką do złota jest na ten moment Maria Andrejczyk. Polka rzuca w tym sezonie bardzo równo i daleko, wygrywając odległością każde zawody, do jakich przystąpiła. Liczymy, że i w Tokio rzuci najdalej. Jej finał o 13:50 naszego czasu.

Nadzieje

Aleksandra Mirosław – przez formułę zawodów, łączącą trzy wspinaczkowe konkurencje – szanse na podium ma niewielkie, ale przy dobrym układzie, może na nim stanąć. Potrzebowałaby jednak do tego trzech rzeczy – wygrania sprintu (co powinna zrobić), wyprzedzenia jakichkolwiek rywalek w boulderingu i/lub prowadzeniu oraz wpadek przeciwniczek aspirujących do miejsca na podium. Na mistrzostwach świata w 2019 roku w takiej formule Polka była czwarta w finale, ale jej strata do podium była spora, bo zajęła ósme, ostatnie miejsce w obu niesprinterskich konkurencjach.

Większe szanse na medale ma Roksana Zasina, bo do brązu potrzebuje dwóch wygranych walk. Zagadką pozostaje jednak jej uraz z poprzedniego dnia, którego nabawiła się w przegranej walce z japońską zapaśniczką. Jeśli okaże się niegroźny i Polka będzie w stanie walczyć, może pokusić się o powtórzenie sukcesu Tadeusza Michalika. Poza nimi o medal – choć to bardzo mało prawdopodobne – mogą powalczyć wspólnie Daria i Wiktoria Pikulik w madisonie. Na pewno szanse na krążki mają Magomedmurad Gadżijew w zapasach i nasza kajakarska czwórka, ale oni dziś wystąpią jedynie we wstępnych rundach (choć Gadżijew, gdyby wygrał wszystkie walki, będzie pewny minimum srebra). Niemniej, warto przyglądać się ich rywalizacji.

A poza tym… 

Jeśli interesujecie się nie tylko Polakami, warto zerknąć co najmniej na kilka aren. W boksie na przykład trwa czas finałów, a wśród nich wagi ciężkiej mężczyzn. W tenisie stołowym w meczu o złoto turnieju drużynowego mężczyzn Chiny rywalizować będą z… Niemcami. I nie ukrywamy, że jeśli to włączymy, to z nadzieją na sensację, bo przecież takimi właśnie żyją takie imprezy. A w piłce nożnej kobiet Szwedki rozegrają finał z Kanadyjkami. Biorąc pod uwagę, że mecz USA – Australia o brązowy medal był znakomitym widowiskiem, liczymy, że i spotkanie o złoto nie rozczaruje.

Rozpiska godzinowa:

3:37 – kajakarstwo, K4 500 m kobiet, eliminacje: Polska.

od 4:00 – zapasy, kategoria do 53 kg, repasaż: Roksana Zasina.

od 4:30 – zapasy, kategoria do 65 kg, 1/8 finału (ew. 1/4 i 1/2 finału): Magomedmurad Gadżijew.

5:05 – kajakarstwo, K4 500 m kobiet, ćwierćfinał: ew. Polska.

8:05 – boks, waga ciężka mężczyzn, finał.

8:30 – kolarstwo torowe, sprint, eliminacje: Marlena Karwacka, Urszula Łoś.

9:16 – kolarstwo torowe, sprint, 1/32 finału: ew. Marlena Karwacka, Urszula Łoś.

10:15 – kolarstwo torowe, madison, finał: Daria Pikulik/Wiktoria Pikulik.

10:30 – wspinaczka, sprint: Aleksandra Mirosław.

11:06 – kolarstwo torowe, sprint, 1/16 finału: ew. Marlena Karwacka, Urszula Łoś.

11:30 – wspinaczka, bouldering: Aleksandra Mirosław.

12:30 – pięciobój nowoczesny, bieg ze strzelaniem (finalna konkurencja): Anna Maliszewska.

12:30 – tenis stołowy, turniej drużynowy mężczyzn, finał: Chiny – Niemcy.

13:37 – lekkoatletyka, sztafeta 4×400 m mężczyzn, eliminacje: Polska.

13:50 – lekkoatletyka, rzut oszczepem, finał: Maria Andrejczyk.

14:00 – piłka nożna kobiet, finał.

14:00 – lekkoatletyka, bieg na 5000 m mężczyzn, finał.

14:10 – wspinaczka, prowadzenie (finał kombinacji): Aleksandra Mirosław.

14:35 – lekkoatletyka, bieg na 400 m kobiet, finał.

14:50 – lekkoatletyka, bieg na 1500 m kobiet, finał.

15:30 – lekkoatletyka, sztafeta 4×100 m kobiet, finał.

15:50 – lekkoatletyka, sztafeta 4×100 m mężczyzn, finał.

Fot. Newspix


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez