Memoriał Kamili już w sobotę!

Memoriał Kamili już w sobotę!

Plejada gwiazd lekkiej atletyki zapowiedziała się na starcie wspaniałej imprezy na Stadionie Śląskim w Chorzowie X LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej. Aniołki Matusińskiego zmierzą się z wybitną 400-metrówką Allyson Felix. Na 100 metrów zmierza się Asafa Powell i Andre De Grasse. Wśród kobiet zachwyci Ewa Swoboda. To ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata. Największe nazwiska pojawią się w każdej z konkurencji. Sponsorem głównym Lotto Memoriału Kamili Skolimowskiej jest PKN ORLEN. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.

Do pierwszej konfrontacji Aniołków Matusińskiego z Alysson Felix w tym sezonie doszło podczas Meczu Europa – USA. W Mińsku górą była największa gwiazda czterystu metrów (w dorobku ma dziewięć medali olimpijskich i 16 mistrzostw świata, rekord życiowy 49.26!). Felix wpadła na metę druga (51.36) tuż przed Igą Baumgart-Witan (51.52). Dla Amerykanki to najlepszy wynik tego sezonu. Cieszy, że będzie okazja do rewanżu jeszcze przed mistrzostwami świata. Miejmy nadzieję, że biegająca ciągle pod dużymi obciążeniami treningowymi Justyna Święty-Esertic złapie trochę świeżości przed sobotą i włączy się też do walki o zwycięstwo (w Mińsku dobiegła szósta z czasem 52.35). Podwójna mistrzyni Europy zapowiedziała, że na Stadionie Śląskim chciałaby zaatakować rekord życiowy:

Na Stadionie Śląskim biega się świetnie. Cieszę się na samą myśl, że będę miała ponownie możliwości tutaj wystartować. Wierzę, że kolejny raz zwyciężę. Do Polski przybywają na ten mityng legendy, a my możemy z nimi rywalizować. Wygrywanie na takich zawodach smakuje wyjątkowo. Wspólnie z Aniołkami Matusińskiego chcemy ponownie przyprawić kibiców o dreszczyk emocji.

Niesamowicie zapowiada się pojedynek sprinterski na 100 m mężczyzn. Na starcie staną m.in. Andre De Grasse i Asafa Powell. Kanadyjczyk w 2015 roku zdobył dwa brązowe medale MŚ, a w Rio de Janeiro 2016 aż trzykrotnie stawał na olimpijskim podium (srebro na 200m, brąz na 100 m i 4×400 m). Obecnie wraca do formy po kontuzji, więc będzie okazja by sprawdzić się przed świetną polską publiką (rok temu na memoriale pojawiło się 41 tysięcy ludzi!). A dyspozycję zaprezentował w tym sezonie wyborną, bo pobiegł poniżej 10 sekund (9.98). De Grassem zmierzy się Asafa Powell – legendarny sprinter, który jeszcze w Rio de Janeiro był w złotej amerykańskiej sztafecie 4×100 m. 97 razy osiągał czasy poniżej 10 sekund.

Wielkich nazwisk nie zabraknie również w konkursie pchnięcia kulą. Flagowymi okrętami naszej reprezentacji są Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki. Rekordzista Polski i mistrz kraju na równi rywalizują ze światową czołówką. W Mińsku na starcie zabrakło Haratyka (z powodu urazu), ale Konrad Bukowiecki zastąpił go z powodzeniem. Na Stadionie Śląskich zapowiada się fenomenalny poziom, bo zapowiedzieli się czołowi kulomioci z Tomem Walshem z Nowej Zelandii i Brazylijczykiem Darlanem Romanim na czele.

– Totalizator Sportowy od ponad 60 lat wypełnia swoją misję i wspiera polski sport. Jesteśmy po to by pomagać – zarówno przy małych, kameralnych wydarzeniach, jak pierwszy memoriał w 2009 roku – po te ogromne, ściągające największe gwiazdy, takie jak Usain Bolt. Mityng wspieramy od lat i życzę, by się rozwijał nadal. Lekkoatletom życzę natomiast kumulacji sukcesów – powiedziała Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO, pani Aida Bella.

Usaina Bolta nie zobaczymy w tym roku na bieżni Stadionu Śląskiego, ale lista gwiazd jest naprawdę imponująca:  Marija Łasickiene, Andrius Gudžius czy Christoph Harting, ale także polscy lekkoatleci, którzy są na światowym topie Kamila Lićwinko, Maria Andrejczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Małachowski, Marcin Lewandowski, Ewa Swoboda, Paweł Fajdek, Adam Kszczot i Piotr Lisek… W gronie najlepszych mocna Grupa Sportowa ORLEN. Biegająca z regularnością poniżej 13 sekund Karolina Kołeczek zmierzy się z Elwirą Hierman na 100 m przez płotki. Białorusinka jest aktualną mistrzynią Europy.

– Moim celem na ten sezon były mistrzostwa Europy U23. Udało się obronić tytuł z super czasem 11.15. Natomiast to, co się stało w Berlinie… sama nie wierzyłam, że pobiegałam tak szybko. Pracowałam na ten wynik trzy lata i chciałabym w Dosze powtórzyć taki bieg, jak w Berlinie. Wcześniej jednak LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej, a tutaj biega mi się wyjątkowo. Na trybunach będą moi bliscy, będę mogła zaraz po biegu do nich podejść. To znakomite uczucie, które dodaje mi mocy. Postaram się czwarty raz z rzędu wygrać na Stadionie Śląskim – zapowiedziała Ewa Swoboda.

Co ciekawe, w programie nie znalazły się wyścigi na 800 i 1500 metrów mężczyzn, a wśród awizowanych zawodników są Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Obaj nie chcieli odkrywać wszystkich kart w przeddzień mistrzostw świata, dlatego pobiegną “krakowskim targiem” na kilometr.

 

HARMONOGRAM X LOTTO MEMORIAŁU KAMILI SKOLIMOWSKIEJ

15:00 Piknik lekkoatletyczny/otwarcie bram stadionu
16:00 Ceremonia otwarcia
16:25 Rzut oszczepem (kobiety, mężczyźni)
16:30 100 m ppł (kobiety)
16:35 Skok o tyczce (mężczyźni)
16:40 100 m (dzieci)
16:45 pchnięcie kulą (kobiety)
16:55 100 m (kobiety niepełnosprawne)
17:00 Skok wzwyż (kobiety)
17:10 100 m (mężczyźni niepełnosprawni)
17:20 100 m (mężczyźni)
17:30 Rzut dyskiem (mężczyźni)
17:40 100 m (kobiety – wyścig na mobilerach)
17:45 Pchnięcie kulą z platformy (mężczyźni)
17:50 100 m (mężczyźni – wyścig na mobilerach)
18:05 100 m (kobiet)
18:15 Pchnięcie kulą (mężczyźni)
18:25 1500 m (kobiety)
18:30 Rzut młotem (kobiety, mężczyźni)
18:40 1000 m (mężczyźni)
18:50 400 m (mężczyźni)
19:05 400 (kobiety)
19:15 Ceremonia wręczenia nagród

LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej to także liczne imprezy towarzyszące. 14 września od godz. 15.00 na błoniach Stadionu Śląskiego wyrośnie miasteczko lekkoatletyczne, z mnóstwem atrakcji dla całych rodzin. Kilka godzin przed głównym mityngiem płytę stadionu opanują młodzi adepci Królowej Sportu. Początek sportowej rywalizacji o godzinie 16:00. Bramy obiektu będą otwarte godzinę wcześniej. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny.


Aktualności

Kalendarz imprez