Medali przybywa, do akcji wkroczyli kajakarze i kolarze torowi

Długo musieliśmy czekać, aż rozwiąże się worek z medalami w Mińsku. Zaczęli gimnastycy Artur Zakrzewski i Łukasz Jaworski, którzy wywalczyli złoto w synchronicznych skokach na trampolinie. Humory poprawił nam Tomasz Kaczor, kanadyjkarz który zdobył mistrzostwo Europy na tysiąc metrów. Brązowe medale zawisły na szyjach kajakarek z czwórki (Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska, Helena Wiśniewska) na 500 m oraz na 200 m Marcie Walczykiewicz i kanadyjkarce Dorocie Borowskiej. Filip Prokopyszyn na mińskim welodromie wywalczył srebro w scratchu.

Tomasz Kaczor wygrał finałowy wyścig na dystansie 1000 m. Już podczas niedawnych regat Pucharu Świata pokazywał doskonałą dyspozycję i również w Mińsku ją podtrzymał. Wyprzedził Rosjanina Kiriła Szamszurina oraz mistrza olimpijskiego z Londynu i Rio de Janeiro – Niemca Sebastiana Brendela (to jedna z legend światowego formatu). Przed czterema laty złoto w Baku wywalczyła Marta Walczykiewicz, która w eliminacjach kajakarek na 200 m dopłynęła pierwsza w swojej serii, co dało jej bezpośredni awans do finału. Również z pierwszego miejsca przeszła do finałowego wyścigu Dorota Borowska na kanadyjce. Solidarnie obie dopłynęły w swoich biegach na trzecich miejscach, za co wywalczyły brązowe krążki.  Z drugiego miejsca prawo startu w bezpośrednim wyścigu o medale zapewniła sobie para Karolina Naja i Helena Wiśniewska, a Paweł Kaczmarek i Michał Łubniewski musieli jeszcze dodatkowo płynąć w półfinale.W wyścigu kajakowych czwórek Karolina Naja, Katarzyna Kołodziejczyk, Anna Puławska, Helena Wiśniewska uległy tylko Węgierkom i Białorusinkom.

Czekamy na wyniki pięściarskich pojedynków półfinałowych Sandry Drabik, Elżbiety Wójcik i Karoliny Koszewskiej. W ich przypadku pozostaje tylko kwestia kruszcu, bo na podium staną już na pewno.

Scratch to popularny wyścig “na kreskę”, bardzo widowiskowy lecz wymagający od widzów dużego skupienia. Peleton bowiem miał do pokonania aż 60 okrążeń po 250 m każde. Polak przegrał na finiszu z Christosem Volikakisem (Grecja). Trzeci był Białorusin Jauheni Karaliok. W sprincie drużynowym kobiet Urszula Łoś i Marlena Karwacka w walce o brąz uległy Holenderkom i zajęły czwarte miejsce. Udowodniły jednak, że są bardzo dobrej dyspozycji. Poprawiły bowiem rekord Polski, który od dziś wynosi 33.393. Do brązowego medalu zabrakło 0.07 sekundy. Warto przypomnieć, że dla kolarzy torowych Igrzyska Europejskie nie są imprezą docelową.

W piątek czekają nas kolejne emocje i możemy liczyć na medale właśnie ze strony kajakarzy oraz torowców.

PKN ORLEN jest sponsorem generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz wielu najważniejszych mityngów w kraju.