Lotto Memoriał Kamili Skolimowskiej już w niedzielę

Lotto Memoriał Kamili Skolimowskiej już w niedzielę

Czy Lotto Memoriał Kamili Skolimowskiej wedrze się do Diamentowej Ligi. Dziś ma rangę World Athletics Gold Continental Tour Gold, ale organizatorzy jasno określają aspiracje. Jakość mityngu na Stadionie Śląskim buduje obsada, we wszystkich konkurencjach bowiem na starcie pojawią się wybitni lekkoatleci. Sponsorem jest PKN ORLEN.

Nie bez kozery na każdym kroku podkreśla się, że tak mocnej listy startowej obfitującej w gwiazdy wcześniej na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej jeszcze nie było. Praktycznie w każdej konkurencji na płycie Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego pojawią się legendy i aktualne gwiazdy lekkiej atletyki. W rzucie dyskiem zmierzą się mistrzowie świata, a będzie ich trzech. Aktualnym mistrzem globu jest Szwed Daniel Ståhl, w latach 2017 i 2015 triumfował Litwin Andrius Gudžius. A naprzeciw nim wejdzie do koła Piotr Małachowski, dwukrotny srebrny medalista olimpijski, mistrz świata, który jeszcze rok temu deklarował, że właśnie tym mityngiem  pożegna się z wyczynowym sportem. Pandemia postawiła wszystko na głowie i jeśli możemy mówić o jakichkolwiek plusach, to na pewno można by tu wymienić fakt, że będziemy mogli kibicować Piotrowi o rok dłużej.  – Rzut dyskiem jest chyba najlepiej obsadzony w całym mityngu. Właściwie we wszystkich konkurencjach są mocni zawodnicy. Myślę, że to jeden z najlepszych mityngów w Europie. To wszystko także zasługa władz samorządowych. Pierwotnie jutro miałem kończyć karierę, ale chciałbym jeszcze powalczyć w Tokio o medal, a później pożegnać się z kibicami na przyszłorocznym Memoriale Kamil. Wyszło na to, że z powodu pandemii i przeniesienia igrzysk będziecie się Państwo musieli ze mną pomęczyć jeszcze rok – przyznał z uśmiechem Małachowski. Jednak najważniejszą konkurencją Memoriału Kamili Skolimowskiej – z racji na patronkę oczywiście – jest rzut młotem. Kamila miała osiemnaście lat kiedy w Sydney 2000 zaskoczyła cały świat złotym medalem olimpijskim. Dziewięć lat później zaskoczyła wszystkich ponownie… –  Jej niespodziewana śmierć w lutym 2009 roku była szokiem. Już w maju przeprowadzono Memoriał Kamili, który miał być jednorazowym wydarzeniem, hołdem złożonym tej wspaniałej dziewczynie. Po roku przerwy, od 2011 roku już regularnie odbywają się Memoriały. Pierwszy odbył się na warszawskim Orle, potem gościliśmy na PGE Narodowym, a dziś po raz trzeci spotykamy się na Stadionie Śląskim – mówi Sławomir Rykowski, który od pierwszej edycji pracuje przy wydarzeniu.

– Czuję się bardzo dobrze. Mam za sobą już kilka startów i widzę, że forma rośnie. Rzucam coraz dalej i tak jak podkreślam od dłuższego czasu, chciałbym na LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej uzyskać ponad 80 metrów. Staram się koncentrować na sobie i przede wszystkim skupiam się na moich próbach – podkreślił czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek, którego największym rywalem będzie w niedzielę brązowy medalista olimpijski i wicelider światowych tabel Wojciech Nowicki.

 

Cieszę się, że udało nam się zmaterializować plany o tych zawodach. Mamy trudną sytuację, ale jesteśmy regionem, który przeznacza najwięcej środków na kulturę fizyczną. Postawiliśmy na lekkoatletykę i konsekwentnie wspieramy tą dyscyplinę. Mamy Narodowy Stadion Lekkoatletyczny i cieszę się, że udaje nam się zorganizować na nim kolejną wspaniałą imprezę – podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Interesująco zapowiada się także bieg na 100 metrów pań. Rywalką pochodzącej ze Śląska Ewy Swobody będzie znakomita holenderska mistrzyni Dafne Schippers. – Pierwszy raz będę startowała w Polsce na stadionie. I to jakim stadionie! Ten obiekt jest po prostu przepiękny. Ostatnio z Ewą mierzyłam się w poprzednim sezonie halowym i wtedy ona była szybsza. Ale biegałyśmy na 60 metrów! Tutaj będzie zupełnie inna rywalizacja. Dystans jest dłuższy i ja będę mocniejsza – zaznaczyła mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska w sprincie.

Emocji nie zabraknie także w konkursie tyczkarzy. Piotr Lisek, który ostatnio zmagał się z lekkim urazem, zmierzy się na Stadionie Śląskim z Samem Kendricksem. Amerykanin kilka dni temu w Lozannie zaliczył 6,02 m. – Liczę na kolejny udany start. Forma rośnie. Muszę przyznać, że w Polsce czuję się jak w domu. Często startuje w waszym kraju i mam tutaj wielu przyjaciół – śmiał się Kendircks, dwukrotny mistrz świata (2017, 2019). Na pojedynek z Amerykaninem szykuje się Piotr Lisek – Jutro nie będzie łatwo wygrać z Samem, ale szykuję się na naprawdę dobre skakanie. Z moim zdrowiem jest coraz lepiej, a to bardzo ważne – podkreślił rekordzista Polski.

Inną konkurencją techniczną, w której obsada LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej wygląda imponująco, jest pchnięcie kulą. – Konkurs jest po prostu świetnie obsadzony. Mamy mistrza olimpijskiego i mistrza świata Ryana Crousera, więc łatwo nie będzie. Powalczymy, a jeśli wszystko zagra techniczne, to pchnę ponad 22 metry. Crouser jest oczywiście w ogromnej formie, więc może pokusić się nawet o rekord świata. Myślę, że już w pierwszej kolejce rekord mityngu, czyli 22,25 m Konrada Bukowieckiego, może być zagrożony  – przyznał Michał Haratyk, rekordzista Polski i mistrz Europy w pchnięciu kulą. LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie dla Stadionu Śląskiego ważnym sprawdzianem przed zaplanowanymi na maj mistrzostwami świata w sztafetach – World Athletics Relays Silesia 2021.

 – W przyszłym roku mamy olbrzymią imprezę. Mistrzostwa świata w sztafetach będą wielkim wydarzeniem. Dziś traktujemy każdą lekkoatletyczną imprezę jako test przed tymi właśnie zawodami – podkreślił prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera. Na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym rywalizować będą także najmłodsi – niespełna 10-letnie dzieci zmierzą się na dystansie 60 metrów. Nieco starsi zawodnicy pobiegną natomiast w sztafecie 4 x 100 metrów.  Pierwszy raz w historii LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej wystąpią na nim także dzieci z Olimpiad Specjalnych. Wstęp na LOTTO Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie bezpłatny.

Bramy Stadionu Śląskiego będą otwarte dla kibiców od godziny 15.00. Początek zawodów o 16.30.

 

DARCZO

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez