Kwiato zostaje w Ineos Grenadiers!

Kwiato zostaje w Ineos Grenadiers!

Długo dyskutowało się o przyszłości Michała Kwiatkowskiego, który oficjalnie nie miał umowy na kolejny kolarski sezon. Dziś już jednak wszystko stało się jasne. Jak poinformował Kamil Wolnicki z “Przeglądu Sportowego”, polski kolarz przedłużył kontrakt z dotychczasowym pracodawcą – ekipą Ineos Grenadiers. W brytyjskim zespole ma zostać do końca 2023 roku.

Czy to był dobry rok dla Michała Kwiatkowskiego? Bez wątpienia. Wreszcie udało mu się wygrać etap Tour de France, na co polował od dawna. Do tej pory najbliżej tego był w 2017 roku, gdy o ledwie sekundę przegrał czasówkę w starciu z… Maciej Bodnarem. W tym sezonie na metę wjeżdżał razem z zespołowym kolegą, Richardem Carapazem, ale to Kwiato przekroczył tę linię jako pierwszy.

Nie tylko kibice w Polsce zauważają dokonania i klasę kolarza z Torunia. Kwiatkowski dla Ineos jest kolarzem niezwykle cennym, co odzwierciedla choćby poziom jego zarobków. Pod tym względem plasuje się przecież w ścisłej czołówce peletonu. Regularnie podkreśla się ogrom jego zaangażowania w drużynę. Na wspomnianym Tour de France Michał pełnił tak naprawdę rolę “kapitana” ekipy. To on w dużej mierze decydował o jej posunięciach na trasie. W pewnym sensie był jej mózgiem.

A sukcesy? Etapowe zwycięstwo w Tour de France to nie jedyny wynik, jaki mógł przekonać władze Ineos Grenadiers do przedłużenia umowy z Kwiato o kolejne trzy lata. W tym roku Polak był również czwarty w mistrzostwach świata w Imoli walcząc dzielnie o powtórzenie genialnego ataku na tęczową koszulkę z Ponferrady 2014. Kwiato to kolarz utożsamiany głównie z wyścigami klasycznymi i w nich też zaznaczył nie tylko swoją obecność, ale i poważne aspiracje. W Walońskiej Strzale finiszował na szóstym miejscu. W kilku innych imprezach plasował się w czołówce. W peletonie zawsze był widoczny, aktywny. Czy to atakując, czy uciekając, czy pomagając liderowi drużyny.

Kwiatkowski idealnie wpisuje się w zespół. Rozumie swoją rolę i z lidera potrafi niemal na pstryknięcie palcami przemienić się w pomocnika. Odsuwa wtedy swoje ambicje na bok i haruje jak wół, czy też koń na planie westernu. Wykonuje tytaniczną pracę. Zresztą to nie tylko kwestia tego roku, ale całokształtu jego działań na rzecz pracodawcy i rokroczne demonstrowanie pełnej lojalności.

Do Ineos Grenadiers (wtedy jeszcze znanego jako Team Sky) Kwiatkowski dołączył w 2016 roku i w ciągu jednego sezonu zdołał na tyle przekonać do siebie władze teamu, by dwanaście miesięcy później przedłużono z nim kontrakt na kolejne trzy lata. W tych barwach wygrał E3 Harelbeke (2016), Milan-San Remo (2017), Strade Bianche (2017 i wcześniej w 2014) oraz Clásica San Sebastian (2017). Odniósł także zwycięstwo w wieloetapowym Tirreno-Adriatico, Volta ao Algarve oraz Tour de Pologne 2018. W 2019 roku był trzeci w Paryż-Nicea.

W Tour de France – jako niezwykle uniwersalny oraz gotowy do pracy zarówno na największych jak i najmniejszych przełożeniach kolarz – rozprowadzał Chrisa Froome’a, Gerainta Thomasa czy Egana Bernala. W tym roku Bernal jako nominalny lider zawiódł na całej linii, co otworzyło szanse dla gregario. Kwiato po wspaniałej współpracy z Carapazem przeciął pierwszy linię mety osiemnastego etapu. To była wielka, acz w pełni zasłużona sensacja.

Reputacja Polaka nie podlega więc dyskusji. Ale trwający rok wywrócił rynek pracy w zawodowym peletonie do góry nogami. Wielu sponsorów nie wytrzymało ciężkiej próby walki w ekonomicznym wyścigu z pandemią. Bez pracy pozostała blisko setka kolarzy, a od ruchów transferowych głośno było w prześcigających się w niusach kolarskich serwisach informacyjnych.

Ineos pożegnał Froome’a (przeniósł się do Israel Start-up Nation) i Iana Stannarda (emerytura), ale w tym roku na listę płac wpisał naprawdę mocne nazwiska – Richiego Porte’a, Toma Pidcocka, Adama Yatesa i Laurensa de Plusa. Sama ekipa wciąż nie ogłosiła przedłużenia kontraktu z Michałem Kwiatkowskim. Ale skoro sam kolarz mówi, że umowa jest już podpisana, to chyba można mu wierzyć.

DARIUSZ URBANOWICZ

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez