Koronawirus bombarduje wydarzenia sportowe w Chinach!

Koronawirus bombarduje wydarzenia sportowe w Chinach!

Rano Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła, że nie wyśle zawodników na planowane po raz pierwszy w Chinach zawody Pucharu Świata. Przyczynę znamy z doniesień prasowych: koronawirus. Nie trzeba było długo czekać, by również World Athletics (IAAF) podjęła decyzję o przełożeniu w czasie Halowych Mistrzostw Świata 2020 w lekkiej atletyce!

Jeśli chodzi o narciarzy, mieli się ścigać na trasach do konkurencji szybkościowych – jako pierwszego testu przed igrzyskami zimowymi w Pekinie 2022. Pomysł tymczasem spalił na panewce ze względu na epidemię (pandemię?) koronawirusa, nad którym Chińczycy stracili kontrolę. Trudno się dziwić zatem, że również IAAF zdecydował się na przełożenie HMŚ. World Athletics podtrzymuje uparcie, że impreza nie nie została odwołana, tylko przełożona. Terminu jeszcze nie ustalono, ale chcą trzymać się pierwotnej lokalizacji, czyli chińskiego miasta Nanjing. Nie będzie łatwo wymyślić nowy termin, bo mistrzostwa świata odbywają się co dwa lata na zmianę z czempionatami kontynentalnymi. Na przyszły rok zaplanowano mistrzostwa Europy, które w terminie 5-7 marca mają odbyć się w Toruniu.

 

Oto komunikat World Athletics 

Z żalem zgodziliśmy się z organizatorami Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w Nanjing (13-15 marca 2020) by przełożyć to wydarzenie na marzec 2021.

Wiemy, że Chiny robią wszystko co w ich mocy by opanować nowy coronavirus. Wspieramy je w tych wysiłkach, lecz musimy zapewnić zawodnikom, federacjom i partnerom wyraźny sposób działania w tych szybko zmieniających się okolicznościach.

Nasz dział medyczny, który jest w kontakcie ze Światową Organizacją Zdrowia, sugeruje, że tempo rozprzestrzeniania Coronawirusa, zarówno w Chinach jak i w innych krajach, powoduje, że nikt nie powinien dążyć do organizowania większych zgromadzeń, które dałoby się się przełożyć na inny termin.

Rozważaliśmy możliwość przeniesienia imprezy do innego kraju i chcielibyśmy tu podziękować wszystkim miastom, które ochotniczo zgłosiły się do organizacji mistrzostw. Jednak z obawy wynikającej z rozprzestrzeniania się wirusa poza Chinami, zdecydowaliśmy się nie brać pod uwagę tego rozwiązania, bo mogło by ono się wiązać z przesunięciem tej imprezy w czasie.

Lekkoatletyczny sezon halowy ma ograniczone ramy (tylko do końca marca), wierzymy więc, że uda się znaleźć odpowiednią datę na przeprowadzenie mistrzostw w roku 2021. Chcielibyśmy aby to Nanjing utrzymało tytuł gospodarza imprezy, ze względu na tak zaawansowane przygotowania do przeprowadzenia czempionatu. Wielu zawodników chce wystartować w tych zawodach, dlatego nie odwołaliśmy Halowych Mistrzostw Świata 2020, tylko pracujemy ze sportowcami, partnerami i komitetem organizacyjnym w Nanjing nad znalezieniem daty w 2021 roku by zrealizować to wydarzenie.

 


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez