Korea Północna nie wystąpi na igrzyskach w Tokio

Korea Północna nie wystąpi na igrzyskach w Tokio

Gimnastyka i podnoszenie ciężarów. W tych dwóch dyscyplinach Korea Północna zdobywała złote medale na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Choć do kolejnych, w Tokio, pozostało jeszcze kilka miesięcy, już wiadomo, że przedstawiciele tego państwa nie wywalczą następnych krążków z najcenniejszego kruszcu. Ba, nie zdobędą też żadnego srebra ani brązu, z prostej przyczyny – zabraknie ich na IO!

Korea Północna nie wystartuje na igrzyskach. Taką informację przekazał północnokoreański portal internetowy “Sport w KRLD”. Decyzję w tej sprawie podjęto ponoć 25 marca, podczas posiedzenia Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Dlaczego sportowcy nie dostaną swojej szansy w Japonii? Ponieważ zdaniem władz najistotniejsza jest “ochrona sportowców przed światowym kryzysem spowodowanym przez COVID-19”.

Co ciekawe, Pjongczang oficjalnie utrzymuje, że w kraju nie ma przypadków koronawirusa. Oczywiście obserwatorzy nie wierzą w te słowa. Są przekonani, że to brednie, a Korea Północna również musi się zmagać z pandemią. A japoński tygodnik “Nikkei Asian Review” pisał niedawno o tym, że “zamknięcie granic Korei Płn. w obawie przed pandemią koronawirusa doprowadziło jej gospodarkę na skraj załamania, pogłębiając niedobory żywności, energii elektrycznej i niezbędnych towarów”.

Gazeta donosiła, że w tym roku zbiory zbóż będą o 1,2-1,3 mln ton mniejsze od minimum potrzebnego do wyżywienia mieszkańców. Kryzys jest więc potężny, a jedynym krajem, który może wyciągnąć z niego Azjatów, zdają się być Chiny, ich główny partner gospodarczy. Choć Kim Dzong Un zakłada oczywiście inny scenariusz. Jakiś czas temu ogłosił nowy pięcioletni plan rozwoju, który kładzie nacisk na doktrynę samowystarczalności. Eksperci powątpiewają jednak w szanse na to, żeby udało się go zrealizować.

Rozpoczęliśmy ten tekst informacją o sporcie i taką samą go zakończymy – Korea Północna na letnich IO zdobyła dotychczas łącznie 54 medale (16 złotych, 15 srebrnych i 23 brązowe). Podczas wspomnianej w leadzie imprezy w Brazylii poza dwoma złotami jej reprezentanci wywalczyli jeszcze trzy srebrne i dwa brązowe krążki. Szkoda, że teraz nie będzie im dane poprawić tego dorobku…

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Kim Dzong un sam powinien jechać na igzyszka medal wywalczyć

Aktualności

Kalendarz imprez