Kajakarze na finiszu przygotowań do sezonu

Kajakarze na finiszu przygotowań do sezonu

Wielkimi krokami zbliża się początek sezonu kajakowego. Reprezentanci Polski szlifowali formę zarówno w kraju jak i podczas zgrupowań zagranicznych – we włoskiej Sabaudii i portugalskim Sao Domingos. Już wkrótce zainaugurują starty w zawodach i walkę o wyjazd na igrzyska w Tokio.

 

W Sabaudii i Sao Domingos kadrowicze pracowali nad wytrzymałością oraz elementami technicznymi. Ich ostatnie zgrupowanie w Portugalii zakończyły indywidualne testy na dystansach 200, 400, 500 i 1000 metrów. Teraz przed nimi badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej oraz w Instytucie Sportu. Po przerwie na święta stawią się na zgrupowaniu w Wałczu, gdzie w dniach 26-28 kwietnia odbędą się zawody konsultacyjne kadry seniorów.

 

Najważniejsze, by przygotować organizm do rywalizacji międzynarodowej. Zawodnicy kadry do konsultacji krajowych w Wałczu będą mieli przepłynięte około 1400–1500 km, więc wszystko zgodnie z założeniami i wytyczonymi planami. W tym okresie było i objętościowo i intensywnie, a o efektach podyskutujemy w późniejszym terminie. Podstawowa jednostka treningowa, to oczywiście kajak. Dużo zajęć na siłowni, ale i na rowerze sporo kilometrów przejeździliśmy

– powiedział trener kadry seniorów Mariusz Słowiński, cytowany przez stronę Polskiego Związku Kajakowego.

 

Po sprawdzianie w Wałczu powoli będzie krystalizował się skład reprezentacji Polski na starty międzynarodowe w tym roku. Decydujące zawody w tym kontekście odbędą się jednak w Poznaniu. Regaty Eliminacyjne Seniorów są zaplanowane na torze regatowym „Malta” w dniach 10-12 maja. Również na poznańskiej „Malcie” odbędzie się pierwsza odsłona tegorocznego Pucharu Świata (Poznań, 24-26 maja). Najlepsi polscy kajakarze na pewno wystąpią również tydzień później w Duisburgu (31 maja–2 czerwca). W czerwcu z kolei czeka ich start w II Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Rywalizację kajakarzy zaplanowano w stolicy Białorusi na 25-27 czerwca.

 

Dla trenera Mariusza Słowińskiego priorytetem jest budowa mocnej osady K4 500m:

Tak jak i cały świat, tak i my zdajemy sobie sprawę z tego, że najlepszym rozwiązaniem jest zakwalifikowanie tej osady na IO. Mając tzw. „czwórkę” można wystartować we wszystkich konkurencjach IO. Nie jest to proste, tym bardziej, że rywalizacja światowa jest na bardzo wysokim poziomie i niekiedy dziesiąte sekundy decydują o awansie.

 

W tym sezonie najważniejszą imprezą będą sierpniowe mistrzostwa świata w węgierskim Szeged (22-25 sierpnia). Na przełomie sierpnia i września zostaną z kolei rozegrane w Poznaniu mistrzostwa Polski. Najlepsi kajakarze świata dostaną również okazję do sprawdzenia się na olimpijskim torze w Tokio. Test przedolimpijski zaplanowano na 13-15 września.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez