Joanna Łochowska mistrzynią Europy! 

Joanna Łochowska mistrzynią Europy! 

W gruzińskim Batumi trwają mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. W kategorii do 55 kilogramów najlepsza okazała się Polka – Joanna Łochowska. Dla zawodniczki reprezentującej od tego roku Budowlanych Opole jest to trzeci tytuł z rzędu!

 

Łochowska uzyskała w dwuboju 199 kg, o kilogram więcej od drugiej Swietłany Jerszowej. Rosjanka miała nad Polką przewagę 3 kg po rwaniu (Jerszowa – 90 kg, Łochowska 87 kg). W podrzucie Polka osiągnęła jednak świetny wynik 112 kg i z nawiązką odrobiła straty. Trzecia na podium była również Rosjanka Kristina Nowicka (łączny wynik 190 kg).

 

To fantastyczny wynik dla mnie, wciąż nie mogę w to uwierzyć. Myślę, że ze wszystkich startów na mistrzostwach Europy dzisiaj było mi najtrudniej osiągnąć ten medal. Nie tylko ze względu na wyższy poziom, ale też na moją dobrą dyspozycję. Czułam to i przez to stres był większy. Na szczęście udało mi się nad tym wszystkim zapanować i tym wynikiem 112 kg zwyciężyć.

– mówiła na gorąco po swoim występie szczęśliwa Łochowska.

Joanna Łochowska po raz pierwszy na mistrzostwach Europy startowała w kategorii do 55 kg. Podczas wcześniejszych czempionatów Polka rywalizowała w kat. 58 kg (brąz w 2016 roku) oraz 53 kg (dwukrotnie złoto w 2017 i 2018 roku). Zmiana wynika z nowego podziału kategorii wagowych w podnoszeniu ciężarów, obowiązującego od 1 listopada 2018 roku. Nowa kategoria Polki – 55 kg – jest wpisana do programu olimpijskiego w Tokio 2020.

Jest to bardzo dobra zmiana dla mnie. Moja naturalna waga wynosiła 54 kg, więc mogłam sobie jeszcze coś dojeść. Teraz pracuję nad tym żeby ta masa była swobodnie wyższa

– stwierdziła polska mistrzyni Europy, a tak oto podsumowała swój sukces na profilu facebookowym:

 

Jakie to było trudne a zarazem niesamowite! Po raz trzeci z rzędu wywalczony tytuł Mistrzyni Europy – coś nieprawdopodobnego dla mnie🙈 Nawet nie wiem co napisać…oprócz tego, że wczoraj najciężej to było mi udzwignąć samą siebie, ale mimo to poradziłam sobie😃 I choć wiem jak dziwnie to brzmi to uwierzcie największe walki toczymy sami ze sobą i to one najwięcej kosztują ale też najwięcej dają! Wielka radość i ogromne podziękowania dla Was za tyyyle ciepłych wiadomości i gratulacji, jest mi niezmiernie miło! Ślicznie dziękuję całemu Sztabowi Trenerskiemu w tym Antoniemu Czerniakowi i Markowi Sachmacińskiemu, mojemu klubowi sportowemu Budowlani Opole i trenerowi Ryszardowi Szewczykowi. Bardzo Wam dziękuję za pomoc i cierpliwość w przygotowaniach oraz Mariuszowi Paliświatowi – magistrowi fizjoterapii za niezastąpioną opiekę fizjoterapeutyczną i mentalne wsparcie w całej drodze przygotowań i na starcie, całej mojej rodzinie i przyjaciołom za dodawanie skrzydeł każdego dnia, a także mojemu sponsorowi za okazane zaufanie i zapewnienie spokoju przygotowań dla Energa SA oraz życzliwość w postaci suplementów od TrecNutrition oraz sprzętu sportowego od Elite-Store.pl – sklep sportowy a także Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. To była pięknie pracowita niedziela i niebiańskie moce, ściskam Was i pozdrawiam!

 

 

Mistrzostwa Starego Kontynentu w Batumi potrwają do soboty, 13 kwietnia. Reprezentacja Polski liczy 15 zawodników (8 kobiet i 7 mężczyzn). Zawody należą do tzw. „Złotej Grupy” – wysoko punktowanych imprez w kontekście kwalifikacji olimpijskich. Zmiana kategorii wagowych nie jest jedyną nowością wprowadzoną ostatnio w podnoszeniu ciężarów. Od teraz zawodnicy zbierają punkty do rankingu na własne konto, a nie dla federacji krajowych. Joanna Łochowska startowała już na igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie zajęła 13. miejsce. Cztery lata później do Rio nie poleciała, więc za rok ma szansę na drugi olimpijski występ.

 

 

FOT. NEWSPIX.PL


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez