IAAF World Relays 2021 na Stadionie Śląskim!

IAAF World Relays 2021 na Stadionie Śląskim!

Impreza ta powoli, acz skutecznie przebija się do świadomości kibiców lekkiej atletyki. Głównie za sprawą sukcesów reprezentantów Polski podczas “festiwalu sztafet”, “mistrzostw świata sztafet”, które to wydarzenie pojawi się po raz pierwszy w Europie, a do tego w Polsce. Najlepsi specjaliści 0d biegów rozstawnych w długi weekend 1-2 maja 2021 będą się ścigać na Stadionie Śląskim.

IAAF World Relays 2021 będą kwalifikacją do 18. IAAF Mistrzostw Świata, które odbędą się w USA latem 2021 r. “Festiwal sztafet”, czy też “mistrzostwa świata sztafet” to tylko potoczne określenia IAAF World Relays, trudno jednak się dziwić, że w ten sposób dziennikarze budują prestiż tego wydarzenia. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Nassau. Aby ułatwić niektórym szybkie sprawdzanie u wujka google’a to stolica Bahamów – miasto położone na wyspie New Providence. Tam zawody odbyły się po trzykroć, w latach 2014, 2015 i 2017. Tegoroczna edycja miała miejsce w Jokohamie. Tam właśnie fantastyczne zwycięstwo odniosły podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego w składzie Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic. Aniołki Matusińskiego z czasem 3:27.49 pokonały Amerykanki (3:27.65) i Włoszki (3:27.74), co uznano za sensację nie lada. Na podium nie zmieściły się Jamajki i Brytyjki…

W ramach zawodów oprócz tych tradycyjnych biegów rozstawnych 4×100 i 4×400 metrów przeprowadza się rywalizację na dystansach nietypowych, które mają przyciągnąć na start zawodników z nieoczywistych krajów (w Jokohamie startowali przedstawiciele 43 państw!). W Japonii wprowadzono sztafetę w biegach przez płotki, odbywają się sztafety mieszane.

Stadion Śląski nadal ubiega się o prawo organizacji lekkoatletycznych mistrzostw Europy w roku 2024. 14 września odbędzie się tam jeden z ostatnich sprawdzianów przed mistrzostwami świata – LOTTO X Memoriał Kamili Skolimowskiej. Wiosną odbył się tam z kolei Memoriał Kusocińskiego. Jak sięgnąć pamięcią już w 1987 roku odbyły się na stołecznym Służewcu mistrzostwa świata w biegach przełajowych. Polska gościła czempionaty globu w kategorii juniorów, mistrzostwa świata na hali.

– Polska to jedna z najbardziej aktywnych federacji zrzeszonych w IAAF. Ma reputację doskonałego organizatora, ponieważ od lat jest gospodarzem udanych wydarzeń lekkoatletycznych. Cieszę się, że za dwa lata kolejna impreza trafi do Polski – powiedział prezydent IAAF Lord Sebastian Coe.

– Stadion Śląski to w tej chwili najlepszy lekkoatletyczny obiekt w Polsce. Mamy najlepszą infrastrukturę, a tysiące kibiców tworzą wyjątkową atmosferę. IAAF World Relays będzie doskonała okazją do zobaczenia znakomitych zawodników, ale także do rozbudzenia w młodych ludziach pasji do sportu. Przy promocji imprezą wesprą nas ambasadorowie m.in. Ewa Swoboda i Justyna Święty-Ersetic – zapowiada marszałek województwa Jakub Chełstowski.

– Patrząc historycznie mamy ogromne osiągnięcia w sztafetach. Nasi zawodnicy zdobywali medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, bili rekordy świata. Cieszę się, że w roku jubileuszu dowiadujemy się iż IAAF właśnie nam powierzył organizację kolejnej edycji World Relays. Nasze znakomite sztafety, szczególnie jakże lubiane przez kibiców Aniołki Matusińskiego, będą mogły wystartować przed polską publicznością. Doping własnych kibiców będzie dla nich z pewnością dodatkową motywacją – powiedział prezes PZLA Henryk Olszewski.

Sponsorem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki jest PKN ORLEN.

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez