Hugues Fabrice Zango przeszedł do historii trójskoku i Burkina Faso

Hugues Fabrice Zango przeszedł do historii trójskoku i Burkina Faso

Być może nie spodziewaliście się, że 16 stycznia będziemy atakować was tekstami o wydarzeniach w światowej lekkiej atletyce, ale jesteśmy do tego zmuszeni. Bo do historii postanowił przejść Hugues Fabrice Zango. Trójskoczek z Burkina Faso zaskoczył wszystkich, pewnie również samego siebie, osiągając kapitalne 18.07 metrów podczas zawodów we Francji. Tak daleko na hali nie skakał nikt wcześniej. 

Żeby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość tego wyniku, należałoby zajrzeć do historycznych tabel. Przed skokiem Zango tylko sześciu zawodników przekraczało granicę osiemnastu metrów. Wszyscy dokonali tego na stadionie. Pod dachem natomiast najlepsza próba dotychczas należała do Francuza Teddy’ego Tamgho, który w 2011 roku wykręcił “marne” 17,92. Lekkoatleta z Burkina Faso pobił go więc o, bagatela, piętnaście centymetrów.

Co jeszcze lepsze – były halowy rekordzista jest obecnie… trenerem Zangi. Może być zatem wyjątkowo dumny ze swojego podopiecznego, a zarazem zastanawiać się: jak ty to, chłopie, zrobiłeś?!

27-letni lekkoatleta w przeszłości osiągał już co prawda niezłe wyniki, zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Dausze, ale raczej nikt nie spodziewał się, że nagle pobije rekord świata. I to w takim stylu. Nie chcemy wyjść na złośliwych, ale to wszystko jest aż podejrzane. Bo nie mówimy ani o specjalnie młodym (jak na warunki lekkiej atletyki) zawodniku, ani o takim, który już miał bardzo mocno wyśrubowane życiówki (17,66 na stadionie w 2019 roku oraz 17,77 na hali w 2020 roku). A na dodatek – sezon halowy dopiero co wystartował!

Trudno było zwyczajnie spodziewać się, że na mityngu we francuskim Aubiere dojdzie do takich rzeczy. Ale dobra, przestańmy biadolić. Bo fakty są takie, że Hugues Fabrice Zango, którego pewnie nie kojarzy nawet wielu miłośników lekkiej atletyki, przeszedł do historii tej dyscypliny. A także – po tym, jak w 2019 roku stał się pierwszym medalistą mistrzostw globu z Burkina Faso, teraz został pierwszym rekordzistą świata z tego kraju.

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Lekkoatleta
Lekkoatleta
1 miesiąc temu

Świetnie!

Aktualności

Kalendarz imprez