Gala PZŻ: dyrektor-niespodzianka, nominacje i nagrody

Gala PZŻ: dyrektor-niespodzianka, nominacje i nagrody

Od kilku lat Polski Związek Żeglarski wieńczy sezon uroczystą Galą, która tradycyjnie odbywa się w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. Przy okazji wręczono nominacje do kadr narodowych oraz podsumowano sukcesy polskich żeglarzy.

Tego samego dnia ujawniono najnowszą uchwałę zarządu PZŻ, która powołała na stanowisko dyrektora sportowego Dominika Życkiego. Dziwny to moment na takie ogłoszenie, gdyż w tym samym czasie olimpijczyk z 2008 i 2012 roku ścigał się u wybrzeży Nassau w finałowych regatach Star Sailors League (z powodzeniem zresztą, w załodze Mateusza Kusznierewicza zajęli szóste miejsce).

W liczbowym podsumowaniu sezonu w ciągu minionych dwunastu miesięcy reprezentanci Polski w żeglarstwie zdobyli 40 medali, 13 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych. Podczas gali PZŻ tradycyjnie wręczane są nominacje do kadry narodowej na kolejny sezon. Polskę reprezentować będzie 278 zawodniczek i zawodników w 26 klasach. Oczywiście najbardziej cieszą sukcesy w konkurencjach olimpijskich i tu należy wyróżnić złoty medal mistrzostw Europy w klasie RS:X Zofii Klepackiej, która wygrała również regaty Pucharu Świata w Hyeres oraz zaliczane do Pucharu Europy Medemblik Regatta. Jako że ruszyły kwalifikacje olimpijskie, a mistrzostwa świata w Aarhus były pierwszą ku temu okazją, polscy żeglarze zdobyli kwalifikacje dla kraju (!) na igrzyska olimpijskie Tokio 2020 w trzech klasach. Wywalczyli je wspomniana Zofia Klepacka oraz Paweł Tarnowski (RS:X kobiet i mężczyzn), a także Magdalena Kwaśna dla klasy Laser Radial. Oznacza to, że w tych właśnie specjalnościach zobaczymy w japońskiej Enabie (gdzie odbędą się regaty olimpijskie) biało-czerwonych żeglarzy, choć nie wiadomo jeszcze czy przepustki olimpijskie otrzymają autorzy tych kwalifikacji, albowiem będą musieli jeszcze przejść eliminacje wewnętrzne. Mamy nadzieję, że lista klas z udziałem Polaków jeszcze się rozszerzy.

Nazwisko Klepacka padało podczas gali wielokrotnie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą wręczono Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym sezonie, który otrzymała właśnie zawodniczka stołecznej Legii.

 

Dariusz Urbanowicz


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez