Gala na 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Gala na 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Polski Komitet Olimpijski ma sto lat! W sobotę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala, podczas której złoty medal odebrała Anita Włodarczyk. To złoto należne za konkurs rzutu młotem podczas igrzysk Londyn 2012. W uroczystości wzięło udział ponad 250 medalistów olimpijskich i wiele gwiazd sportu.

Prowadzący Galę redaktor Henryk Urbaś witając przybyłych gości poprosił o powstanie mistrzów i medalistów olimpijskich. Niesamowite wrażenie. Ten moment przyprawił o dreszcze z pewnością wszystkich zebranych. Polacy zdobyli 305 medali olimpijskich, 74 złote, 91 srebrnych i 140 brązowych. To wspaniały dorobek. Partnerem obchodów jubileuszu 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest PKN ORLEN.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dr Thomas Bach i Europejskich Komitetów Olimpijskich Janez Kocijančič oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka gratulowali Anicie Włodarczyk mistrzostwa olimpijskiego, które przez oszustwo rywalki zostało jej zagrabione podczas igrzysk w Londynie. – Wiadomo, że to nie to samo co na stadionie, na gorąco, lecz to chyba najlepszy możliwy sposób na przekazanie tego trofeum, przy najważniejszych postaciach polskiego sportu – powiedział Anicie Thomas Bach, już w kuluarach, mniej oficjalnie winszując tak ważnej chwili.

Gala była przepiękna, długa (2,5 godziny bez antraktu) i treściwa. Na scenie zaimprowizowano “saloniki” Hotelu Francuskiego, w którym sto lat temu powołano do życia Polski Komitet Olimpijski. W wygodnych fotelach zasiedli wspomniani oficjele oraz Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński. Po długotrwałych przemówieniach przyszedł czas na wręczenie jubileuszowych orderów, a następnie wspaniała, emocjonująca chwila kiedy zabrzmiał porywająco wykonany przez chór i orkiestrę Teatru Wielkiego Mazurek Dąbrowskiego, należny Anicie Włodarczyk. Również Europejskie Komitety miały swoją chwilę podczas wręczenia Nagrody im. Piotra Nurowskiego, którą otrzymała 18-letnia Jarosława Maguczik z Ukrainy – sensacyjna skoczkini wzwyż, wicemistrzyni świata z Dohy 2019.

W drugiej części Gali serca widowni porwał chór i orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Rafał Kłoczki, który zagrał koncert. Muzyka opowiadała historię polskich mistrzów olimpijskich, była podróżą po kontynentach, na których rozgrywano igrzyska. Rafał Olbrychski wyrecytował wiersz “Dziewczyna w czerwonym berecie” Jacka Cygana. Wiersz ten jest hołdem dla pierwszej Polki, która zdobyła olimpijskie złoto w Amsterdamie 1928, Haliny Konopackiej. Wystąpili Izabela Matuła, Magdalena Stefaniak, Anna Lubańska, Tadeusz Szlenkier i Łukasz Goliński. Koncepcję artystyczną spektaklu opracował dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, który otrzymał “Honorowy Złoty Wawrzyn PKOl”. Na sam koniec Joanna Zawartko wykonała ulubioną piosenkę śp Ireny Szewińskiej “Niech żyje bal”.

Po zakończeniu w kuluarach Teatru Wielkiego odbyło się przyjęcie, które stało się okazją do długich rozmów, wspomnień i wspaniałych anegdot.

Polski Komitet Olimpijski wchodzi w drugie stulecie. Oby było ono przynajmniej tak owocne jak pierwsze. – Pytanie, kto zdobędzie pierwszy medal olimpijski w drugim stuleciu Polskiego Komitetu Olimpijskiego – pytał retorycznie Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński, który sam wywalczył na planszach szermierczych dwa krążki – brąz w Barcelonie ’92 i srebro w Atlancie ’96.

 

 

DARIUSZ URBANOWICZ

Fot. Newspix.pl

 


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez