Fajdek dominator – Polak znów mistrzem świata!

Fajdek dominator – Polak znów mistrzem świata!

Dzisiejszy konkurs rzutu młotem stał pod znakiem czwórek. Paweł Fajdek z Grupy Sportowej ORLEN bez najmniejszych problemów wygrał i został mistrzem świata. Po raz czwarty z rzędu i czwarty w karierze. Wojciech Nowicki znalazł się tuż za podium a jednak medal otrzymał i został sklasyfikowany na trzeciej pozycji. 

“Petarda” zwie się książka, którą napisał o sobie Paweł Fajdek. Dziś nasz młociarz takie petardy odpalił – i znów powtarza się liczba – dokładnie cztery. Każdy z pierwszych czterech rzutów dałby mu złoto, tak regularny był. Dopiero w piątej kolejce rzucił słabiej, a w szóstej wyszedł z koła, już pewny mistrzostwa świata. Fajdek wykorzystał tym samym nieobecność na mistrzostwach… Anity Włodarczyk. Od dziś bowiem może o sobie mówić, że jest najbardziej utytułowanym lekkoatletą w historii naszego sportu. Ex aequo właśnie z koleżanką po fachu.

Fajdek tak naprawdę nie miał rywali. Jego najlepszy rzut – 80,50 m – był o ponad dwa metry lepszy od najdłuższych prób rywali. Dominacja Polaka w tej konkurencji jest po prostu niesamowita, inaczej nie da się tego określić. To ten sam poziom, co osiągi Lewisa Hamiltona w Formule 1 czy Realu Madryt w Lidze Mistrzów w latach 2016-2018. Fajdek na mistrzostwa przyjeżdża jak po swoje. To jego impreza. Na niej jest najlepszy, zawsze rzuca znakomicie. Jak gdyby rozgryzł jakiś sekret, którego nikt poza nim nie pojął, znalazł coś na kształt kamienia filozoficznego rzutu młotem. I spoko, nam to jak najbardziej pasuje. Bo na złote medale narzekać nie będziemy nigdy.

Podczas gdy Paweł się cieszył, smutny był jednak Wojciech Nowicki. Wrócił do hotelu z poczuciem winy za słabe, niewystarczające do medalu rzuty. Bo tu mieliśmy zdobyć dublet, wydawało się, że jeśli cokolwiek na tych mistrzostwach jest pewniaczkiem, to właśnie dwa medale w rzucie młotem mężczyzn. Tymczasem młociarze żegnali się ze stadionem ze świadomością, że dwa krążki z tej konkurencji ostatecznie do Polski faktycznie przywieziemy, ale jeden zdobyła wśród kobiet Joanna Fiodorow (srebro). Wojciech Nowicki za to musiałby obejść się smakiem i, po raz pierwszy w karierze(!), nie zdobyć medalu na seniorskiej imprezie. Szkoda by było przerwania takiej serii, ale…

– Tak naprawdę nie wiem, dlaczego rzucałem tak słabo. Bardzo mi przykro. Myślałem, że powalczę o lepsze rezultaty. To jest bardzo słaby wynik, znacznie poniżej moich oczekiwań. Wczoraj w eliminacjach poleciało nieźle. Dziś chciałem szybciej, mocniej, ale nic nie mogłem zrobić. Czułem się pogubiony, bez czucia. Muszę to przemyśleć, porozmawiać z trenerką. Coś po prostu nie poszło. Z takim rzucaniem nie da się walczyć o medale – mówił po konkursie Nowicki. Potem jednak wszystko stanęło na głowie! Piszemy o tym w oddzielnym tekście:

Nowicki z brązem! Historia typu: niesamowite, czyli medal w prezencie

Co do igrzysk, to już w wywiadzie po konkursie Fajdek mówił, że teraz już musi zdobyć na nich medal. Pierwotnie nie chcieliśmy o tym tutaj pisać, bo może nie jest to na to chwila, ale skoro Paweł sam powiedział – to tak, zgodzimy się. Bo tylko tego brakuje mu w jego niesamowitej kolekcji tytułów. A skoro zdobył czwarte złoto mistrzostw świata po takich problemach – kontuzjach, chorobach, przedłużanym sezonie – to zdecydowanie i w Tokio może rzucić po złoto. Najlepiej niech zrobi to tak, jak dziś. Na luzie, bez kłopotu – jakby to nie była walka o mistrzostwo, ale wyjście po bułki do osiedlowej Żabki.

SEBASTIAN WARZECHA
DARCZO

 

Najlepsze wyniki na świecie w rzucie młotem (2019 rok):

Wojciech Nowicki 81.74
Paweł Fajdek 80.88
Fajdek 80.87
Fajdek 80.82
Fajdek 80.71
Fajdek 80.50
Fajdek 80.49
Nowicki 80.26
Nowicki 80.14
Fajdek 80.09
Fajdek 80.03
Nowicki 79.55
Nowicki 79.52

Polscy medaliści MŚ w rzucie młotem mężczyzn:

1983 Zdzisław Kwaśny (3.)
2001 Szymon Ziółkowski (1.)
2005 Szymon Ziółkowski (2.)
2009 Szymon Ziółkowski (2.)
2013 Paweł Fajdek (1.)
2015 Paweł Fajdek (1.), Wojciech Nowicki (3.)
2017 Paweł Fajdek (1.), Wojciech Nowicki (3.)
2019 Paweł Fajdek (1.)

 

Fot. Newspix


Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Jakub Walczak
Jakub Walczak
2 lat temu

Aktualizacja by się przydała, bo już od siedmiu godzin wiadomo, że Nowickiemu przyznano brąz po proteście (Halasz spalił w istocie swój rzut na 78,18 m).

Aktualności

Kalendarz imprez