Europa wygrała mecz lekkoatletyczny z USA

Lekkoatletyczny mecz Europa – USA, który odbył się w Mińsku, został zdominowany przez zawodników reprezentujących drużynę Europy. Cieszy dobra postawa Polaków, że zajmowali wysokie miejsca, co pozwoliło na zasilenie ich prywatnych kont. Sama idea zawodów pozostaje wątpliwa (ze względu na brak więzi stricte europejskich), choć jako przetarcie na dwa tygodnie przed mistrzostwami świata i jako widowisko, być może miały sens.

RELACJA Z DNIA PIERWSZEGO MECZU:

Mecz Europa – USA. Polacy stanęli na wysokości zadania

Sponsorem polskiej lekkiej atletyki jest PKN ORLEN.

Drugiego dnia rywalizacji w stolicy Białorusi “na dzień dobry” wygrała Joanna Fiodorow. Ze zwycięstwa cieszyła się w tak zaraźliwy sposób, że siłą rzeczy człowiek sam się uśmiechał na widok jej szczęścia. W przedostatniej kolejce posłała młot na odległość 73,92 m, co pozwoliło jej wskoczyć na pierwsze miejsce. To szósty wynik w jej karierze dający wiarę w dobry występ na MŚ w Dosze (szczególnie pod nieobecność Anity Włodarczyk). Również w skoku o tyczce górą byli Europejczycy i to zdecydowanie. Pierwsze cztery miejsca zajęli kolejno Szwed Armand Duplantis (5,85 m), Piotr Lisek (5,80 m), Paweł Wojciechowski i Grek Konstadinos Filippidis z najlepszym wynikiem sezonu (obaj po 5,75 m). Dopiero na piątym znalazł się Amerykanin Cole Walsh (nie startował Sam Kendricks).

Na 1500 m bez przekonania pobiegła Sofia Ennaoui. 4:09.18 to znacznie poniżej jej możliwości. – Brak mi słów na to wszystko. Lipa straszna. Nie czuję się zupełnie sobą – napisała na instagramie. Zajęła siódme miejsce. Na 400 m przez płotki świetnym pościgiem i finiszem popisał się Patryk Dobek. Nie wystarczyło jednak na podium i wpadł na metę czwarty (49.41). Na szóstym miejscu w pchnięciu kulą pań sklasyfikowana została Paulina Guba (18,50 m).

Od spalonego rzutu rozpoczął konkurs dyskoboli Piotr Małachowski. Potem zmierzono mu 57,09 m. Nie wyglądało to optymistycznie, szczególnie, że po trzeciej serii odpadało dwóch zawodników. Rzucił 58,28 m i wcale nie rozwiązało to wątpliwości, czy utrzyma się w konkursie. Na szczęście do czwartej próby zakwalifikował się z szóstego miejsca. W czwartej kolejce odzyskaliśmy wiarę, że w tych zawodach da radę jeszcze daleko rzucać – 63,47 m. Jednak dopiero piąty rzut pozwolił na poczucie prawdziwej ulgi. Pomiar wykazał 64,89 m, co dało zawodnikowi Grupy Sportowej ORLEN drugie miejsce za Lukasem Weißhaidingerem (67,22 m).

Świetnie walczyła Karolina Kołeczek, która na 100 m ppł finiszowała na drugim miejscu. Naprawdę fajny bieg! Znów pobiegła poniżej 13 sekund (12.86 s)! Z Shariką Nelvis przegrała zaledwie o 0.06 sekundy. Również drugi dobiegł do krat Adam Kszczot. Profesor ścigania na dwa okrążenia prowadził niemal przez calutki dystans, by na ostatnich metrach dać się wyprzedzić o 0.12 s Bośniakowi Amelowi Tuce. Polak uzyskał czas 1:46.89.

Niejako na deser odbyła się sztafeta mieszana na dystansie 200/200/400/800. Wystartowało w niej dwoje Polaków. W zwycięskiej drużynie na 400 m pobiegła Iga Baumgart-Witan (51.50). Sztafeta z Karolem Zalewski ukończyła na czwartym miejscu. On sam na swojej zmianie uzyskał drugi czas (21.00 s na 200 m). Ta konkurencja budzi spore wątpliwości, ze względu na taktyczne rozgrywki ostatniego dystansu. Niemal cały wysiłek sprinterów może zostać zniweczony wolnym biegiem 800-metrowców, którzy będą chcieli swój bieg rozegrać na ostatnich metrach.

Mecz zakończył się wynikiem 724,5:601,5.

W zawodach wystartowało piętnaścioro Polaków (dwoje walczyło w dwóch konkurencjach). Również polscy szkoleniowcy znaleźli się w sztabie trenerskim drużyny Europy.