Na pierwszy ogień musiało pójść coś na serio. Mieliśmy trzymać się tematów związanych z Grupą Sportową ORLEN, gdyż to sponsor projektu KierunekTokio.pl. Na początek wybór mógł paść tylko na najbardziej ekstremalną konkurencję lekkoatletyczną. Skok o tyczce, a więc Piotr Lisek. Czekała nas podróż do Szczecina. Założeniem cyklu „Eldo jedzie do Tokio” miało być spotkanie z fantastycznymi ludźmi – sportowcami i próba udowodnienia z jak ciężką materią mają do czynienia. Eldo miał próbować poszczególnych dyscyplin i konkurencji, uczestniczyć w treningu, próbować różnych wyzwań. Chodziło by udowodnić jak niewyobrażalnie ciężki jest sport na najwyższym poziomie. Leszek Kaźmierczak zaś planował udowodnić siłę charakteru, pokonać własne słabości i udowodnić, że potrafi. Zapraszamy do zajrzenia za kulisy cyklu “Eldo jedzie do Tokio” mającego przybliżyć kibicom gwiazdy sportu i uprawiane przez nie dyscypliny.
Lista zawodników, u których gościliśmy to kilkanaście nazwisk ze światowego topu. W filmiku, na którego premierę zapraszamy zobaczycie wiele niepublikowanych dotąd ujęć. Aby przejrzeć sobie dotychczasowy dorobek, poniżej zamieszczamy wcześnie produkcje wchodzące w skład cyklu “Eldo jedzie do Tokio”.
Piotr Lisek, skok o tyczce
Kiedy kibicujemy gwiazdom wszystko wygląda na banalną czynność, a potem przychodzisz na zwykłą rozgrzewkę przed treningiem i Piotrek Lisek zadając Eldoce rutynowe ćwiczenia powoduje u nas po prostu odlot. Leszek był w szoku. Po raz pierwszy jednak przekonaliśmy się jakim jest zawziętym typem. Skakał, aż pokonał poprzeczkę. Do skutku.
Paweł Korzeniowski, pływanie
Tu się zdziwiliśmy na poważnie. Miało być ściganie delfinem, bo na czym jak na czym, ale właśnie na stylu motylkowym Paweł Korzeniowski zna się jak mało kto na świecie. Przecież to mistrz świata. No, ale chcieć a móc to dwie różne sprawy. Delfin to najtrudniejszy styl pływacki, wymagając nie tylko techniki. Trzeba mieć jeszcze swoje pod łapą, a nade wszystko pewność siebie. To ostatni styl, którego uczysz się pływając. Tutaj w imieniu Eldo porwaliśmy się z motyką na słońce i musieliśmy wyhamować piętą, by powoli przejść przez poszczególne szczeble nauki pływania.
Maria Andrejczyk, rzut oszczepem
Wyjazd na Suwalszczyznę był magiczny. Sejny to miasteczko, gdzie poza sezonem urlopowym życie naprawdę toczy się leniwie, z nogi na nogę. Na miejskim stadionie spotkaliśmy się z rewelacją igrzysk Rio 2016, rekordzistką Polski Marią Adrejczyk, która przeszkoliła Eldo w rzucie oszczepem. Konkurencja bardzo techniczna, wymagająca genialnej koordynacji ruchowej. Było wietrzenie i trudno, ale z rzutu na rzut coraz lepiej.
Konrad Bukowiecki, pchnięcie kulą
Kolejne wyzwanie Elde to pchnięcie kulą. W rolę nauczyciela wcielił się Konrad Bukowiecki – medalista mistrzostw Europy, były rekordzista Polski. Znów niby prosta sprawa – pchnąć jak najdalej i choć wszystko odbywa się w kole o średnicy 2,13 m, dzieje się tam bardzo dużo, a różnice między rzutami okazują się astronomiczne.
Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarstwo
Nie ukrywam, że bardzo nam zależało, aby w każdym odcinku działo się coś nieoczekiwanego, aby jedno z zadań wyznaczanych przez mistrzów było w pewien sposób obnażające, aby skończyło się jaką spektakularną akcją nadającą się później na wiral. Na przykład przewrotka na łodzi wioślarskiej. Na trening na Wiśle zabrała Eldo Agnieszka Kobus-Zawojska – medalistka olimpijska, wioślarka-dominatorka z czwórki podwójnej kobiet. Eldo był pod ogromnym wrażeniem jaki wycisk dostał najpierw wiosłując na sucho, a potem jak trudno wiosłować dobrze technicznie i szybko. Trudno się tego spodziewać, ale wioślarstwa można się… przestraszyć.
Piotr Małachowski, rzut dyskiem
W naszym cyklu nie mogło zabraknąć Piotra Małachowskiego. Ikona, dwukrotny wicemistrz olimpijski, mistrz świata. Żołnierz, zawodnik Grupy Sportowej ORLEN. Rzut dyskiem uprawiają prawdziwi atleci, postawni, silni. Jednak samą siłą niewiele da się wskórać. Po raz kolejny Eldo przekonał się z jak wielkim wyzwaniem pod względem technicznym przychodzi mu się zmierzyć i że siła bez techniki niewiele znaczy.
Urszula Łoś, Mateusz Rudyk, kolarstwo torowe
Welodrom to słowo brzmiące jak jakieś zaklęcie. Eldo jest absolutnie oddany kolarstwu. Kocha ten sport w każdym jego wydaniu. Sam sobie składa sprzęt, pokonuje setki kilometrów, niemal dzień w dzień rusza w nieznane na swojej kolarce czy gravelu. Odwiedziny w Arenie Pruszków u naszych sprinterów było spełnieniem jego najskrytszych marzeń. Cieszył się jak dziecko i nie spodziewał się, że jedna z prób doprowadzi go do skrajnego zmęczenia i zaskakujących reakcji organizmu…
Ugościła nas ekipa Orlenu, czyli Urszula Łoś, Mateusz Rudyk i trener Igor Krymski. To ścisła światowa czołówka – medaliści mistrzostw świata i Pucharu Świata. A jazda w kółko po torze kolarskim? Niby proste, wystarczy kręcić nogami i w odpowiednim momencie skręcić. Zgubić się nie da, bo jeździ się tylko w lewo, ale w tym pozornie nieskomplikowanym sporcie faktycznie zaklęte zostało coś porywającego.
Damian Czykier, bieg przez płotki
Damian Czykier to objawienie zimy 2020. Atakował 20-letni rekord Polski. Zachwycał widownię i statystyków na wielu mityngach. Eldo próbował zmierzyć się niezwykłą konkurencją – biegiem przez płotki. Tu znów delikatnie zderzył się ze ścianą, bo im bardziej wchodził w temat, tym więcej zakamarków odkrywał. Znów przekonał się, że bieganie przez płotki jest skrajnie trudne i wcale nie polega na skakaniu nad płotkami.
Agata Halikowska, skateboarding
Skateboarding ma dobre wejść do programu igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 (2021!). Zadaniem Eldo było przybliżenie tego popularnego wśród młodzieży sportu. Na czym mają polegać zawody, jak wyglądają kwalifikacje olimpijskie, czy skateboarding jest łatwy? Eldo skakał o tyczce, rzucał oszczepem i dyskiem, pchał kulą, wspinał się, pływał, ścigał się na rowerze torowym i wiosłował. Przewodnikiem Eldoki w świecie skateboardingu została dwukrotna mistrzyni Polski Agata Halikowska – zawodniczka, która jeździ na desce od dwunastu lat.
Paweł Wiesiołek, dziesięciobój.
spotkanie z ośmiotysięcznikiem. Jak to brzmi? Mało kto wie, że z ośmiotysięcznikiem da się rozmawiać. Zadawać mu pytania, słuchać odpowiedzi, patrzeć jak trenuje, wreszcie kibicować… “Ośmiotysięcznicy” to dziesięcioboiści, którzy osiągnęli pułap ośmiu tysięcy punktów. Odwiedziliśmy zawodnika Grupy Sportowej ORLEN Pawła Wiesiołka w Sopocie, gdzie obecnie trenuje na obiektach SKLA. Mistrz Polski przeniósł się z Warszawy do Trójmiasta, by przygotowywać się do Tokio 2020 pod okiem trenera Michała Modelskiego. Na urokliwym Stadionie Leśnym kręciliśmy kolejny odcinek cyklu “Eldo jedzie do Tokio” i to właśnie Eldo trenował i rozmawiał z Pawłem, o sporcie, życiu, wszystkim, wszystkim… Z filmu dowiecie się w jakiej sytuacji się znajduje w walce o kwalifikację do Tokio 2020, a także kiedy Paweł zrozumiał, że dziesięciobój to jego sport. Kto trafia do dziesięcioboju? Dlaczego Czesi od lat stanowią światową potęgę w wielobojach?
Ewa Trzebińska, Radosław Zawrotniak, szermierka.
Zobaczyć dziecięcy błysk w oku Eldoki! Cudowna sprawa. On naprawdę cieszył się jak dziecko. To pierwszy sport walki, z którym przyszło mu się zmierzyć. A mierzył się na szpady i to ze światową elitą – Ewą Trzebińską – multimedalistką imprez najwyższej rangi z kwalifikacją Tokio oraz – Radosławem Zawrotniakiem – wicemistrzem olimpijskim z Pekinu 2008, do dziś czołową szpadą Rzeczypospolitej. Eldo był zachwycony, od początku do końca, szczególnie, że naprawdę dobrze mu szło! On jest niezłomny. Niczym się nie zraża, bo przed oczami ma pojedynki Wołodyjowskiego z Kmicicem czy Bohunem. Życie jednak to nie tylko pasmo nieustającego szczęścia. Nie tylko wzloty, ale i upadki, a w tym przypadku odpadnięcia… od ściany.
Kinga Wojtasik, Katarzyna Kociołek, siatkówka plażowa.
Znów trafiliśmy do Spały. Obiekt zapiera dech w piersiach. Cztery pełnowymiarowe boiska, idealny, podgrzewany piasek, oświetlenie, które nie oślepia… Nic tylko trenować! I właśnie na taki trening załapał się Leszek “Eldo” Kaźmierczak, a swoimi doświadczeniami podzieliśmy się Kiga Wojtasik i Katarzyna Kociołek. Z rozmów można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, między innymi różnic w przepisach pomiędzy siatkówką halową a plażową. A także, czym różni się gra w plażówkę na hali treningowej od tej na świeżym powietrzu. Nie mogło zabraknąć również wątków olimpijskich, bo nasz eksportowy duet pracuje by awansować na igrzyska w Tokio 2020. Jak się okazuje Eldo przez kilka lat trenował siatkówkę, trudno było go zaskoczyć.
Aleksandra Mirosław, wspinaczka sportowa.
Po serii sukcesów, udanych walk, skoków w przestworza, ekstremalnego rejsu na Wiśle Eldo miał mnóstwo powodów do zadowolenia. W każdej z dotychczasowych dyscyplin szybko się uczył, robił postępy i mógł mieć prawdziwą satysfakcję z osiągnięć na pierwszym treningu. Przyszedł jednak czas na weryfikację samozadowolenia. Pojechaliśmy do Lublina. Powspinać się z Aleksandrą Mirosław – dwukrotną mistrzynią świata we wspinaczkowej konkurencji speed. Życia nie oszukasz. Grawitacji nie oszukasz. Pokonanie piętnastometrowej ściany Oli zajmuje siedem sekund z delikatnym okładem. Zwykły śmiertelnik nie jest w stanie złapać nawet kilku pierwszych chwytów. Tutaj pierwszy raz widziałem Eldo bezradnego, rozczarowanego samym sobą. Nie miał punktu zahaczenia…
Sylwester Bednarek, skok wzwyż.
Zła passa nie trwała długo. Los się odmienił podczas treningu u Sylwestra Bednarka w Spale! Co to był z ogień! Sylwek szybko wprowadzał Eldokę w arkana skoku wzwyż. A potem pozostał już sam Eldo i poprzeczka. Sylwek patrzył z boku fachowym okiem, doradzał, rzucał uwagi. Eldo wściekał się na siebie, ale wyciągał wnioski i co chwilę poprzeczka wędrowała coraz wyżej, i wyżej, i wyżej.
Czwarta próba. Eldo zmobilizowany, ale pełen napięcia, negatywnych emocji. Sylwek pogodny od samego początku, do samego końca. Rzuca do zdenerwowanego przed kolejnym podejściem, że jego mama uważa, że on skacze lepiej, kiedy się uśmiecha… Eldokę zamurowało, po czym uśmiechnął się. Minutę później znów cieszył się jak dziecko z rekordu Polski raperów!
Agata Ozdoba-Błach, Krzysztof Wiłkomirski, judo.
W tym odcinku Eldo wystąpił połowicznie. Agata Ozdoba-Błach z Grupy Sportowej ORLEN odwiedziła go w studiu radiowym, lecz później na macie trenowała już z Krzysztofem Wiłkomirskim. Efektowny odcinek obrazujący niesamowitą wszechstronność judoków.
Cykl się zakończył, ale kto wie? Może jeszcze do niego wrócimy i zrobimy wielką reaktywację?
Tekst i zdjęcie główne: DARIUSZ URBANOWICZ
Zdjęcia i montaż: Mateusz Stelmaszczyk i Adam Zoszak