Gwiazdozbiór na drugim Memoriale Irenissimy

Gwiazdozbiór na drugim Memoriale Irenissimy

To wydarzenie cieszy i smuci zarazem. 29 czerwca obchodziliśmy drugą rocznicę śmierci wielkiej Ireny Szewińskiej. Najwybitniejsza lekkoatletka wszech czasów znów zostanie upamiętniona wspaniałymi zawodami w Bydgoszczy. II Memoriał Szewińskiej będzie miał gwiazdorską obsadę. Marcin Lewandowski szykuje atak na rekord Polski!

Szykuje się wielkie święto lekkiej atletyki. II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się 19 sierpnia 2020 roku w Bydgoszczy na Stadionie im. Krzyszkowiaka i zapowiada się, że będzie to pierwsza naprawdę duża impreza lekkoatletyczna po pandemii.

– Nasza impreza de facto zainauguruje tegoroczny sezon i będzie też jednym z pierwszych dużych mityngów lekkoatletycznych w Europie. Kilka dni wcześniej duże zawody odbędą się w Monako, a później jesteśmy my. Województwo kujawsko-pomorskie na mapie polskiej lekkoatletyki znaczy najwięcej, miasto Bydgoszcz jest jego stolicą, a inne miasta dążą do tego, żeby być na takim poziomie, jak właśnie Bydgoszcz. Przypomnę tylko, że Bydgoszcz zorganizowała najwięcej imprez lekkoatletycznych w Polsce – powiedział prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału Krzysztof Wolsztyński. Aktualne wytyczne Ministerstwa Zdrowia pozwalają wpuścić na trybuny stadionu Zawiszy około pięciu tysięcy widzów, a zainteresowanie kibiców jest bardzo duże. Warto dodać, że dziewięć dni później we Włocławku rozpoczną się 96. PZLA Mistrzostwa Polski. Z racji zarazy, odroczono igrzyska Tokio 2020, odwołano szereg ważnych imprez i to krajowy czempionat urasta do najważniejszego startu sezonu. Tym większa będzie ranka Memoriału Szewińskiej, który stanie się generalnym sprawdzianem formy dla uczestników.

– Atak na rekord Polski na dwa kilometry to będzie coś wyjątkowego w tych dziwnych czasach. Wynik od wielu lat nie jest poprawiany i wierzę, że tutaj, przed swoimi kibicami, uda mi się to zrobić. To będzie ostatnia konkurencja, będę zamykał cały show i mam nadzieję, że uda mi je rozświetlić nowym rekordem – zapowiada brązowy medalista mistrzostw świata na 1,5 km Marcin Lewandowski. To będzie prawdziwa petarda!

– To będzie mój najważniejszy start, bo będę startował przed swoją publicznością. Moim celem będzie zwycięstwo, a czuję, że forma idzie w górę. Chcę się kręcić w okolicach 5,85 m. Liczę na wysokie latanie w Bydgoszczy – mówi Paweł Wojciechowski, który przecież pochodzi i mieszka w Bydgoszczy.

Organizatorzy podejmą się przeprowadzenia dwunastu konkurencji: – Będzie cały kwiat polskiej lekkiej atletyki, m.in. tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek, biegacze i biegaczki Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan i pozostałe Aniołki Matusińskiego, Ewa Swoboda, Joanna Jóźwik, Adam Kszczot, czy Marcin Lewandowski. Przyjadą najlepsi płotkarze i płotkarki, do tego choćby Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, czy Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk w pchnięciu kulą – wymienia Wolsztyński.

Wygląda na to, że jeśli odmrażanie sportu i ruchu transgranicznego utrzyma się na obecnym poziomie, w każdej z dwunastu konkurencji wystartują również cudzoziemcy. W gronie zaproszonych znalazły się wielkie gwiazdy. – Na dziś będą to zawodnicy z krajów Unii Europejskiej, ale chcielibyśmy, żeby wystartowali także lekkoatleci z innych krajów. Negocjujemy wciąż z wielkimi nazwiskami, m.in. wicemistrzynią świata w skoku wzwyż Ukrainką Jarosławą Mahuczich. Bardzo chcieliśmy, żeby przyjechał też rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis, ale 16 sierpnia ma mistrzostwa Szwecji, a później Diamentową Ligę w Sztokholmie. Choć lubi u nas startować, bo przecież w Toruniu podczas ORLEN Copernicus Cup w tym roku pobił rekord świata, to jednak musiał odmówić – wyjaśnia Wolsztyński.

Sponsorem generalnym II Memoriału Ireny Szewińskiej został Anwil S.A. z Grupy ORLEN. – Nasza spółka bardzo aktywnie wspiera wiele inicjatyw związanych m.in. ze sportem. Anwil jest sponsorem generalnym Memoriału. Wierzę, że będziemy świadkami wielkiego widowiska. Za wszystkich sportowców trzymamy kciuki – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy rzecznik firmy Daria Studzińska.

darczo

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez