Diamentowa Liga: Lisek trzeci w Stanford, Haratyk czwarty

Diamentowa Liga: Lisek trzeci w Stanford, Haratyk czwarty

Kolejny mityng zaliczany do cyklu Diamentowej Ligi za nami. Na wyprawę za Ocean zdecydowała się czwórka Polaków – kulomioci Paulina Guba, Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk oraz tyczkarz Piotr Lisek. Zawody “Prefontaine Classic” odbyły się na stadionie lekkoatletycznym Uniwersytetu Stanford (na południe od San Francisco) w Palo Alto.

 

Trzecie miejsce w konkursie skoku o tyczce zajął Piotr Lisek z Grupy Sportowej Orlen, który skoczył 5,71 m (potem trzy spalone próby na 5,81 m). Wcześniej w pierwszych próbach zaliczył 5,46 m, 5,61 m i 5,71 m. Konkurs zakończył się jednak znacznie wyżej. W głównych rolach pozostali w konkursie Sam Kendricks oraz Armand Duplantis. Główniejszą rolę jednak zagrał “Mondo”. Młody Szwed atakował 6,03 m, lecz po trzykroć strącał. Wcześniej zaliczył 5,92 m w drugim podejściu. Kendricks z kolei zatrzymał się na 5,88 m. W końcu na starcie pojawił się rekordzista świata (6,16 m), rekordzista Diamentowej Ligi (6,06 m) oraz rekordzista mityngu (6,05 m) w jednym, czyli Francuz Rennaud Lavillenie i ustanowił “season best” wynikiem 5,46 m. Pamiętajmy jednak, że Francuz wraca po kontuzji.

Do finałowej szóstki nie załapała się Paulina Guba. Mistrzyni Europy w pchnięciu kulą szuka formy, ale tam na końcu świata jeszcze jej nie znalazła. Uzyskała wynik 17,54 m w trzeciej próbie, ale to wystarczyło jedynie na ósme miejsce. Pierwsze pchnięcie miała siedem centymetrów krótsze, drugie spaliła. Wygrała Chinka Lijiao Gong odległością 19,74 m.

Imponującą obsadę miał konkurs kulomiotów. Na liście startowej z dziewięciu nazwisk, aż ośmiu może pochwalić się wynikami powyżej 22,00 m. To dziewiąte miejsce jednak zajął Konrad Bukowiecki z Grupy Sportowej ORLEN, który w pierwszej próbie uzyskał 18,90 m, drugą spalił, a w trzeciej 19,24 m i to nie wystarczyło do awansu do sześcioosobowej finałowej elity. Michał Haratyk zaczął od 20,24 m, potem 20,71 m i 21,40 m. To dało mu czwarte miejsce w konkursie i trzy kolejne szanse na poprawę i awans do czołowej trójki. Jednak nie zdołał się do niej wbić, a do podium – trzeciego miejsca, na którym stanął Nowozelandczyk Thomas Walsh zabrakło mu piętnastu centymetrów. Ostatecznie pozostało czwarte miejsce i satysfakcja z kwalifikacji do finałów Diamentowej Ligi.

Powyżej 22 m pchnęli tylko dwaj zawodnicy. Drugi był Ryan Crouser z USA (22,17 m) i sensacyjny Darlan Romani. Ten dziś pchał jak natchniony. Trzykrotnie poprawiał rekord Brazylii, by skończyć na wyniku 22,61 m – co dało mu nie tylko najlepszy wynik kraju, ale również tego mityngu i zaszczytne miejsce w dziesiątce najlepszych wyników w historii.

 

PKN ORLEN jest sponsorem generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz wielu najważniejszych mityngów w kraju.

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez